Tačiau pasibaigus šiltajam sezonui, kai poilsiautojų atmintyje lieka malonūs vasaros prisiminimai, upių ir ežerų pakrantėse — matomas neigiamas žmogaus poveikis aplinkai.
Žygeiviai pastebi, kad Lietuva gali pasigirti savitu ir unikaliu gamtos grožiu. Švari upių ir pakrančių aplinka poilsiautojams garantuos kokybišką poilsį gamtoje, baidarių nuomotojams — atsakingus ir lojalius klientus, o žemių savininkams — tvarkingą aplinką.
Rekomendacijos baidarių žygių organizatoriams
Vis daugiau keliautojų pabrėžia, kad jiems svarbus ne tik plaukimas baidarėmis, bet ir švari aplinka, kuri garantuoja kokybišką poilsį gamtoje.
Vis daugiau keliautojų pabrėžia, kad jiems svarbus ne tik plaukimas baidarėmis, bet ir švari aplinka, kuri garantuoja kokybišką poilsį gamtoje.
Po išvykos baidarėmis poilsiautojai prisimins ne tik baidarių nuomos personalo mandagumą, inventoriau kokybę, gamtos grožį, bet ir upių bei poilsiaviečių švarą.
Štai keletas rekomendacijų, kurios padės išlaikyti upes ir pakrantes švaresnėmis:
- Keliautojus iš anksto supažindinkite (tinklalapyje, elektroniniu paštu išsiunčiant užsakymo patvirtinimą, gyvai) su draugiško aplinkai elgesio rekomendacijomis (pateikiame žemiau). Bendraudami su keliautojas akcentuokite, kad jums rūpi švari gamta.
- Keliautojus iš anksto informuokite apie trasoje esamas įrengtas poilsiavietes, kuriose patogu pailsėti nesiveržiant į laukinę gamtą.
- Trasos pabaigoje patogioje vietoje padėkite šiukšlių (rūšiavimo) konteinerius.
- Du kartus per metus organizuokite (nemokamus) žygius, kurių tikslas ne tik mėgautis poilsiu gamtoje, bet ir daryti gerą darbą — surinkti trasoje esančias šiukšles. Apie švaros žygius keliautojus informuokite socialiniuose tinkluose.
- Jei vis dėlto paskatinti elgtis atsakingai nepavyksta, rekomenduojama rinkti ekologinį užstatą. Jis mokamas prieš išplaukiant ir grąžinamas, kai po plaukimo keliautojas atiduoda šiukšlių maišus.
Rekomendacijos kaimo turizmo sodybų, žemių savininkams
Kaimo turizmo sodybų, žemės savininkai, kurie yra įsikūrę poilsiautojų pamėgtose vietose, džiaugiasi ne tik populiarumu, bet ir augančiu šiukšlių kiekiu. Štai keletas rekomendacijų, kurios padės išsaugoti švarią gamtą:
- Kad prie upių esanti gamta būtų apsaugota ir poilsiautojai neliptų kur sugalvoję, rekomenduojama įrengti trasoje esančias poilsiavietes, kuriose būtų prižiūrima švara, reguliariai išvežamos šiukšlės.
- Plaukiant upe įrenkite ženklus, kurie informuotų, koks atstumas liko iki būsimos poilsiavietės.
- Poilsiavietėse statykite šiukšlinti draudžiančius ženklus.
Jei plaukiant baidarėmis niekas nešiukšlins, tai niekam nereikės tų šiukšlių rinkti.
Rekomendacijos keliautojantiems baidarėmis
Rinkdamiesi kelionės baidarėmis maršrutą ne tik įvertiname trąsos sraunumą, atstumą, kurį reikės įveikti, bet ir apylinkių grožį bei švarą. Nėra malonu plaukti, kai aplink mėtosi plastikiniai buteliai, paukščių čiulbesį keičia garsūs muzikos garsai. Tačiau tam, kad plaukimas baidarėmis būtų malonus mums ir draugiškas aplinkai, tereikia laikytis keleto paprastų rekomendacijų.
- Vietoje plastikinio butelio į žygį pasiimkime daugkartinę gertuvę su vandeniu.
- Atsisakykime vienkartinių maisto pakuočių, taip sumažinsite kelionės šiukšlių kiekį. Maistą pakuokime daugkartiniuose indeliuose.
- Į žygį pasiimkite šiukšlių maišą. Neterškite aplinkos nei vandenyje, nei ant kranto.
- Sustojimams ir iškyloms rinkitės tik įrengtas poilsiavietes, o šiukšles visuomet pasiimkite su savimi.
- Gerbkime laukinę gamtą: nešerkite paukščių, negąsdinkite gyvūnų, nesibraukite į laukinės gamtos kampelius.
- Mėgaukitės gamtos garsais ir kelionės baidarėmis metu atsisakykite garsios muzikos.
- Surinktas šiukšles kelionės pabaigoje išmeskite į rūšiavimo konteinerius. Jei tokių konteinerių galutiniame taške nėra, nepatingėkite kreiptis į baidarių nuomos punktą, vietos savivaldybę, taip paskatinsite teigiamus pokyčius ir atkreipsite dėmesį į opias problemas.
Jei plaukiant baidarėmis niekas nešiukšlins, tai niekam nereikės tų šiukšlių rinkti. Mėgaukimės švaria ir unikalia Lietuvos gamta ir patirkime tikrąjį poilsį su mažiau triukšmo ir šiukšlių.
Šie nedideli elgsenos pokyčiai neturės didelės įtakos Jūsų gyvenimo kokybei, bet poveikis aplinkai bus milžiniškas.