Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Medinių lauko baldų atnaujinimas pavasarį

Nutirpus paskutiniam sniegui ir išdžiūvus baloms, kiekvienas norime vis daugiau laiko praleisti gryname ore, pasidžiaugti atbundančia gamta, pirmaisiais šiltais saulės spinduliais ir maloniu oru. Deja, pailgėjus dienoms, atsiradus daugiau šviesos, pastebime, kad šaltis, sniegas ir drėgmė atliko savo juodą darbą – lauko baldai, terasa ar pavėsinė papilkėjo, atsirado gličios apnašos, pelėsis ar net samanos. Reikia pripažinti, kad purvini, lipnūs ir gausiai pigmentinėmis dėmėmis išmarginti lauko baldai tikrai nenuteikia maloniai ir neatrodo itin patraukliai. Taigi, ką daryti, kad mediniai laiko baldai, terasa ar kitas statinys kuo ilgiau išlaikytų savo pradinę estetinę išvaizdą, butų saugus ir patvarus?
Lauko baldai
Lauko baldai / Shutterstock nuotr.

Lauko baldus bei kitus medinius objektus, pavyzdžiui, vaikų žaidimo aikštelę ar pavėsinę, reikia atnaujinti kiekvieną pavasarį, jeigu norite jais džiaugtis kiek įmanoma ilgiau. Atnaujinti medieną išties nėra sudėtinga, todėl galima išsiverti ir be profesionalų pagalbos. Taigi, pirmiausia medinius lauko baldus gerai nuvalykite, kad galėtumėte atidžiai apžiūrėti ir įvertinti pažeidimus: suirusias dalis reiktų pakeisti naujomis, kurias būtina impregnuoti specialiu antiseptiku, skirtu lauko baldams ar kitiems lauke esantiems mediniams objektams. Įvertinus ir atstačius patirtą žalą, baldus perdažykite arba perlakuokite. Tiesa, specialistai teigia, kad kiekvienais metais iš naujo impregnuoti ir perdažyti lauko baldų nereikia, tai daroma tik tada, kai sena mediena yra stipriai pažeista pelėsio ir ją būtina restauruoti.

Shutterstock nuotr./Pavėsinė
Shutterstock nuotr./Pavėsinė

Medienos valymo subtilybės

Medinių lauko baldų negalima plauti bet kokiu po ranka pasitaikiusiu plovikliu, nes jis gali tik dar labiau pažeisti ar net sugadinti medinių lauko baldų paviršių. Tad, prieš valydami medinius baldus, pasirūpinkite specialiais medinių baldų valikliais, kurių galite įsigyti prekybos centruose, baldų salonuose arba elektroninėse parduotuvėse, pavyzdžiui, didžiausia elektroninė parduotuvė Lietuvoje Pigu.lt siūlo išties platų kokybiškų medinių baldų valiklių pasirinkimą už patrauklesnę kainą. Šiuolaikinės medinių baldų valymo priemonės efektyviai šalina įvairios kilmės nešvarumus, apnašas ir pelėsį, tačiau tausoja baldų paviršių, jo nepažeidžia ir neblukina. Specialiais valikliais nuplauti mediniai lauko baldai atgauna savo estetinę išvaizdą, jų tarnavimo laikas pailgėja. Medinių lauko baldų ar terasos negalima plauti smėliasrove ar aukšto slėgio srove, nes galite negrįžtamai sugadinti medinius baldus. Vos kelių minučių lauko baldų plovimas aušto slėgio srove atitinka 30-50 metų natūralaus paviršiaus dėvėjimosi, todėl geriau rinktis baldams saugesnius vandens šaltinius – laistymo žarną arba laistytuvą.

Lauko baldų impregnavimas ir atnaujinimas

Lauke eksploatuojamus medinius baldus būtina apdoroti antiseptikais, paprasčiau tariant impregnuoti specialiomis antiseptinėmis priemonėmis, kurios medį apsaugo nuo pelėsių, grybelio bei kitų mikroorganizmų, kenkiančių mediniams baldams. Plačiai paplitusi nuomonė, kad medinius baldus pakanka perdažyti dekoratyviniais dažais arba perlakuoti ir jie bus apsaugoti. Toks įsitikinimas klaidingas, kadangi lakas ar dažai – tai tik paviršinė apsauginė plėvelė, kurioje dėl žalingo aplinkos poveikio atsiranda mikro įplyšimų bei įtrūkimų, kuriuos ne visada pastebime. O tada visi keliai medienos kenkėjams yra atviri. Taigi, medieną pirmiausia reikia impregnuoti ir tik tada dažyti. Antiseptiko ir dažų duetas užkerta kelią medienos dūlėjimui.

Fotolia nuotr./Lauko baldai
Fotolia nuotr./Lauko baldai

Restauruojant pajuodavusius ir papelėjusius medinius lauko baldus, specialistai rekomenduoja naudoti antiseptinį medienos baliklį, naikinantį medienos grybelį bei atnaujinantį dėl saulės, vėjo, šalčio bei drėgmės patamsėjusį medinių baldų paviršių. Be to, antiseptinis medienos baliklis išbalina tamsias dėmes, stabdo mikroorganizmų poveikį, o jame esančios stiprios antiseptinės medžiagos prasiskverbia į gilesnius medžio sluoksnius ir suteikia ilgalaikę apsaugą. Visgi, verta pažymėti, kad daugelis kokybiškų medinių lauko baldų valymo priemonių, yra kenksmingos plataus spektro kenkėjams, tačiau žalingos įtakos žmogaus sveikatai neturi.

Medinių lauko baldų dažymas

Medis labai jautrus ultravioletiniams spinduliams, todėl vienintelis būdas apsaugoti medinius lauko baldus nuo dūlėjimo ir sumažinti drėgmės prasiskverbimą į baldų vidų – dažai. Lauko baldus geriausia dažyti tradiciniais dispersiniais arba linų sėmenų aliejaus pagrindo dažais, kurie lengvai susigeria į medį, greitai džiūva, tačiau puikiai sukimba su mediniais paviršiais.

Antiseptikais impregnuotų medinių lauko baldų ar kitų paviršių dažymui rekomenduojama rinktis tik spalvotus, specialiai medžiui skirtus dažus. Bespalviai dažai neapsaugo lauko baldų nuo ultravioletinių spindulių poveikio, todėl po vieno sezono laiko baldai gali papilkėti ir prarasti savo estetinę išvaizdą.

Fotolia nuotr./Lauko baldai
Fotolia nuotr./Lauko baldai

Medinių laiko baldų saugojimo vieta

Jei turite galimybę, šaltuoju metų laiku lauko baldus laikykite sandėliuke ar garaže, tačiau įsidėmėkite, kad uždara patalpa dar negarantuoja baldų saugumo, jei nėra šildoma. Didžioji dalis kaimo ir priemiesčio sodybų, sodo namelių ar vilų, kuriose žmonės gyvena tik atšilus orams, šaltuoju metų laiku stovi nešildomos ir nevėdinamos, todėl atėjus pavasariui, kai termometro stulpelis šokteli aukščiau +10 laipsnių šilumos, padidėja santykinis oro drėgnumas. Tai sudaro idealias sąlygas, grybelio, pelėsio ir kitų mikroorganizmų dauginimuisi. Tad bet kokiu atveju, atšilus orams, mediniais lauko baldais teks pasirūpinti iš naujo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos