Po ilgus metus Jungtinių Tautų organizacijos vykdyto spaudimo, Tanzanija tik 2015-ųjų sausį uždraudė raganystę ir šamanų profesiją. Šamanai kaltinami pasipelnymo tikslais inicijavę kraupias albinosų žudynes. Tikint, kad šių žmonių kūno dalys padeda pasiekti sveikatos, meilės, finansinės sėkmės, nuo 2007-ųjų buvo nužudyta daugiau nei 70 albinosų ir dar šimtai dingo be žinios.
Albinosais vadinami žmonės, gimstantys be melanino pigmento, lemiančio odos spalvą. Tanzanijoje kūdikio albinoso gimimą šeima traktuoja kaip prakeiksmą. Šie žmonės neva yra nelaimių pranašas, juodaodės moters ryšio su demonu vaisius, žmogaus dvasia, turinti neįprastų galių.
Pasak šamanų, albinosų kūnai turi vertę, todėl nužudyto albinoso palaikai turi būti slepiami. Paprastai karstas užliejamas betonu, kad niekas negalėtų jo nuniokoti. Mirusio albinoso palaikai yra išniekinami: plaukai, liežuvis, lyties organai, akys, oda, kraujas ir kaulai yra perkami burtininkų ir naudojami šamaniškais tikslais. Didžiausią paklausą tarp šamanų turi albinoso galūnės – jos garantuoja turtus.
„Mes turime įrodymų, kad šamanai prašydavo vietinių atgabenti jiems albinosų kūno dalis. Šamanai įtikindavo savo klientus, kad užkerėjimai, naudojant albinosų kūno dalis, jiems atneš turtus. Mes padarysime viską, kad šie siaubingi nusikaltimai pagaliau būtų sustabdyti“, – teigia Tanzanijos vidaus reikalų ministras Mathias Chikawe.
Šią sudėtinga ir kraupi problema jau sulaukė ir kino kūrėjų dėmesio. Režisierius Noaz Deshe sukūrė vaidybinį filmą „Baltas šešėlis“, pasakojantį apie albinoso berniuko bandymus išgyventi siaubingų prietarų ir žmonių medžioklės sąlygomis. „Balto šešėlio“ prodiuseris – Holivudo aktorius Ryanas Goslingas, filmas apkeliavo dešimtis įvairiausių kino festivalių, o Venecijoje laimėjo „Auksinį liūtą“ už geriausią debiutą. Nuo vasario 27 d. „Baltą šešėlį“ bus galima išvysti ir Lietuvos kino teatruose.