„Medinės sinagogos yra unikali Lietuvos žydų paveldo dalis. Šalyje jų yra išlikę mažiau nei dvi dešimtys. Medinės sinagogos Europoje jau yra retenybė. Žinant, kaip pasaulyje vertinamas medinis praeities palikimas, turime suprasti, kad medinės sinagogos yra neįkainojamos vertės“, – teigia KPD direktorė Diana Varnaitė.
Pasak KPD Telšių skyriaus vedėjo Antano Eičo, Žemaitijos regionas išsiskiria savo medine architektūra, ypač bažnyčiomis ir sinagogomis.
„Į Kultūros vertybių registrą įrašyta Tirkšlių sinagoga pastatyta XIX a. pirmoje pusėje. Dabar yra išlikusi tik ši medinė sinagoga Mažeikių rajone. Ji, kaip ir anksčiau gyvavusi Sedos sinagoga, yra panašaus vėlyvojo klasicizmo laikotarpio. Iki II Pasaulinio karo mediniai žydų maldos namai taip pat buvo Viekšniuose, Židikuose, Leckavoje, Laižuvoje ir Pikeliuose. Taigi saugosime unikalią ir retą medinio kultūros paveldo vertybę“, – teigia A.Eičas.
Išlikę gana sudėtingo langų profilio fragmentai, virš langų esančios sandrikų – karnizo arba frontonėlio pavidalo kyšulių– imitacijos.
Tirkšlių sinagoga yra nedidelio tūrio, stačiakampio plano, dengta dvišlaičiu stogu. Sinagoga orientuota Rytų – Vakarų kryptimi. Pastato ilgis 13,5 m, plotis – 12,1 m.
Pietinėje ir Šiaurinėje sinagogos sienose esantys langai išdėstyti vienoje linijoje, nėra aiškios išorinės skirties tarp vyrų ir moterų dalių. Išlikę gana sudėtingo langų profilio fragmentai, virš langų esančios sandrikų – karnizo arba frontonėlio pavidalo kyšulių– imitacijos.
Sovietmečiu Tirkšlių sinagoga buvo paversta sandėliu, buvo visiškai sunaikintas pastato interjeras. Pakenkta ir eksterjerui: rytinėje sienoje išpjautas langas, užkalti šoniniai langai, iš dalies rekonstruota vakarinė siena. Nepaisant to, jog autentiškas sinagogos interjeras visiškai sunaikintas, pagal kai kuriuos išlikusius elementus galima mėginti bent iš dalies rekonstruoti buvusį vaizdą.
Žydai į Mažeikių rajono miestelius – Sedą, Viekšnius, Tirkšlius ir Židikus atsikraustė XVII amžiaus viduryje – XVIII amžiaus pirmoje pusėje. Pirmojo pasaulinio karo metu jų skaičius gerokai sumažėjo, kadangi 1915 m. pavasarį žydai buvo išvyti rusų iš regiono miestelių. Tarpukariu Mažeikių rajono žydų bendruomenės vėl sustiprėjo, tačiau nebebuvo tokios gausios.