Pasak mokslininkų, dvikojo apie 10 metrų ilgio dinozauro kaulai rasti 85 mln. metų senumo uolienose, kurios slūgso Argentinos Mendosos provincijos Rio Kolorado upės pakrantėse. Šis grobuonis svoriu prilygo drambliui ir tikriausiai buvo apžėlęs plunksnomis.
Tačiau labiausiai šis dinozauras išsiskiria neįprasta kvėpavimo sistema, sakė Paulas Sereno iš Čikagos universiteto, kuris šį radinį pirmadienį aprašė interneto moksliniame žurnale „PLoS ONE“ paskelbtame straipsnyje.
Pasak P.Sereno, vietoje išsiplečiančių ir subliūkštančių plaučių dinozauras greičiausiai turėjo dumplių principu veikiančius oro maišus, kurie varinėjo orą per pastovaus tūrio plaučius, panašius į dabartinių paukščių.
„Šis į kitus nepanašus dinozauras pateikė daugiau tiesioginių įrodymų apie oro maišus, susijusius su paukščiams būdingu kvėpavimu“, – sakoma straipsnio bendraautoriaus Ricardo Martinezo iš Argentinos San Chuano nacionalinio universiteto pranešime.
Mokslininkai pavadino dinozaurą Aerosteon riocoloradensis – lotyniškai tai reiškia „oro pripildyti kaulai iš Rio Kolorado“. Šio gyvūno kaulai pasižymi didelėmis ertmėmis, kurias įsiterpdavo oro maišai.
Dauguma paleontologų įsitikinę, jog paukščiai išsivystė iš nedidelių plunksnuotų mėsėdžių dinozaurų, o seniausieji sparnuočiai stulbinamai panašūs į savo ropliškuosius protėvius.
Mokslininkai mano, kad aerosteonų, kurie priskiriami prie teropodų arba plėšriųjų dinozaurų pobūrio, unikali kvėpavimo sistema galėjo iš dalies padėti išlaikyti pusiausvyrą persekiojant grobį. Oro pripildyti kaulai palengvina kūną, tačiau gyvūnų kojos išliko masyvios. Taip pat tikėtina, kad toks kvėpavimo būdas padėjo kontroliuoti kūno temperatūrą.
„Jeigu dinozaurai ir ypač teropodai buvo šiltakraujai, kaip daugelis mūsų įtaria, o taip pat apžėlę šilumą sulaikančiomis plunksnomis, jiems kai kada galėdavo kilti rūpesčių dėl kūno perkaitimo. Tikriausiai oro maišai iš pradžių išsivystė dėl šios priežasties, tačiau vėliau tapo kvėpavimo sistemos dalimi“, – sakė P.Sereno.
Aerosteonai buvo smulkesni už pačius didžiausius mėsėdžius, tokius kaip Šiaurės Amerikoje gyvenęs Tyrannosaurus rex, Afrikos spinozaurai ir giganotozaurai, kurių kaulų taip pat aptinkama Argentinoje.
Pasak P.Sereno, aerosteonai sudaro atskirą plėšriųjų dinozaurų šaką. Šie gyvūnai gyveno kartu su gigantozaurais ir vėlesnėje epochoje.
„Šis radinys buvo maloni staigmena“, – sakoma mokslininko elektroniniame laiške.