Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Meilės dieną pražydo leopardinis amorfofalas

Ketvirtadienį, meilės ir romantikos dieną, VDU Botanikos sode Kaune pražydo neromantiškai vadinami augalai. Lavongėlėmis, velnio liežuviais, gyvatės palmėmis vadinami leopardiniai amorfofalai (Amorphophallus konjac) egzotikos mėgėjus traukia dėl savo neįprastos formos ir specifinio, nemalonaus, pūvančią mėsą primenančio kvapo.
Leopardinis amorfofalas
Leopardinis amorfofalas / VDU Botanikos sodo nuotr.

„Leopardiniai amorfofalai šiemet pražydo kiek vėliau nei įprasta. Kas dieną stebėjome, kaip nenoriai, po truputėlį skleidžiasi žiedai. Tačiau šiandien pašvietus saulutei, augalai pilnai pražydo ir ėmė skleisti savo kvapą“, – pranešime žiniasklaidai cituojama VDU Botanikos sodo vyriausioji specialistė Renata Čanovienė.

VDU Botanikos sodo nuotr./Leopardinis amorfofalas
VDU Botanikos sodo nuotr./Leopardinis amorfofalas

Gentyje, kurios pavadinimas verčiamas kaip „beformė išauga“, – apie 170 augalų rūšių, augančių atogrąžų juostoje nuo Afrikos iki Australijos. Didžiulis augalo žiedas išauga iš po žeme esančio gumbo. Vos kelios rūšys maloniai kvepia, o dauguma turi nemalonų pūvančios mėsos kvapą. Taip augalas privilioja muses, kurios, patekusios į žiedo vidų, negali išlipti, nes trukdo daugybė burbuolės viduryje išsidėsčiusių plaukelių. Išsilaisvina, kai vyriškieji žiedai subręsta, ir žiedadulkės nusėda ant vabzdžių, kurie apdulkina moteriškus žiedus. Savidulka nevyksta, nes moteriški žiedai vystosi anksčiau. Žiedyno apačioje yra moteriški piesteliniai žiedai, aukščiau – vyriškieji kuokeliniai, o viršutinė dalis – sterili.

VDU Botanikos sodo nuotr./Leopardinis amorfofalas
VDU Botanikos sodo nuotr./Leopardinis amorfofalas

Turint sąlygas, egzotiškąjį amorfofalą nėra sudėtinga išsiauginti ir namuose. Tiesa, tam, kad augalas išaugintų didelius gumbus ir išleistų įspūdinguosius žiedynus, būtina itin puri ir derlinga žemė. Pavasarį į gerą žemę saulėtoje vietoje pasodintas gumbas išleis vieną lapą. Per vasarą gausiai tręšiamas, rudenį gumbas iškasamas ir laikomas sausai, bet šiltai, kol pradeda leisti savo puošnųjį 1,5–2 metrų aukščio žiedyną. Būtina pastebėti, kad žiedų skleidžiamas pūvančios mėsos kvapas gali įsigerti į baldus – tuomet greitai jo atsikratyti gali būti sudėtinga.

Leopardiniai amorfofalai VDU Botanikos sode (Ž.E.Žilibero g. 6, Kaunas) žydi tik kelias dienas, tad lankytojai kviečiami suskubti ir pamatyti egzotiškuosius VDU Botanikos sodo oranžerijos augalus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų