Planavimas stringa
Dabartinėse miesto kapinėse Ginkūnuose laisvų laidojimo vietų ėmė mažėti jau prieš gerą penkmetį ar daugiau, tačiau naujosios kapinės Daušiškių kaime, prie vakarinio aplinkelio, iki šiol planuojamos nesėkmingai. Atrėžus šešiasdešimties hektarų sklypą, netikėtai pasikeitė įstatymai, kurie numato, kad naujoms miesto kapinėms negalima skirti didesnio sklypo nei keturiasdešimt hektarų. Taip pat buvo kilę ir teisinių ginčų, kai į teismą kreipėsi greta esančių žemės sklypų savininkai.
Tad būsimų kapinių planavimo darbus teko pradėti iš naujo. Turimame sklype kapinėms buvo paskirti trisdešimt devyni hektarai, likęs plotas – sanitarinei zonai bei visuomeninėms reikmėms: apsodintas želdiniais, galbūt būtų pastatyta koplyčia arba krematoriumas, numatyta automobilių stovėjimo aikštelė. Plano koncepcijai prieš keletą mėnesių pritarė miesto ir rajono politikai, o vakar buvo pristatytas užbaigtas detalusis planas.
Darbų nemažai
Plano rengėjai pateikė tokią viziją: kapinės būtų vystomos trimis etapais. Pirmajame etape kapinės būtų įrengiamos dvidešimt penkių hektarų plote. Prognozuojama, kad tokio ploto turėtų užtekti dvidešimčiai metų. Likusiame plote kapinės galėtų būti įrengiamos ateityje pagal poreikį, atliekant visas būtinas procedūras.
Projekto rengėjai atkreipė dėmesį, kad įrengiant kapines, teks iš naujo pakloti drenažą. Taip pat gali tekti per kapinių teritoriją einančią elektros oro liniją naikinti ir kabelius išvedžioti po žeme, aplenkiant kapines. Prognozuojamas ir didelis automobilių srautas, todėl suplanuota 157 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, platus privažiavimo kelias. Problemų kėlė ir greta sklypo dėl naudingųjų iškasenų eksploatavimo susidaręs vandens telkinys – dėl jo teko koreguoti privažiavimo vietą, taip pat kiek kitaip planuoti apsaugines zonas.
Patenkinti ne visi
Aplinkinių sklypų savininkai jau buvo iškėlę į viešumą su kapinių planavimu susijusias problemas. Panašu, kad ir šį kartą po pristatymo ne visi gyventojai buvo patenkinti, kad jų kaimynystėje išdygs kapinės. Plano rengėjai pažymėjo, kad greta kapinių teritorijos planuojami trisdešimt šeši gyvenamieji sklypai. Kai kurie gyventojai baiminosi, kad į kapines atvažiavę žmonės automobiliais užstatys įvažiavimus į jų kiemą. Kitiems nebuvo maloni vien mintis, kad pašonėje bus įrengtos kapinės.
„Jeigu tinkamai sutvarkyti želdiniai, niekam netrukdo gyvenimas šalia kapinių. Visi gimėm, visi mirsim. Turim su ta mintimi susitaikyti. Tiesiog tokia realybė“, – gyventojų nerimą išsklaidyti bandė Šiaulių miesto vyriausioji architektė Rasa Budrytė.
Ribos paminklų aukštį?
Pristatymo metu buvo išsakytos valdininkų pastabos ir siūlymai, kad rengiant techninį projektą galbūt būtų galima iki 1,20 metro apriboti paminklų aukštį. Taip pat iškelta šeimos kapų problema, kai numatytame kape yra skirta vietos keturiems mirusiesiems, tačiau dėl pasikeitusių aplinkybių laidojamas tik vienas – taip dalis kapinių lieka neužimtos.
Svarstyme dalyvavęs architektas Vytenis Rudokas, sužinojęs, kad plano rengėjai yra tik žemėtvarkininkai, teigė, kad detaliuoju planu buvo galima numatyti viską, o riboti paminklų aukščius, jo nuomone, būtų kvaila. Plano rengėjai argumentavo, kad tokio plano pageidavo užsakovas – Šiaulių miesto savivaldybė, kad vėliau rengiant techninį projektą būtų daugiau laisvės.
Skandalų šleifas
Planą dar turės patvirtinti miesto ir rajono politikai. Tada bus galima parengti techninį projektą ir planuoti rangos darbus. Kada tai įvyktų, R. Budrytė atsakyti negalėjo, bet pasak jos, procesas užtruks keletą mėnesių. „Dabar, atrodo, taip padaryta, kad neužkabintų jokio intereso, nei giminės, nei artimo, nesudarytų prielaidų bet kam, sakykim, piktnaudžiauti miesto poreikiais ar interesais“, – teigė vyriausioji miesto architektė, matyt, turėdama mintyje anksčiau kilusius skandalus.
Planuojant kapines, prieš keletą metų, tuometinis miesto meras Genadijus Mikšys supainiojo viešuosius ir privačiuosius interesus, tą pripažino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Dalis būsimų kapinių žemės buvo išpirkta iš eksmero žmonos artimųjų, tačiau politikas, svarstant detalųjį planą miesto Taryboje, tą kartą nenusišalino nuo balsavimo.