Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Sacharovo premija skirta Kongo gydytojui Mukwege, padedančiam išžaginimų aukoms

Gydytojui Denisui Mukwege antradienį buvo paskirta prestižinė Europos Parlamento Sacharovo žmogaus teisių premija, už jo darbą padedant tūkstančiams grupinių išžaginimų aukų Kongo Demokratinėje Respublikoje.
Iš kairės: šveicarų biologas Hansas Herrenas, žmogaus teisų gynėjas ir advokatas iš Gazos ruožo Raji Sourani, Denisas Mukwege ir amerikietis Paulas Walkeris
Trečias iš kairės - Denisas Mukwege / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas paskelbė, kad premija gydytojui D.Mukwege, kurio kandidatūra anksčiau kelis kartus buvo teikiama Nobelio taikos premijai gauti, paskirta už jo darbą gydant baisius išžaginimų aukų sužeidimus.

Parlamento frakcijos „vienbalsiai nusprendė skirti dr.Denisui Mukwege Sacharovo premiją dėl jo kovos už apsaugą, ypač – moterų“, sakė M.Schulzas.

Antrosios vietos laimėtoju M.Schulzas paskelbė provakarietišką Ukrainos kovos už demokratiją ir teises grupę Euromaidaną ir pakvietė jos lyderius į apdovanojimo įteikimo ceremoniją lapkričio mėnesį.

2013 metų Sacharovo premiją laimėjo pakistanietė Malala Yousafzai, kuri šiemet gavo Nobelio taikos premiją.

Euromaidanui atstovauja žurnalistai Mustafa Nayemas ir Tetiana Čornovol, studentų aktyvistė Jelizaveta Ščepetilnikova bei dainininkė Ruslana Lyžyčko.

Trečiasis kandidatas gauti ES asamblėjos premiją buvo garsi Azerbaidžano žmogaus teisių gynėja Leyla Yunus, kuri šiuo metu yra kalinama dėl kaltinimų išdavyste.

Europos Parlamentas nusprendė pasiųsti delegaciją susitikti su 58 metų L.Yunus, kuri drauge su vyru yra kaltinama šnipinėjimu nesutaikomai Azerbaidžano priešininkei Armėnijai.

Konkuruojančios jėgos, kovojančios dėl didžiulių gamtinių išteklių Kongo Demokratinės Respublikos (KDR) rytuose kontrolės, dešimtmečius masiniais žaginimais terorizavo vietos gyventojus siekdamos jų paklusnumo.

Pernai jis, nepaisydamas grasinimų, grįžo namo, kad pasakytų „ne“ seksualiniam smurtui, „ne“ karui ir „ne“ KDR balkanizavimui“, ir buvo šiltai sutiktas tūkstančių žmonių.

59 metų ginekologas D.Mukwege netoli Bukavu Pietų Kivu provincijoje, kur smurto mastas buvo vienas didžiausių, įsteigė ligoninę „Panzi“.

Prieš dvejus metus D.Mukwege išgyveno pasikėsinimą į jo gyvybę, kuris buvo surengtas po jo kalbų apie konflikto metu tebenaudojamą žaginimo taktiką ir kaltinimų pasauliui dėl jo neveiklumo.

Tačiau pernai jis, nepaisydamas grasinimų, grįžo namo, kad pasakytų „ne“ seksualiniam smurtui, „ne“ karui ir „ne“ KDR balkanizavimui“, ir buvo šiltai sutiktas tūkstančių žmonių.

2013 metų Sacharovo premiją laimėjo pakistanietė Malala Yousafzai, kuri šiemet gavo Nobelio taikos premiją.

Sacharovo premiją, pavadintą žymaus rusų disidento Andrejaus Sacharovo vardu, Europos Parlamentas kasmet teikia išskirtinėms asmenybėms ar grupėms, kovojančioms su diktatūra, netolerancija, fanatizmu ar priespauda. Premijos vertė – 50 tūkst. eurų.

Tarp ankstesnių šios premijos laureatų yra Pietų Afrikos Respublikos kovos su apartheidu didvyris Nelsonas Mandela ir buvęs Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Kofi Annanas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos