Kastuvas privalo atsidurti jūsų pirkinių krepšelyje
Kastuvas – ne tik duobėms ar grioviams kasti, šis sodo įrankis tikrai labai pravers, kai reikės papurenti žemę, pasodinti ilgesnes šaknis turinčius sodinukus ar apkasti vaismedžius. Renkantis kastuvą, būtina atkreipti dėmesį, į keturis pagrindinius kriterijus: kastuvo plokštės plotą, formą, koto ilgį, skersmenį ir koto rankenos formą. Vidutinio ūgio sodininkui specialistai rekomenduoja rinktis kastuvą, kurio koto ilgis yra apie 85 cm. Priklausomai nuo sodininko ūgio, kastuvo koto ilgis turėtų svyruoti maždaug 5 cm į didesnę ar mažesnę pusę. Be to, labai svarbu atkreipti dėmesį ir į kastuvo koto skersmenį. Kastuvo kotas turėtų būti lengvai apimamas ranka, kad dirbant neslystų iš rankų ir nesukeltų nepatogumų. Tad optimaliausias kastuvo koto skersmuo neturėtų būti didesnis nei 4 cm.
Jei kastuvo koto ergonomiškumą įvertinti nesudėtinga, gerokai sunkiau nuspręsti, kokio dydžio turėtų būti kastuvo galva arba plokštė, kurios plotas lemia tai, kokį svorį teks atkelti vienu judesiu. Pigu.lt specialistai rekomenduoja kastuvo plokštės plotą rinktis pagal sodininko amžių ir lytį. Žinoma, iš pirmo žvilgsnio skamba gana keistai, tačiau reikia atminti, kad kuo didesnis kastuvo galvos plotas, tuo sodo įrankis yra sunkesni ir gali pakelti daugiau žemių vienu mostu. Tad suaugusieji gali drąsiai rinktis 500 – 600 kv. cm ploto kastuvo plokštę. Tuo tarpu jaunesniems sodininkams ar silpnesnėms moterims puikiai turėtų tikti 350 – 450 kv. cm ploto kastuvo plokštė. Visgi, renkantis kastuvo plokštę nereiktų aklai vadovautis skaičiais, nes jie ne visada atspindi geriausią gaminį, todėl labai svarbu objektyviai įvertinti kiekvieno sodininko individualias fizines galimybes.
O štai kastuvo rankenos forma yra gana objektyvus pasirinkimą lemiantis veiksnys. Pasak Pigu.lt specialistų, „D“ formos kastuvo rankena nėra labai patogi, tik ilgametę darbo patirtį turinčios ir daug į produkcijos gamybą investuojančios kompanijos sukuria pakankamai ergonomiškas šios formos kastuvo rankenas. Ieškantiems patogumo, reiktų rinktis „T“ formos kastuvo rankeną. Ir patyrę sodininkai, ir mėgėjai teigia, kad tai pati paprasčiausia ir patogiausia kastuvo rankena. Tuo tarpu kastuvo rankena, savo forma primenanti sagą, puikus pasirinkimas, kai reikia kasti smėlingą dirvą. Beje, nuo dirvos struktūros priklauso ir tai, kokios kastuvo plokštės formos reikės. Kastuvas, turintis „V“ formos briauną, puikiai tinka, kai reikia kasti giliau, perkasant žemės paviršių, vertėtų rinktis kastuvą plačia briauna. Tiesa, jei nesinori pirkti dviejų kastuvų skirtingų formų plokštėmis, galima rinktis ir universalų variantą.
Grėblys – sodo tvarkai palaikyti
Jei kastuvo išsirinkimas atrodo sudėtingas ir šiek tiek painus, su grėbliu viskas gerokai paprasčiau. Šie sodo įrankiai skirstomi į dvi grupes – sodo ir lapų grėblius. Grėbliai taip pat gali būti grupuojami ir pagal tai, iš kokios medžiagos yra pagaminti – plastmasinius, metalinius, bambukinius.
Nors šiandien metaliniai grėbliai laikomi savotiška atgyvena, tačiau reikia pripažinti, kad jie turi vieną didelį privalumą – tai tvirtumas. Su tokiu grėbliu nebaisu grėbti nei šlapių lapų, nei išlyginti vagos paviršių, nes jis tikrai nesulūš ir „nepames dantukų“. Kita vertus, metaliniai grėbliai gana sunkūs, todėl jei sode nėra daug grėbimo darbų, geriau rinktis plastikinį grėblį. Pigu.lt specialistai pastebi, kad plastikinius grėblius pirkėjai vis dar vertina skeptiškai, baiminasi, kad jie greičiau sulūš, tačiau šiuolaikinės technologijos leidžia gaminti tokius tvirtus plastikinius sodo įrankius, kurie retai nusileidžia ir metalui. Žinoma, kalbame tik apie kokybiškus, gerai žinomų gamintojų gaminius. Tuo tarpu bambukinis grėblys yra nepamainomas pagalbininkas sode, kai reikia nugrėbti lapus nuo dekoratyvinės vejos. Švelnūs grėblio dantukai nedrasko vejos ir kruopščiai pašalina lapus.
Sodo žirklės – ir rožių krūmui, ir vaismedžiams
Bet kokie sodo įrankiai turi būti tvirti ir patogūs, tačiau labai svarbu atsižvelgti į tai, kam jie bus naudojami. Sodo žirklės nėra išimtis. Tad, prieš įsigyjant sodo žirkles, būtina nuspręsti, ką jomis kirpsite. Pagal tai žirklės skirstomos į vienpuses ir dvipuses. Genint krūmus ir vaismedžius, kurių šakelės gana plonos ir nesiekia 1 cm storio, optimaliausias pasirinkimas – dvipusės žirklės, kurių ilgis siekia apie 20 cm. Genint daugiametes gėles, pakaktų ir trumpesnių žirklių. Tvirtų vienpusių žirklių prireiks, jei planuojama kirpti šakas, siekiančias 2 cm storį, o ilgesnių – genint krūmus ar vaismedžių šakas, kurių storis siekia 3cm.