Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šaldytuvai ir šaldikliai – seniau ir šiandien

Pabundame ryte, nukeliaujame į virtuvę, dar sunkiai bepraplėšiantys akis atidarome šaldytuvo duris, įsipilame šaltų sulčių arba citrina skaninto vandens stiklinę. Daugeliui tai kiekvieno ryto rutina. Šaldytuvai šiandien turi savo vietą kiekvienoje virtuvėje, tačiau ar žinote, kada atsirado šis maisto šaldymo prietaisas? Žvilgtelėkime į šaldytuvo atsiradimo istoriją.
Modernus šaldytuvas
Modernus šaldytuvas

Kada atsirado šaldytuvas?

Dar pačiais seniausiais laikais žmonės ieškojo būdų, kaip kiek įmanoma ilgiau išlaikyti maistą šviežią. Maistas buvo laikomas olose, užkasamas po žeme, po dideliu sniego ar ledo sluoksniu. Yra duomenų, kad gyvulių skerdimui taip pat buvo stengiamasi pasirinkti šaltesnį metų laikotarpį, kad mėsa išstovėtų ilgiau. Laikui bėgant, žmogus atrado ir sūraus vandens savybes išlaikyti mėsą šviežią ilgiau. Šaltesnėse klimatinėse zonose maistas buvo laikomas lauke arba tam tikrose nedidelėse patalpose, pripildžius jas skaldyto ledo luitų. XIX a. pradžioje radosi ir pirmieji specialiai maisto vėsinimui skirti sandėliukai. Sienose paliekamos skylės užtikrindavo oro cirkuliaciją. Pirmuoju rimtesniu šiandieninio šaldytuvo prototipu galima laikyti 1805 m. amerikiečių išradėjo Oliverio Evanso sukurtą „šaldymo mašiną“. Šis išradimas vėliau buvo modifikuotas amerikiečių gydytojo Jono Gorrie ir vokiečio Karlo von Linder. Pastarasis devyniolikto amžiaus antroje pusėje užpatentavo ne šaldytuvą, kaip šaldymo išradimą, bet pačią šaldymo technologiją – dujų skystinimo procesą. Šaldytuvai pamažu tobulėjo, buvo pradėti gaminti ir šaldikliai (pradžioje dažnai kaip atskirti prietaisai), tačiau visame pasaulyje paplito jau tik po 1940 m.

Mūsų šalies gyventojai šaldytuvais džiaugtis galėjo tik šimtmečiui persiritus į antrą pusę. Lietuvoje įsikūrė šaldytuvų gamykla „Snaigė”, iki šiandienos gaminanti kokybiškus šaldytuvus. Po mažiau nei dešimties metų sėkmingos veiklos, „Snaigė” jau buvo pagaminusi daugiau nei milijoną šaldytuvų, kuriuos ėmė eksportuoti ir į užsienio šalis. Šiandien „Snaigės” gamykla yra laikoma viena daugiausiai inovacijų ir naujovių įgyvendinusių įmonių Lietuvoje, ne kartą įvertinta prestižiniais apdovanojimais.

Bėgant laikui, vis didesnis dėmesys buvo sutelkiamas antibakterinės aplinkos šaldytuve užtikrinimui, gamintojai įnirtingai siekė užkirsti kelią kenksmingų aplinkai ir žmogaus sveikatai medžiagų panaudojimui šaldytuvų gamyboje. Taip pat imta gilintis, kokia temperatūra yra tinkama tam tikriems produktams. Pavyzdžiui, patys pirmieji šaldytuvai šaldydavo ganėtinai stipriai. Vėliau nustatyta, kad ilgiausiai švieži produktai išsilaiko temperatūrai nukritus iki 4-6 ºC . Dabar žvilgtelėkime, kokie šaldytuvų gamintojai pasaulyje geriausiai vertinami?

Populiariausi šaldytuvų gamintojai

Šiuo metu pasaulyje vienais geriausių šaldytuvų gamintojų laikomos kompanijos „LG“, „Whirpool“, „Samsung“, „Kenmore“, „Bosch“, „Miele“, „Liebherr“. Akivaizdu, kad Vokietija yra viena pirmaujančių šaldytuvų gamintojų pasaulyje. Gamintojai pabrėžia, kad norint išsirinkti gerą šaldytuvą, svarbu įvertinti stilių, talpą, dydį, stačių bei lentynų išdėstymą. Taip pat svarbu, kad šaldytuvas nekauptų šerkšno, turėtų vadinamąją „vitaminų dėžutę“ (Vitamin Plus), užtikrinančią ne tik vaisių ir daržovių šviežumą, bet ir toliau vykstančius fotosintezės procesus. Šiandieniniam žmogui taip pat itin svarbu ekologija bei energijos taupymas. Patys inovatyviausi šaldytuvai paprastai turi „atostogų rėžimą“, kurio dėka žema temperatūra gali būti palaikoma, pavyzdžiui, tik šaldiklyje, taip neeikvojant energijos visom šaldytuvo talpoms atšaldyti. Pirkdami šaldytuvą, žmonės dažniausiai lygina jį su prieš tai turėtuoju.

Scanpix nuotr./„Samsung Family Hub“ šaldytuvas
Scanpix nuotr./„Samsung Family Hub“ šaldytuvas

Kadangi šaldytuvai – ilgalaikiai pirkiniai, nevertėtų bijoti pasidairyti inovatyvesnių sprendimų, originalesnio dizaino. Taip pat svarbu, ar pirkėjas pirmenybę teikia šviežiam maistui, ar ruošiasi laikyti didelius kiekius atsargų, jas užšaldžius. Amerikoje nuo pat septintojo dešimtmečio ypač išpopuliarėjo didelės talpos dviduriai šaldytuvai. Bėgant laikui taip pat keitėsi dydžiai, radosi daugiau spalvinių sprendimų. Šiandien šaldytuvai įmontuojami į baldus, derinami prie interjero, net gaminami pagal individualius užsakymus. Kaip ir automobiliai, dviračiai, vonios, baldai, egzistuoja ir rankų darbo, išskirtinių šaldytuvų. Pavyzdžiui, „Meneghini“ gaminami šaldytuvai toli gražu šaldytuvų neprimena. Tai tarsi antikvarinės, vintažinės spintos, žavinčios ryškiais spalviniais sprendimais. Gyvenantiems nedidelės kvadratūros butuose siūlomi į spinteles įmontuojami šaldytuvai. Kartais šie spintelėse įtvirtinami net atskirais stalčiais. Entuziastai yra sukūrę šaldytuvų su tekančio alaus kraneliais, ledukų gamybos aparatais ir kitokiais privalumais.

Pastaruoju metu ypač populiarėja šaldytuvai su stiklinėmis, permatomomis durimis. Toks šaldytuvas įpareigoja maistą sudėti estetiškai gražiai, kadangi lentynų turinys tampa aiškiai matomas. Žinoma, tokie šaldytuvai prieinami toli gražu ne kiekvienam. „Northland 60SSG-SGX Side-By-Side with Glass“ arba „Sub Zero Pro“ su stiklinėmis, skaidriomis durimis kainuoja atitinkamai $ 14000 ir $ 15000. Toks šaldytuvas jūsų virtuvėje tikrai atliktų ne tik šaldymo funkciją, bet ir suteiktų namams prabangos.

Kokius šaldytuvus renkasi lietuviai?

Didžiausios Lietuvoje internetinės parduotuvės Pigu.lt atstovai juokauja, kad lietuviai šaldytuvus vis dar dažniausiai renkasi pagal vykstančias akcijas, kurių internetinės prekybos lyderiai siūlo itin daug. Dažniausiai pasirenkamų šaldytuvų kainos vidutiniškai svyruoja nuo 200 Eur iki 700 Eur, priklausomai nuo funkcijų, gamintojo, dydžio. Vis dėlto, lietuvis – praktiškas žmogus. Šaldytuvą, kaip ir visą buitinę techniką, jis renkasi įvertinęs ekonomiškumą. Svarbu žinoti perkamo šaldytuvo energijos efektyvumo klasę, energijos efektyvumo indeksą bei šių dviejų rodiklių santykį. Tokiam pirkėjui nesvarbu išsiskirti, jis kiek privengia itin drąsių sprendimų – jam svarbu kokybiška prekė, geriausiai atitinkanti savo funkciją – šiuo atveju, kad šaldytuvai kuo ilgiau išlaikytų maistą šviežią.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?