Pirmieji riedučiai: kaip išsirinkti?

Riedučiai pirmą kartą pasirodė Amerikoje dar 1980 metais ir iš karto išpopuliarėjo. Šiandien riedučių sportas yra laikomas vienu populiariausių užsiėmimų visame pasaulyje. Tad, jei seniai žavėjotės gatve skriejančiais riedutininkais, pats laikas ir pačiam išbandyti riedučius.
Riedutininkė.
Riedutininkė. / Fotolia nuotr.

Riedučių nauda sveikatai

Važinėjimas riedučiais išties naudingas užsiėmimas visiems, kurie nori turėti gražų ir stangrų kūną, tačiau savęs neįsivaizduoja sporto salėje. Važiuojant riedučiais, praktiškai dirba visi kūno raumenys, ypač kojų, pilvo, nugaros ir klubų, stiprėja galūnės, pagreitėja medžiagų apykaita, todėl papildomi kilogramai greičiau tirpsta. Ši sporto šaka taip pat teigiamai veikia kraujotakos sistemą, širdies darbą, organizmą aprūpina deguonimi, todėl riedutininkai paprastai nesiskundžia energijos stoka, negalėjimu susikaupti ir sukoncentruoti dėmesio.

Važinėjimas riedučiais – puiki alternatyva bėgimui. Be to, priešingai nei bėgiojant, kelių ir klubų sąnariai patiria mažesnį krūvį. Riedučių sportas tinka įvairaus amžiaus, fizinio pajėgumo ir svorio žmonėms. Anot sporto specialistų, riedučiai viena geriausių ir efektyviausių profilaktikos priemonių nuo celiulito. Tad, jei norite džiaugtis dailiomis kojoms ir lieknu liemeniu, išbandykite riedučių sportą.

Kaip išsirinkti riedučius?

Jei riedučius perkate pirmą kartą, ieškokite pigesnių, tačiau kokybiškų ir gerai žinomo gamintojo riedučių. Pasak specialistų, pirmieji riedučiai turėtų kainuoti iki 150 eurų. Tiesa, tai ne tokia ir maža suma, todėl, pasižvalgę po sporto prekių parduotuves, išmėginkite laimę elektroninėse parduotuvėse, pavyzdžiui, Pigu.lt, paprastai to paties gamintojo ir tokio pat modelio riedučiai internetinėse parduotuvėse kainuoja pigiau. Be to, reiktų iš anksto sau atsakyti į klausimą, kokiu tikslu naudosite riedučius.

Jei riedučiais norite pasivažinėti parke, rinkitės „Fitness“ tipo riedučius. Šie riedučiai turi labai patogius ir minkštus batelius, todėl galėsite pajusti tikrąjį važiavimo malonumą. Tiesa, tokie riedučiai nėra labai manevringi, tačiau miesto parke to ir nereikia. Kita vertus, jie puikiai išlaiko važiavimo kryptį, efektyviai stabdo.

Tuo tarpu „Freeskate“ tipo riedučiai pasižymi gana kietu ir nuo smūgiu apsaugančiu batu ir itin aukštu manevringumo lygiu, tačiau jie neturi stabdžių. Paprastai tokio tipo riedučius renkasi gana patyrę riedutininkai, mėgstantys agresyvų važiavimo stilių ir atliekantis įvairiausius triukus. Atminkite, kad įsigiję tokio tipo riedučius turėsite išmokti saugiai ir efektyviai stabdyti, nes ant šių riedučių negalima uždėti jokių papildomų standžių. Tad, jei niekada neteko važinėti riedučiais, „Freeskate“ nėra geras pasirinkimas.

Perkant riedučius, labai svarbu atkreipti dėmesį į batelį, ratukus, guolį ir važiuoklę. Riedučių batai turi būti pagaminti iš tvirtos ir kokybiškos medžiagos, turėti ventiliacines angas, kurios neleistų kojai prakaituoti. Apsimovus batus ir užsiveržus raištelius, koja bate negali judėti, ji turi būti visiškai stabili. Priešingu atveju, jausite diskomfortą ir prisitrinsite skausmingų pūslių. Kita vertus, su riedučiais turite jaustis patogiai, įsitikinkite ar nemaudžia kaulų, ar riedučių bato plotis tinkamas. Netinkamai pasirinktas riedučių bato dydis gali labai ilgam „atmušti“ norą važinėti riedučiais, todėl nepulkite pirkti pirmų patikusių riedučių. Be to, jei nusprendėte riedučiams išleisti šiek tiek daugiau, ieškokite tokių, kurių batai yra termoformuojami. Paprasčiau tariant greičiau prisitaiko prie kojos anatomijos.

Kitas labai svarbus riedučių elementas – ratukai. Kuo didesni riedučių ratai, tuo greičiau ir geriau jie rieda, tačiau pradedantiesiems dėl savo ir kitų saugumo specialistai nerekomenduoja riedučių su dideliais ratais. Pradžiai pilnai pakanka 84 mm skersmens ratukų. Riedučių ratukai taip pat yra skirstomi pagal kietumą, pavyzdžiui, riedučiai minkštais ratukais rieda maloniau, tačiau lėčiau. Tuo tarpu, su riedučiais kietais ratais skriesite kaip vėjas, tačiau jausite visus kelio dangos trūkumus. Jei riedučius ketinate pirkti savo vaikams, rinkitės 78A kietumo ratukus, kadangi vaikų svoris nėra didelis, o jei riedučius perkate sau, pirmenybę teikite 82-84 A kietumo ratukams, tai bene universaliausias ir geriausias pasirinkimas pradedančiajam.

Pirkdami riedučius, net nesižvalgydami praeikite pro tas lentynas, kuriose puikuojasi riedučiai su plastmasiniais, guminiais ir kaučiukiniais ratukais. Jie visiškai nekokybiški, geriau rinktis poliuretaninius ratukus, kurie būna montuojami į kokybiškus ir vidutinės kokybės riedučius.

Nepamirškite atsižvelgti ir į riedučių guolių riedėjimo tikslumą, kuris gali būti matuojamas pagal įvairius standartus: DIN, JIS, ABEC, ILQ. Atminkite, kad kuo aukštesnis skaičius yra įrašytas šalia jų, tuo riedučių guolio riedėjimo tikslumas yra aukštesnis. Pradedantiesiems riedutininkams rekomenduojama ABEC 7 arba ILQ 7 guolius turinčius riedučius. Tai patikimi ir tvirti guoliai, kurie nėra skirti labai greitam važiavimui, tačiau puikus pasirinkimas mokymuisi važiuoti riedučiais.

Fotolia nuotr./Pora.
Fotolia nuotr./Pora.

Riedučių važiuoklės būna gaminamos iš kompozito, palengvinto magneziumo, anglies pluošto, vientiso aliuminio lydinio arba dviejų aliuminio plokščių. Jei esate pakankamai lengvas arba riedučius perkate vaikui, rinkitės iš dviejų atskirų aliuminio detalių pagamintą važiuoklę. Taip pat tinka ir kompozitinė važiuoklė. Vidutinio svorio riedutininkui specialistai rekomenduoja vientiso metalo lydinio važiuoklę. Visa kita skirta profesionalams ir patyrusiems riedutininkams.

Galiausiai reikia atminti, kad riedučių sportas ne tik smagus, bet ir rizikingas, todėl vertėtų pasirūpinti alkūnių ir kelių apsaugomis bei šalmu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis