Aukštakulnius avėkite tik išskirtinėmis progomis
Dailūs aukštakulniai – tikras moteriškumo simbolis, kuris vilioja vyrus ir kelia pavydą kitoms moterims. Be to, šie bateliai tikras išsigelbėjimas, jei gamta pagailėjo ūgio arba norisi vizualiai patempti figūrą. Deja, nepaisant šių privalumų, medikai perspėja, kad nuolatinis aukštakulnių avėjimas gali pridaryti išties didelės žalos jūsų pėdoms. Aukštakulniai pėdos kauliuką suspaudžia kaip spąstai, todėl ilgainiui jis deformuojasi ir tampa labai skausmingas. Be to, aukštakulniai sutrikdo natūralią kraujo cirkuliaciją organizme, todėl moteris, kurios nuolatos avi aukštakulnius, dažnai kankina kojų skausmai, tinimai, energijos stoka.
Remiantis Amerikos Ortopedų asociacijos pateiktas duomenimis, maždaug 88 proc. amerikiečių avi nepatogius ir per siaurus batus, todėl net 55 proc. jų iššoka pėdos kauliukas. Būtent ši pėdos deformacija yra viena dažniausiai pasitaikančių sveikatos problemų, kurią sukelia aukštakulniai. Dešimties centimetrų pakulnė atrodo aukšta, tačiau yra moterų, kurios avi net ir dar aukštesnius batelius. Deja, nereikia būti atletu, pakanka tokių batelių, kad pasitemptumėte Achilo sausgyslę.
Batai su platforma – prasta alternatyva aukštakulniams
Daugelis moterų galvoja, kad batai su platformomis puikus pakaitalas aukštakulniams. Mat, ši moteriška avalynė patogesnė, stabilesnė, todėl ir sveikatos problemų neturėtų kilti. Deja, tai netiesa. Avint batus su platformomis, pėdos kauliukas greičiausiai neiššoks, tačiau gali atsirasti aštrus blauzdų skausmas, spazmai ir net sutraukti mėšlungis. Tad geriau rinktis avalynę su neaukšta platforma arba išvis jos atsisakyti.
Kas sieja šlepetes per pirštą ir kulno pentinus?
Prasidėjus atostogoms, daugeliui šlepetės per pirštą tampa pačiu patogiausiu apavu – niekas netrina, nespaudžia, pėda kvėpuoja. Tikras komfortas, tiesa? Taip, tačiau tikrai nedaugelis žino, kad šlepetės per pirštą gali tapti plantarinio fascito priežastimi. Plantarinis fascitas, liaudiškai vadinamas tiesiog kulno pentinais, yra stipraus, storo fibrozinio raiščio, kuris jungia kulnakaulį ir pėdų priekį, uždegimas, po kurio ant kulnakaulio susiformuoja kaulinės išaugos. Tad, geriau nerizikuoti ir rinktis įprastas šlepetes arba nepamiršti atostogų metu išsispirti iš šlepečių per pirštą.
Reguliariai keiskite sportinius batelius
Jei esate užkietėjusi bėgikė, negalite gyventi be sporto salės ir ritmingų aerobikos treniruočių, greičiausiai turite pačius mėgstamiausius sportinius batelius, su kuriais nenorite skirtis. Deja, net ir pačią patogiausią sportinę avalynę reikia keisti į naują, nubėgus maždaug 800 – 900 km, jei norite išvengti sąnarių skausmų. Kai sportinių batelių padas nusitrina, avalynė praranda savo amortizacines savybes, todėl sąnariai patiria didelį krūvį. Tad, jei nenorite atsikratyti savo laimingųjų sportinių batelių, nenustebkite, kai netikėtai pradės skaudėti sąnarius.
Nesirinkite ilgaaulių aptemptų batų
Pradėjus kristi pirmiesiems medžių lapams, net nepastebime, kai pradedame žvalgytis į batų parduotuvių vitrinas ir ieškoti dailių bei madingų ilgaaulių batų. Jei pamatome, ką nors verto mūsų dėmesio, nedelsdamos pasimatuojame. Deja, šiek tiek spaudžia per blauzdą, bet nieko tokio, juk prasitampys. Būtent taip galvoja daugelis moterų, juk grožis kartais svarbiau už patogumą, bet ar grožis svarbiau už sveikatą? Per daug aptempti ar net per siauri ilgaauliai batai gali pakenkti kojų nervams, o tada prasidės skausmai, spazmai, tirpimai ir įvairūs negalavimai. Jei apsiavusi ilgus batus, galite už aulo užkišti pirštą, viskas gerai ir batus galite pirkti, o jei pirštas lenda sunkiai arba išvis nelenda, geriau pasižvalgykite kitų batų.
„Uggs‘ai“ ir kojų grybelis
Uggs batai tikras išsigelbėjimas, spustelėjus šaltukui, jie šilti, be galo patogūs ir neslysta. Žinoma dėl jų dizaino galima ginčytis iki nukritimo, tačiau tai asmeninis skonio reikalas. Visgi, jų patogumo nuginčyti neįmanoma, tačiau Uggs batai yra puiki terpė atsirasti pėdų grybeliui. Tad kiekvieną kartą po ilgo pasivaikščiojimo po pusnis, Uggs batus reikia išdžiovinti, nes drėgmė sudaro puikias sąlygas veistis bakterijoms. Be to, neavėkite šių batų nuoga koja, net ir tuo atveju, jei reikia nubėgti tik iki pašto dėžutės.
Tai ką avėti?
Gali susidaryti įspūdis, kad nėra moteriškos avalynės, kuri neturėtų neigiamos įtakos moterų gerai savijautai ir kojų grožiui, tačiau tai netiesa. Prieš perkant naują batų porą, atminkite, kad žmogaus pėdos labai jautri vieta, kurioje yra svarbūs nerviniai taškai, todėl labai svarbu, kad moteriška avalynė būtų patogi avėti kiekvieną dieną, nespaustų, netrintų ir leistų pėdai būti natūralioje padėtyje.
Parduotuvėje visada pasimatuokite abu batelius, pavaikščiokite, jei batai labai patinka, tačiau spaudžia, neguoskite savęs mintimi, kad juos pratampysite. Jei perkate batus internetu, rinkitės tik respektabilią elektroninę parduotuvę, kuri suteikia galimybę gražinti prekę, pavyzdžiui, Pigu.lt. Tuo atveju, jei naujieji bateliai bus per ankšti, turėsite galimybę juos pakeisti kitais arba susigrąžinti pinigus.