Kristianija – visame pasaulyje garsėja ne dviračių gamyba ar ekologišku maistu, ne menu ir net ne savotišku
Perspėjamieji ženklai Kristianijoje |
gyvenimo būdu, kurį čia kažkada pradėjo hipiai. Kristianija garsėja atvira narkotikų prekyba turgaus stiliumi. Viskas vyksta gyviausioje Kristianijos gatvėje – Pušerstryte (Pusher – narkotikų perpardavinėtojas). Toje gatvėje fotografuoti ir filmuoti ne tik griežtai uždrausta, bet ir šiaip nerekomenduojama.
VIP baras Kristianijoje per Jonines |
Joninių šeštadienis. Pušerstytas kur kas gyvesnis negu šiokią dieną. Todėl visi prekybos marihuana ir hašišu taškai atidaryti, narkotikai pardavinėjami kilogramais.
Pasirinkimas platus – nuo paruoštų vartojimui suktinių iki įvairaus dydžio, formos ir spalvos kanapės produktų. Iš įvairių kampų skamba muzika. Joninių savaitgalį čia vyksta įvairūs koncertai.
Vienas tokių – kelių DJ pasirodymas nuo pastato stogo šalia turgaus gatvės. Priešais sceną yra aikštelė eiliniams linksmintis.
Už aikštelės esančioje teritorijoje, tarp statinių įrengtas VIP baras. Čia įleidžiamas ne kiekvienas. Vakarėliui įsibėgėjus, mano filmavimo kamera nepatenkintų VIP'ų, prieinančių pasikalbėti ir pasakyti, ką galvoja, nejuokingai padaugėjo.
Galiausiai leidimą filmuoti suteikęs VIP baro vadovas man pareiškia: „Žmogau, tu į baro pusę nebefilmuok. Dauguma šitų žmonių dirba Gatvėje.“
Gatvėje dirbančių žmonių pykdyti nesinori. Todėl nebefilmuoju. Tvirtai sudėti trumpaplaukiai vyrukai žaidimų nežaidžia. Prieš keletą metų vienas danų žurnalistas Pušerstryte pabandė užfiksuoti narkotikų prekybą su laikrodyje paslėpta kamera. Žurnalistą pagavo ir tą dieną žmogus baigė nuogas vidury Kopenhagos.
P.Čepaičio nuotr./Joninių linksmybės Kristianijoje prasideda |
Kodėl tolerantiškieji danai tampa tokie netolerantiški Pušerstryte? Todėl, kad prekybą marihuana ir hašišu Danijos įstatymai draudžia. Tačiau Kristianijoje narkotikais prekiaujama kiekvieną metų dieną net ir smarkiai sningant. Marihuanos ir hašišo čia parduodama už maždaug 670 mln. litų per metus arba daugiau kaip 1,8 mln. litų per dieną. Visą verslą kontroliuoja nusikalstamos grupuotės. Ir niekas čia nenori būti nei nufotografuotas, nei nufilmuotas. Kaip pasakė vienas įėjimo į VIP teritoriją prižiūrėtojas: „Atspėk, kodėl?“
Kur žiūri policija? Policija daro, ką gali ir ką reikia. Kartais organizuoja reidus, kartais sulaiko kokį prekeivį. Pareigūnai neretai patikrina Kristianijos lankytojus, ypač tuos, kurie sėda prie vairo. Tačiau suktinė turi du galus.
Marihuanos ir hašišo prekyba tapo puikiai suteptu mechanizmu ir įgavo tokį mastą, kad tą mechanizmą išardžius Kristianijoje, krumpliaračiai – tie tvirtai sudėti trumpaplaukiai vaikinai su nusikalstamomis grupuotėmis užnugary – pabirtų po visą likusią Kopenhagą.
Nebeliktų jokios kontrolės. Gal net prasidėtų gaujų karai. Susišaudymų tarp nusikaltėlių ir policininkų, greičiausiai, netrūktų. Miestelyje pasidarytų nebelinksma. Todėl išardyti Pušerstrytą gali būti neprotinga, nenaudinga ir net pavojinga. Kokia išeitis?
Prekybą marihuana ir hašišu gali tekti legalizuoti. Taip valstybė šių narkotikų verslą galėtų bent teoriškai kontroliuoti, kad kas nors „nestumdytų“ iš vieno kiosko bet kokio neišparduoto nekokybiško šlamšto. Be to, iš prekybos narkotikais per mokesčius į valstybės biudžetą įplauktų milijonai. Danija taptų dar turtingesne, saugesne, tolerantiškesne, o trumpiau – pažangesne Europos šalimi. Juodas humoras?
Visai ne. Kopenhagos savivaldybė šį variantą rimtai svarsto, vyksta rimtos diskusijos. Juo labiau, kad precendentų pasaulyje jau ne vienas. Kopenhaga ieško kompromiso.
Kristianijoje vyksta Joninių koncertas. Petro Čepaičio nuotr. |