Kaip išsirinkti tinkamą vaikišką automobilinę kėdutę?

Kiekvienas atsakingas vairuotojas puikiai žino, kad vaikas, kurio ūgis nesiekia 135 cm, turi būti vežamas specialioje kėdutėje. Priešingu atveju tėvai rizikuoja savo atžalos sveikata ir net gyvybe. Šiandien automobilinių kėdučių pasirinkimas išties platus, todėl tėveliams dažnai kyla nemažai klausimų, kaip tinkamai pasirinkti saugią ir kokybišką kėdutę, kurioje vaikas dar ir patogiai jaustųsi. Į dažniausiai tėvelių užduodamus klausimus atsako didžiausios Lietuvoje elektroninės parduotuvės Pigu.lt specialistai.
Vaikas automobilyje
Vaikas automobilyje
Temos: 2 Vaikai Automobilis

Svarbiausi pasirinkimo kriterijai

Vienas pagrindinių kriterijų, renkantis naują ar pirmąją automobilinę kėdutę, tai – vaiko svoris ir amžius. Būtent pagal tai automobilinės kėdutės yra skirstomos į kelias pagrindines grupes. Pačių mažiausiųjų tėvai turėtų rinktis 0 ir 0+ grupės automobilinę kėdutę, kuri dar vadinama nešyne. 0 grupės kėdutės naudojamos vaikams, kurie sveria iki 10 kg, paprastai į šią kategoriją patenka naujagimiai iki 9 mėn. Tokio tipo kėdutės yra tvirtinamos ant galinės automobilio sėdynės išilgai.

0+ grupės automobilinės saugos kėdutės rekomenduojamos kūdikiams, sveriantiems iki 13 kg arba iki maždaug 15 mėnesių amžiaus. Šios grupės kėdutės tvirtinamos tik prieš važiavimo kryptį. Tiesa, 0+ kategorijos kėdutės galima tvirtinti ir ant priekinės automobilio sėdynės, tačiau tokiu atveju tėvai privalo išjungti oro pagalvę keleivio pusėje.

I grupės automobilinės kėdutės yra skirtos vaikams, kurie jau gali sėdėti savarankiškai arba sveriantiems iki 18 kg. Tokioje kėdutėje vaikas tvirtinamas specialiu saugos staliuku arba standžiais penkių taškų saugos diržais, kurie neleidžia vaikui išslysti iš kėdutės, tačiau nesukelia mažyliui diskomforto, nepjauna ir neveržia.

Kai vaiko svoris perkopia 18 kg ribą arba jo galva išlenda virš automobilinės kėdutės atlošo krašto, įrenginį būtina keisti nauju. II ir III grupei priskiriamos automobilinės kėdutės yra skirtos vaikams, sveriantiems iki 36 kg ir iki 150 cm ūgio. Vaikas, sėdintis tokio tipo kėdutėje, tvirtinamas automobilio saugos diržais kartu su pačia kėdute. Tiesa, automobilio saugos diržai kartais gali „pjauti“ ir kelti diskomfortą, todėl reiktų pagalvoti apie specialių paminkštinimą, dedamą ant diržo.

Tiesa, šiuo metu labai išpopuliarėjo III grupės kėdutės be nugarėlės, jos skirtos vyresniems, maždaug 7-8 metų amžiaus vaikams, tačiau elektroninės parduotuvės Pigu.lt specialistai perspėja tėvelius, kad šios automobilinės kėdutės visiškai neapsaugo nuo šoninio smūgio.

Kartais gamintojai vieno modelio saugos kėdutės pritaiko kelioms svorio grupėms, pavyzdžiui, vaikams, sveriantiems nuo 9 iki 36 kg.

Pirkite atsakingai

Automobilinės kėdutės saugumas – tai kitas aktualus klausimas tėvams. Pasak Pigu.lt specialistų, visos kėdutės, patenkančios į rinką, pirmiausia turi praeiti privalomus Europos ECE 44-04 bandymus. Ant kiekvienos kokybiškos ir saugios kėdutės yra oranžinė žyma, kurioje nurodomas kėdutės gamintojas, modelis ir unikalus kodas, kuris liudija, kad automobilinės kėdutės modelis sėkmingai išlaikė ECE 44-04 patikrinimą. Šie bandymai užtikrina minimalų būtiną automobilinių kėdučių saugumo lygį, tačiau faktinis kėdutės saugumo lygis nustatomas tik nepriklausomais avarijų bandymais. Tokio tipo bandymus atlieka Vokietijos vairuotojų sąjunga – ADAC.

Nepriklausomų bandymų metu automobilinės kėdutės testuojamos pagal saugumo, patikimumo, patogumo, ekologiškumo ir kt. kriterijus. Atlikus visus testus, pateikiamas bendras rezultatų balas – kuo jis žemesnis, tuo geriau. Tad tėveliai turėtų atsiminti, kad tik patenkinamai įvertintos kėdutės yra pačios saugiausios ir draugiškiausios vaikams.

Patogus tvirtinimas

Automobilinės kėdutės pritvirtinimas gerokai sudėtingesnis darbas nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tėveliai dažnai vaiko kėdutės tvirtinimui naudoja netinkamas angas arba nenaudoja sutvirtinimo spaustukų, per laisvai pritvirtina kėdutę arba vaiką joje. Reiktų atminti, kad tinkamai pritvirtinta kėdutė nejuda daugiau nei 2.5 cm į priekį arba į bet kurią kitą pusę. Taigi, jei vaikas automobilinėje kėdutėje jaučiasi tarsi linksmuosiuose kalneliuose, reiktų dar kartą išsamiai perskaityti tvirtinimo instrukciją ir kėdutę pritvirtinti iš naujo.

Didelė kaina ne visada lemia kokybę

Lietuvoje įprasta manyti, kad aukšta gaminio ar paslaugos kaina lemia ir jos gerą kokybę, tačiau nereiktų aklai vadovautis šia vertinimo sistema. „Skiriasi automobilinių kėdučių gamintojai, joms naudojami skirtingi audiniai ar plastikinės detalės. Pirkėjai gali rasti kėdučių, kurių kaina siekia vos 20 eurų, tačiau jų saugumo lygis gali būti lygiai toks pats kaip ir kėdutės, kainuojančios kelis šimtus eurų. Dažniausiai skiriasi patogumo lygis, pavyzdžiui, brangesnėse kėdutėse naudojamos orui pralaidžios arba ekologiškos medžiagos, kurios neleidžia vaikui gausiai prakaituoti“ – pasakoja Pigu.lt specialistai.

Be to, svarbu įvertinti ir tai, kiek vaikas praleidžia laiko automobilyje. Jeigu tėvai su vaiku drąsiai leidžiasi į ilgas keliones ar keliauja pakankamai daug, tada vertėtų rinktis tokią automobilinę kėdutę, kuri turi bent kelias nugarėles padėtis, kad vaikas galėtų patogiai miegoti kelionės metu. Jeigu saugos kėdutė dažnai išimama iš automobilio, pirmenybę vertėtų teikti lengvesnei ir paprasčiau tvirtinamai kėdutei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų