Sudie, 3D! Sveiki, naujieji klijuojami televizoriai

2017 metai pasaulinėje televizorių rinkoje prasidėjo jei ne „žemės drebėjimu“, tai bent jau didele sumaištimi. Susipažinkite: pasaulį išvydo nauja televizorių rūšis – klijuojami televizoriai arba „wallpaper TV“. Juos visai neseniai pristatė Pietų Korėjos kompanija LG. Nesistengėme išversti pavadinimą pažodžiui, nes tada pavadinimas klaidintų. Anglų kalbos žodis „wallpaper“ reiškia popierių ant sienos, o tai yra tapetai. Problema ta, kad kol kas LG Signature W7 modelis dar nėra tapeto storio, be to jis klijuojamas ne nuo sienos viršaus iki apačios. Šis naujas modelis labiau primena paveikslą, nei tapetus.
LG OLED televizorius
LG OLED televizorius / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Televizorius LG

LG Signature W7

LG Signature W7 televizoriaus ekranas yra 2,57 mm storio. Palyginimui – tokio paties storio yra kai kurios banko kortelės. Aišku, OLED ekrano raiška – 4K (UltraHD), palaikomas HDR formatas. Neseniai CES parodoje Las Vegase pristatyti du modeliai – 65 ir 77 colių įstrižainės. Ekranas sveria vos 7,7 kilogramo.

Dabar linksmoji dalis. Kaip LG sugebėjo padaryti tokį ploną ekraną, kuris yra kelis kartus plonesnis nei bet kuris medinis paveikslo rėmas? Viskas labai paprasta – panaudotas kompiuterio principas. Visi „smegenys“ patalpinti garso blokelyje, o ekranas yra atskiras. Į jį iš garso bloko tik perduodamas vaizdas ir tiek. Tokiu būdu šis ekranas yra labai plonas. Bet ne pats ploniausias. LG dar pernai pademonstravo į rulonėlį susukamą ekraną, tad ateityje storis gali tik mažėti. Norint pakabinti tokį televizorių ant sienos, reikalingi magnetai. Magnetai traukia metalinį paviršių, todėl kita ekrano pusė padengta specialiu metaliniu sluoksniu. Tai kiek pastorina ekraną, tačiau 2,5 milimetro vis tiek yra labai įspūdingi matmenys.

CES parodoje ir reklaminėje medžiagoje parodytas ekranas, kuris kabo ant sienos be jokių laidų. Tai sukėlė tikrą diskusijų audrą. Kaip prijungti HDMI, interneto kabelį, USB atmintinę, jei ekranas visas prisiklijuoja prie sienos? Net ir ploniausiuose televizoriuose iš Sony, Samsung, Panasonic, Philips ir kitų gamintojų būdavo randama vietos kelioms svarbiausioms jungtims. Pasirodo, visos šios jungtys yra įmontuotos į tą pastatomą garso bloką. Iš jo specialiu plokščiu laidu vaizdas perduodamas į ekraną. Dabar svarstoma kita problema – kaip paslėpti tą plokščią laidą sienoje. LG atstovai rekomendavo kreiptis į namų apdailos meistrus. Kai televizorius kainuoja apie 8000 eurų, papildomą gipso kartono plokštę prie sienos primontuoti už 100-200 eurų tikrai galima. JAV dar ir tinklo įtampa kitokia, tai ten prisideda papildomų bėdų. Europoje greičiausiai bėdų dėl to nekils, nes gamintojai turės išleisti 220V versiją.

Beje, prekyboje šis modelis turėtų pasirodyti 2017 metų pavasarį, tiksli kaina neskelbiama, vadovaujamės tik gandais.

Garso blokas reikalauja atskiro pristatymo. Tai Dolby Atmos sistemą palaikantis blokas su „išvažiuojančiomis“ kolonėlėmis, kaip pas senus Mazda 323 automobilius. Jei jau palaikoma HDR technologija užtikrinanti ypatingai ryškų vaizdą, tai investuota ir kino teatro lygį atitinkančią garso sistemą. Juk mažesnių ekranų nei 65 coliai nėra, tad taikoma į tuos vartotojus, kuriems reikalingas itin kokybiškas namų kino teatras. Visi laidai – gale, todėl jį pastačius ant lentynos, laidų ir taip nematysite.

Klijuojami televizoriai gali gana greitai pakeisti esamus plonus televizorius, nes netrukus gali būti sugalvotas būdas, kaip prie vieno garso blokelio prijungti juos 4 ar 8 ar net 16. Beje, sudaužius ekraną, reiktų keisti tik jį, o ne visą televizorių. Tai puikus sprendimas ir norintiems „pasididinti“ ekraną po kurio laiko. Gali būti, kad LG pradėjo ne tik modulinių telefonų (LG G5), bet ir televizorių erą.

3D galutinai laidojamas

Nenorėjome pradėti prastomis naujienomis, todėl pranešėme iš pradžių geras. Apie sumaištį jau kalbėjome, dabar apie žemės drebėjimą, kuris gali atsiliepti daug kam. Deja, reikia būti drąsiems ir pripažinti: 3D formatas televizoriuose mirė. Visam laikui. LG ir Samsung pranešė, kad 2017 metais nebus išleistas nė vienas televizorius su 3D, taip pat nutraukiamas ir senų televizorių palaikymas su šia funkcija.

Oficialus motyvas aptakus – neatitiko pirkėjų lūkesčių. Išvertus į žmonių kalbą – žmonės nesusižavėjo mintimi mokėti brangiau už 3D funkciją televizoriuose ir mieliau rinkose aukštesnės raiškos televizorius, o ne galimybę pasižiūrėti filmą užsidėjus raudonai mėlynus akinius. Be to ir turinio nebuvo labai daug.

3D technologiją buvo bandoma tobulinti aprūpinant televizorius itin galingais procesoriais. Jie turėjo paimti transliuojamą vaizdą ir jau televizoriuje jį sudvejinti taip sukurdami nedidelio gylio 3D efektą. Tai buvo bandymas parodyti ne tik filmus, bet ir visas programas per 3D akinius. Deja, tai nepasiteisino. Pirkėjai pasirinko HDR, UltraHD, plonus ekranus, geresnę išmaniojo televizoriaus operacinę sistemą, bet ne 3D. Toks pirkėjų pasirinkimas negali būti ignoruojamas.

Jau dabar kalbama, kad panašus likimas gali ištikti ir lenktus ekranus. Po šių metų Samsung atstovai (jie gamina daugiausiai modelių lenktais ekranais) pasakys „neatitiko pirkėjų lūkesčių“ siekdami užglaistyti savo rinkodaros strategijos spragas ir nutraukdami dar vieną beveik niekam nereikalingą technologiją.

Ar tai reiškia, kad galas 3D iš viso? O ne! 3D neišnyks kino teatruose ir kompiuteriuose. Tiesa, pastaruosiuose įrenginiuose juos greitai gali pakeisti VR technologijos. Atsisveikinkime su 3D televizoriuose ramiai, mėgaukimės šia technologija kino teatre.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų