Šimtmečiais Kuršių marių pakrantėje gyvenimo ratas riedėjo žvejų kaimelių, žvejų šeimų likimais. Žvejyba buvo jų gyvenimo prasmė ir pagrindas, sunkus, dažnai nuviliantis kasdienis triūsas ir retos, kaip saulės blyksnis pro debesis šventės, - praneša Liudviko Rėzos kultūros centras.
Tai buvo ypatingas, su įnoringomis mariomis ir jūra susijęs gyvenimo būdas, su savom tradicijom, tikėjimais ir prietarais, keistokais papročiais, net ypatingu maistu šioje, anot keliautojų, Dievo pamirštoje Kuršmarių pakrantėje.
Deja, bet Antrojo pasaulinio karo audra ir modernaus gyvenimo vėjai iššlavė šį ypatingą, amžiais klostytą pasaulį. Tačiau kol tyvuliuoja marios ir yra jose žuvies – tol bus jų pakrantėse žvejų.
Kinta gyvenimo būdas, kuriamos naujos tradicijos, prisimenamos senosios, žvejai jau ir žvejoja kitaip, kitokias dainas dainuoja, kitaip, gerokai linksmiau ir plačiau švenčia. Gimsta ir skleidžiasi naujasis Kuršių marių pakrančių pasaulis, pakrantės puriena skleidžiasi bangų pakraštyje Neringa, Rusnė, Kintai ar Dreverna, tarsi senųjų kurėnų įgulos, žiūrėdamos viltingai į dangų, vėją, debesis ir visada viltingai į marias maitintojas, o kartais ir baudėjas...
Neseni istoriniai šaltiniai byloja, kad Pamario žvejų šventė gimė 1958 m. vykstant antrajam žvejų kolūkių festivaliui.
Dažniausiai ši viena iš seniausių Lietuvoje marinistinių švenčių vyko ir tradiciškai vyksta Juodkrantėje, kuri tvirtai, lyg laivo burę laiko šventės vėliavą.
Kito šventimo būdai, nes kito ir pats gyvenimas Juodkrantės krantinėje – akmens skulptūrų parkas „Žemė ir vanduo“. Jis tarsi įprasmina dviejų pasaulių susidūrimą, kuriame tarpsta, vystosi, jungiasi senos ir naujos tradicijos koreguojamos laikmečio iššūkių.
Šiais metais liepos 9 dieną vėl šurmuliuos Juodkrantės krantinėje Pamario žvejo šventė.
„Sulauksime šiais metais ir kultūrinio desanto iš kito kranto. Stipriname svečiavimosi tradiciją, norime kasmet pristatyti tradicinį ir naująjį Kuršmarių gyvenviečių pasaulį, kuris be žvejo tinklo neįsivaizduojamas, ir kurį kasmet, tikimės, skleis vis kita gyvenvietė. Šiais metais tradiciją pradeda garbingieji mūsų svečiai – Rusnės sala“, - praneša šventės organizatoriai.
Visų aktyvių žmonių, nesvarbu kokio amžiaus šventėje lauks mugė, koncertai, pasirodymai, parodos, pranešimai, varžytuvės, lazerių šou ir fejerverkas. Visas atrakcijas gaubs žvejiškų darbų, pramogų ir pakvailiojimų aura. Sunku pajusti žvejo šventės atmosferą vien stebint kitus, todėl kviečiame burtis jaunus ir pagyvenusius, draugus ir šiaip susitikusius į komandas, varžytis ar bent palaikyti šauniausius ir neramiausius.
„Įkvėpkime svaiginančio rūkytos ir keptos žuvies kvapo, atsigaivinkime žuvienės skonių puokšte, apsikabinkime su nendrynais, vandeniu ir dangum, pasigėrėkime Kuršmarių toliais ir varžykimės, pažinkime, klausykimės, siauskime, padėkodami ir sveikindami pamario žvejus dovanojusiems mums šią šventę“, - kviečia juodkrantiškiai.