„Jie grįžta su mumis namo ir jų sielos daugiau nebeklajos“, – pareiškė Gwenas Hicklingas, aborigenų Bundjalungo bendruomenės vyresnysis, po dvasinio apvalymo ceremonijos, per kurią taip pat buvo deginami eukalipto lapai.
„Jų sielos klajojo niekieno žemėje, tačiau dabar mes perkelsime juos į ramybės vietą“, – sakė G.Hicklingas.
Aborigenų palaikai nuo 1882 metų buvo laikomi Etnologijos nacionaliniame muziejuje, o nuo 1935 metų perkelti į Leideno universiteto medicinos centrą. Muziejaus direktorė Wonu Veys sakė, kad dviejų čiabuvių palaikai yra XIX amžiuje gyvenusių asmenų.
„Tiksliai nežinome, kas jie buvo ir kaip mirė“, – sakė Etnologijos muziejaus direktorė.
Likusių trijų aborigenų palaikai „greičiausiai žymiai senesni, manome, kad siekia XVIII amžių“. Norėdami nustatyti jų kilmę, tolesnius tyrimus atliks Australijos mokslininkai.
Aborigenų kaulus, sudėtus į du medinius karstus, apdengtus aborigenų vėliava, Olandijos kultūros ir mokslo ministras Ronaldas Plasterkas perdavė G.Hicklingui ir jo kolegai Desmondui Morrissey.
Ceremonijoje dalyvavusi Australijos ambasadorė Lydia Morton susirinkusiems pasakojo, kad daugelis čiabuvių išlaiko stiprų dvasinį ryšį su savo šalimi.
„Ji yra jų motina. Jie tiki, kad žmogaus dvasia užgimsta jų žemėje ir po mirties į ją grįžta“, – sakė ambasadorė.
„Jeigu jų tautos žmonių palaikai nepalaidojami gimtojoje žemėje, tuomet tokių žmonių sielos yra priverstos klajoti. Šios klajoklės sielos yra labai neramios ir jų neigiama energija gali atnešti bėdų jų bendruomenei“, – pasakojo ambasadorė.
Ji padėkojo Olandijos valdžiai už pagalbą Australijos Vyriausybei ieškant ir grąžinant į tėvynę čiabuvių palaikus, laikomus įvairiose užsienio kolekcijose.
„Tai labai svarbu užgydant praeityje padarytas skriaudas“, – pabrėžė ambasadorė.