Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Restauracijos katastrofa pribloškė ispanus ir privertė prisiminti Jėzaus freskos istoriją

Ispanai ir net užsienio žiniasklaida audringai aptarinėja tai, kas jau spėta pavadinti kaip „kultūros paveldo žudynės“ ar „katastrofa“. Kalba eina apie pietiniame Andalūzijos regione stovinčios maurų Matreros pilies restauravimą.
Matreros tvirtovė
Matreros tvirtovė / „Twitter“ nuotr.
Temos: 1 Ispanija

Restauracija sukėlė vietos gyventojų, istorikų ir Ispanijos kultūros paveldo organizacijos „Hispania Nostra“ pasipiktinimą.

„Bokštas neturi nieko bendro su originalu ar apskritai su jokia viduramžių tvirtove. Tai modernus bokštas, kuris privertė pakraupti ir papiktino vietos gyventojus. Tai skandalas!“ – CNN cituoja „Hispania Nostra“ viceprezidento Carloso Moreneso žodžius.

„Savininkas pasamdė ne restauratorius, o statybininkus“, – ironiškai sakė vienas vietos gyventojas.

IX amžiuje pastatyta ant kalno greta Viljamartino miesto ši tvirtovė dabar priklauso privačiam savininkui. Restauravimo metu buvo mėginama sustiprinti tvirtovės bokštą, kurio dalis nuvirto prieš trejus metus. Šiuolaikinėmis medžiagomis buvo užpildytos sutrupėjusių sienų ertmės, ir pamėginta atkurti buvusias bokšto formas.

„Savininkas pasamdė ne restauratorius, o statybininkus“, – ironiškai sakė vienas vietos gyventojas.

Restauracijos projektas aktyviai aptarinėjamas ir socialiniuose tinkluose. Matreros tvirtovė pradėta lyginti su tragikomiško likimo Eliaso Garcios Martinezo freska „Ecce Homo“, kurią Gailestingumo Šventovės bažnyčioje Ispanijos šiaurės rytų miestelyje Borchoje prieš pusketvirtų metų mėgino restauruoti savamokslė senolė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Nepavykusi XIX a. freskos restauracija
AFP/„Scanpix“ nuotr./Nepavykusi XIX a. freskos „Ecce Homo“ restauracija

Restauracijos projektą parengęs architektas pasiteisino, kad buvo siekiama ne atstatyti tvirtovės bokštą, o tik apsaugoti tas dalis, kurios yra išlikusios, visam bokštui suteikiant pirmykštes formas ir siekiant jį padaryti jį kiek įmanoma panašų į originalą. Naujoviškų statybinių medžiagų panaudojimą jis pateisino tuo, kad Ispanijos įstatymai neva draudžia imituoti nebeegzistuojančius senovinių pastatų elementus.

VIDEO: Matreros tvirtovės restauracija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos