Tiems, kurie nė sykio nėra lankęsi šiame restorane, svarbu paminėti, jog „Wok to Walk“ turi 3-jų žingsnių meniu, kuris suteikia galimybę pasirinkti labiausiai tinkamą ar norimą ingredientų kombinaciją.
Pirmuoju žingsniu renkamės ryžius, makaronus arba daržovių miksą; antruoju – mėsą ar daržoves, o trečiuoju – padažą. Prie kiekvieno iš sąraše pateiktų ingredientų yra nurodytas angliavandenių, baltymų, riebalų ir kalorijų kiekis, kas leidžia iš anksto susiskaičiuoti patiekalo maistinę vertę. Maistinės verstės skaičiuoklę galite rasti čia.
Pagal kokius kriterijus siūlomus ingredinetus rinktis tiems, kurie intensyviai sportuoja, laikosi dietos ar privalo laikytis griežtesnio mitybos režimo? Kalbamės su E.Šinkevičiūte.
– Jeigu reikėtų patarti, ką rinktis – ryžius ar makaronus, kokį sprendimą siūlytumėte? O gal pasirinkimas priklauso nuo asmens sportinio ar mitybos režimo?
– Be abejonės, mitybos ar sporto režimas turi įtakos mūsų pasirinkimams. Jeigu žmogus neturi tikslo riboti kalorijų, tuomet jam nesvarbu, ar tai ryžiai, ar makaronai. Taigi, viskas paprasta – jeigu tą dieną labiau norisi makaronų, rekomenduočiau rinktis pilno grūdo, nes jie turi daugiau skaidulų.
Suvalgę pilno grūdo makaronų energijos turėsite visai dienai, nes jie yra lėto pasisavinimo, nežymiai padidina cukraus kiekį kraujyje ir energiją išlaiko pakankamai ilgam, dėl to mes galime jaustis darbingi ir sotūs.
Tiems, kurie renkasi ryžius, svarbu žinoti, jog jie taip pat skiriasi pagal savo maistinę vertę. Baltieji ryžiai yra mažiau naudingi nei, tarkime, rudieji, nes juos gamybos proceso metu reikia nušlifuoti, ir juose išlieka mažiau maistingų medžiagų.
Na, o rudieji ryžiai yra viena sveikiausių kruopų, kuri išsiskiria pagal turimą naudingų medžiagų kiekį – juose gausu skaidulų, fosforo, mangano, B grupės vitaminų. Nors jie taip pat yra apdorojami, tačiau jų odelė (apsauginė plėvelė) išlieka, ir toje odelėje yra labai daug reikalingų medžiagų.
Rudieji ryžiai yra netgi rekomenduojami tiems, kurie serga cukriniu diabetu ar laikosi dietos.
rudieji ryžiai yra viena sveikiausių kruopų, kuri išsiskiria pagal turimą naudingų medžiagų kiekį – juose gausu skaidulų, fosforo, mangano, B grupės vitaminų
– Antrojo žingsnio metu galime rinktis keleto rūšių mėsą, jūros gėrybes arba daržoves. Pradėkime nuo tų, kurie rinktųsi mėsą: ką patartumėte?
– Vištieną arba jautieną. Manau, kad sportininkai rinksis vištieną, nes ji yra liesiausia ir turi gerą baltymų balansą. Apskritai, kasdienėje mityboje veikiausiai dažnas renkasi vištieną, nes ji tiesiog yra pigesnė, lengviau paruošiama.
sportininkai rinksis vištieną, nes ji yra liesiausia ir turi gerą baltymų balansą
Tačiau jautienoje yra daug nepakeičiamų aminorūgščių, kurios veikia teigiamai ne tik virškinimo sistemą, bet ir patį raumenyną, kas yra aktualu žmogui, auginančiam raumeninę masę. Be to, jautienoje yra didžiulis kiekis geležies ir B grupės vitaminų.
Jautiena nėra liesa mėsa, bet ji turi tokį balansą baltymų, kuris yra rekomenduojamas sunkų fizinį darbą dirbantiems žmonėms arba turintiems alinančias fizines treniruotes.
– O ką rinktumėtės iš jūros gėrybių asortimento – kalmarų žiedus ar krevetes?
– Abi šios jūros gėrybės – tinkamas sportininkų pasirinkimas, kadangi jos neturi riebalų, ir jose gausu B grupės vitaminų. Tiesa, krevetės turi daugiau baltymų, tačiau jose yra didesnis blogojo cholesterolio kiekis (lyginant su kitomis jūros gėrybėmis), todėl patartina jų nevartoti labai dažnai.
Kalmaruose yra apie 18 proc. baltymų, o juose esantys mikroelementai skatina virškinimo sistemą veikti teigiamai. Taigi, iš esmės bet kuriuo atveju abu pasirinkimai yra geri.
– Kurią iš sąraše pateiktų daržovių rinktumėtės jūs?
– Greičiausiai rinkčiausi brokolius, nes jie turi gerą kiekį vitamino C. Taip pat tai yra žalią spalvą turintis augalas, o tokie augalai dažniausiai turi geležies. Jeigu žmogaus organizme yra geležies trūkumas, tada brokoliai yra rekomenduojami kartu su pagrindiniu patiekalu – mėsa ar žuvimi.
Be to, jie yra sotūs – suvalgęs 100 g brokolių jau gali nebejausti alkio, o, tarkime, suvalgius tiek pat kopūsto – tokio efekto nebus.
Jeigu žmogaus organizme yra geležies trūkumas, tada brokoliai yra rekomenduojami kartu su pagrindiniu patiekalu – mėsa ar žuvimi
Be abejo, svarbu ir tai, kad brokoliai turi daug skaidulų ir baltymų, dėl to sportininkų mityboje jie yra puikus derinys prie pagrindinio patiekalo.
Svarbu paminėti ir tai, jog virtų brokolių tekstūra labai padeda virškinimo sistemai, nes tyrelė, kurią gauname sukramtę, nedirgina skrandžio.
Tai svarbu sportininkams, kurių mityba yra šiek tiek alinanti organizmą tuo, kad joje yra daug didelį skrandžio turinį užimančių patiekalų, ir brokoliai, tokiu atveju, yra tikras išsigelbėjimas.
– Jeigu atvyktumėte į „Wok to Walk“, kokį derinį Jūs rinktumėtės?
– Jeigu tą dieną norėčiau kruopų ir žinočiau, jog manęs vėliau lauks treniruotė, tuomet imčiau ruduosius ryžius su daržovėmis ir kiaušiniu, o antruoju žingsniu – vištieną.
Tačiau jeigu fizinio krūvio tą dieną neturėčiau, daugiau dirbčiau sėdimą darbą biure, tikrai rinkčiausi daržovių miksą su krevetėmis.
Padažo, tiesa, kaip ir dauguma sportininkų atsisakyčiau, kadangi padažai įprastai blogina maistinių medžiagų pasisavinimą, nes juose būna gausu sojos, druskos, cukraus ir t.t.
Jeigu būtų galimybė, rinkčiausi kitus užpiltus – citrinų sultis ar tiesiog alyvuogių aliejaus šlakelį, kadangi kai kurie vitaminai tirpsta tik riebaluose.