Stelmužės ąžuolas atgaivintas – tikimasi, dar trims šimtams metų

Vienas seniausių Europoje medžių – Stelmužės ąžuolas – šį pavasarį atgijo – pagrindinės jo šakos skleidžia lapus. Pasak specialistų, įgyvendinus ilgalaikį priežiūros planą, ąžuolas turėtų gyvuoti dar 300 metų.
Stelmužės ąžuolas – vienas iš retų eksponatų, kurie traukia moksleivius
Stelmužės ąžuolas – vienas iš retų eksponatų, kurie traukia moksleivius

Pusantro tūkstančio metų augantis ąžuolas atgijo – apsaugojus jo šaknis nuo lankytojų mindžiojimo ir išvadavus nuo trinkelių. Jis nuolat laistomas, o kad pakaktų saulės, iškirsti aplink augantys medžiai.

Zarasų muziejaus kolekcijos saugotoja Aldona Miškinienė teigia, kad pirmą kartą ąžuolas tvarkytas prieš šimtą metų. Vėliau į medžio kamieną pripilta betono, kamienas sukaustytas metalu. Anot ąžuolą tyrinėjusio čekų mokslininko Martino Nemeco, reikėjo skubiai pašalinti perteklines apsaugos priemones.

Čekų ir Lietuvos mokslininkai bendradarbiaudami su arboristais iš Didžiosios Britanijos zarasiečiams pasiūlė, kaip išsaugoti Stelmužės ąžuolą – nustatytas fiziologinis ir biocheminis medžio gyvybingumas. Šiandiena jau žaliuoja visos ąžuolo pagrindinės penkios šakos.

Lietuvoje auga keturi saugomais gamtos paminklais pripažinti ąžuolai, kurių kamieno apimtis siekia daugiau kaip 7 metrus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis