Išskirtinį 15min multimedijos pasakojimą apie meldinės nendrinukės perkėlimą į Lietuvą galite rasti čia.
Vienas iš meldinių nendrinukių apskaitos vykdytojų, ornitologas dr. Žydrūnas Preikša džiaugiasi retųjų paukščių gausumu šiemet: „Praėjusiais metais pirmosios apskaitos metu buvome suskaičiavę 119 giedančių patinų, o šiemet jų – žymiai daugiau. Labai tikimės, kad antrosios apskaitos metu liepą jų rasime dar daugiau, bet net ir šis skaičius – džiuginantis. Šiuo rezultatu skubame dalintis su ūkininkais ir dedame visas pastangas, kad ūkininkai nepradėtų anksti šienauti ir nesunaikintų lizdų su jaunikliais.”
Jam pritaria ir Lietuvoje praėjusią savaitę lankęsis Tarptautinės meldinės nendrinukės apsaugos grupės pirmininkas, daugiau nei 20 metų šios rūšies apsauga besirūpinantis dr. Martinas Fladė: „Situacija Lietuvoje mane tikrai džiugina. Buveinių būklė yra puiki, jose prieglobstį randa ne tik meldinės nendrinukės, bet ir kiti reti ar mažiau reti paukščiai, populiaciją pamaryje ir Nemuno deltoje vertinu kaip stabilią, o Žuvinto populiacija dabar, atliekant meldinių nendrinukių perkėlimą iš Baltarusijos, turi realių šansų atsikurti”.
Žuvinto biosferos rezervato direktorius Arūnas Pranaitis teigia, kad meldinių nendrinukių Žuvinte gausiau, nei per paskutinius 25 metus. „Žinoma, tai sietina su pernai pirmą kartą pasaulyje su šia rūšimi išbandyta gamtosaugos priemone – jauniklių perkėlimu. Žuvinte aptikome 15 giedančių patinėlių iš kurių devyni – pernai čia iš Baltarusijos perkelti paukščiai. Galbūt šių paukščių rasime ir daugiau, nes, vadovaujantis metodikomis, apskaitas atliksime ir dar neregistruotų paukščių paiešką tęsime iki liepos mėnesio.”
Gamtininkai pastebi, kad ypatingai gera buveinių būklė teritorijose, kuriose ūkininkai gausiai deklaruoja didelius plotus specialioms meldinės nendrinukės priemonėms. „Dėl to labai raginame kuo daugiau ūkininkų dalyvauti šiose specialiose priemonėse. Efektas gamtai aiškiai pastebimas. Kad padėtume pamario ūkininkams šiemet jiems siūlome pagalbą šienaujant laukus ir išvežant susidariusią biomasę.” – sako meldinės nendrinukės apsaugos projektą koordinuojantis Baltijos aplinkos forumo direktorius Žymantas Morkvėnas.
Meldinių nendrinukių populiacijos gausumas nustatomas pagal giedančių patinų skaičių. Paukščių apskaitos vykdomos 2 kartus vasarą – veisimosi laikotarpio pradžioje pirmomis birželio dienomis, ir liepos pradžioje. Populiacijos dydis nustatomas pagal maksimalų vienos apskaitos metu aptiktų giedančių patinų skaičių.