Patarimai: kaip reikia rūšiuoti atliekas

Lietuvoje atliekas rūšiuoja tik kas dešimtas gyventojas, tad nenuostabu, jog mūsų šalis nuolat užima paskutines vietas Europos atliekų rūšiavimo žemėlapyje. Maisto atliekomis tinkamai atsikratyti sugeba kiekvienas, tačiau nebenaudojama buities technika, lemputėmis, elementais, akumuliatoriais ir kitais elektroniniais prietaisais vargu: daugelis tokias atliekas išmeta kartu su buitinėmis atliekomis, kaupia, arba dar blogiau – palieka pamiškėse, teigiama VŠĮ „Ekošviesa“ pranešime spaudai.
Šiukšlių konteineriai
Šiukšlių konteineriai / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Sąvartyne, kartu su visomis atliekomis išmestam popieriui suirti reikia maždaug 2 metų, metalui – 90-500 m., plastikui – 200-500 m., stiklui – 900 metų. Kartu su šiomis atliekomis į gamtą pakliūna ir pavojingos medžiagos.

Gyventojams būtų daug lengviau įprasti rūšiuoti atliekas, jei kiekvienuose namuose, visiems šeimos nariams matomoje vietoje, būtų atmintinė, kaip grupuojamos atliekos pagal savo savybes, kaip rūšiuojamos bei kaip galima jas saugiai atiduoti perdirbti:

– Dienos šviesos, energiją taupančias lempas bei aukšto ir žemo slėgio natrio lempas reikia atiduoti į specialius jų surinkimo punktus. Jas taip pat galima atiduoti ir visose lempomis prekiaujančiose prekybos vietose.

– Smulkią, vidutinę bei stambią elektros ir buities techniką (visa buityje naudojama technika, įskaitant telefonus, televizorius, šaldytuvus, kompiuterius bei jų priedus ir t. t.) galima nemokamai atiduoti į atliekų priėmimo aikšteles arba palikti specialiuose konteineriuose prekybos centruose. Atsikratyti stambia buities technika galima ir išsikvietus specialistus, kurie surenka nereikalingą įrangą.

– Buityje susidarančias maisto atliekas galima kompostuoti – tokį natūralų kompostą vėliau galima panaudoti tręšiant daržus ir auginant ekologiškus produktus. Kompostuoti rekomenduojama ant žemės paruoštoje vietoje arba specialiuose konteineriuose.

– Išeikvotus nešiojamus elementus, akumuliatorius, galvaninius elementus galima atiduoti beveik visuose prekybos centruose, didesnėse technikos parduotuvėse, degalinėse, mokyklose, pašto skyriuose.

– Statybos ir griovimo atliekas, įvairias statybines medžiagas, kuriose dažnai pasitaiko asbesto, galima pristatyti į stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai