Toshihide Maskawa, kuriam sukako 68-eri, buvo vienas iš trijų fizikų, antradienį pasidalijusių prestižinę premiją už stulbinamus pasiekimus tyrinėjant subatomines daleles.
Tačiau jo žmona Akiko pareiškė, kad jos vyras neišvyksta į užsienį, taip pat labai nemėgsta kalbėti angliškai.
„Jeigu jam reikėtų dalyvauti apdovanojimų ceremonijoje, pirmiausiai jis turėtų paprašyti išduoti pasą“, – ji sakė savo namuose Kioto mieste. Toshihide Maskawa yra privataus Kioto Sangjo universiteto teorinės fizikos profesorius.
Žilaplaukis akiniuotas japonų mokslininkas sužavėjo žurnalistus, kai sužinojęs apie jam skirtą apdovanojimą mėgino nuslėpti savo drovumą. Iš pradžių jis pravirko, tačiau netrukus išspaudė tokią priverstinę šypseną, jog net iškišo liežuvį.
Jis taip pat iškėlė aukštyn rankas ir paklausė šurmuliuojančių žurnalistų: „Norėtumėt, kad taip padaryčiau rodydamas, jog džiaugiuosi, tiesa?“
Vėliau mokslininkas pareiškė, jog „nelabai džiaugiasi“ pelnęs Nobelio premiją, kuri gruodžio 10 dieną jam bus įteikta per iškilmingą ceremoniją Stokholme.
„Tai tik aukštuomenės pokylis“, – sakė jis.
Tačiau trečiadienį Toshihide Maskawa pakeitė nuomonę.
„Tiesiog vaidinu velnio advokatą, todėl jeigu man kas nors liepia pažvelgti į kairę, aš žiūriu dešinėn, – jis sakė plačiai šypsodamasis. – Esu mokslininkas, ir mane labiausiai pamalonina, kai kolegos mokslininkai pasako, jog buvau teisus. Be abejo, džiaugiuosi girdėdamas komplimentus.“
Kiekvieną kartą, kai Toshihide Maskawa būdavo pakviečiamas į užsienį atsiimti apdovanojimo arba skaityti pranešimo, vietoje jo vykdavo Makoto Kobayashi, kuris šiemet taip pat pasidalijo su juo Nobelio premiją.
Praeito amžiaus 8-ame dešimtmetyje Toshihide Maskawa ir Makoto Kobayashi sukūrė teoriją, paaiškinančią, kodėl antimedžiaga kai kuriais atvejais pasižymi kitokiomis savybėmis negu įprasta medžiaga. Mokslininkai taip pat nustatė, jog gamtoje egzistuoja mažiausiai trys elementariųjų dalelių kvarkų šeimos.
Trečiuoju premijos dalininku tapo Yoichiro Nambu – japonų kilmės JAV profesorius iš Čikagos universiteto, sukūręs naujas teorijas apie subatominių dalelių prigimtį ir jų judėjimą.
Laureatai gaus po auksinį medalį, diplomą ir pasidalys 10 mln. Švedijos kronų (3,5 mln. litų) premiją.