Kaip keliausite?
Tai tikriausiai pagrindinis klausimas, nuo kurio atsakymo ir priklauso, ką reiktų turėti su savimi, leidžiantis į gamtą. Jei vyksite automobiliu, visą nešimo darbą atlieka transporto priemonė, todėl nieko tokio, jei įsidėsite vieną kitą papildomą turizmo inventorių, kurio galbūt visos išvykos metu ir neprireiks. Tuo tarpu, keliaujant dviračiais ar baidare, svarbu pasirūpinti papildomais daiktų krepšiais, kuriuos būtų galima pritvirtinti prie dviračio ar baidarės. Lietuvos oras nenuspėjamas, o ir meteorologai dažnai prašauna su prognozėmis, todėl būtų idealu, kad krepšiai būtų pagaminti iš neperšlampamo audinio. Keliaujantiems pėsčiomis teks labiausiai taupyti vietą ir imti tik tuos daiktus, kurių tikrai prireiks. Be to, būtina atkreipti dėmesį ir į kuprinės svorį, jis neturėtų viršyti 20 – 25 kilogramų.
Kuprinė ir ką į ją susidėti?
Anot Pigu.lt specialistų, savaitgalio išvykai į gamtą turėtų visiškai pakakti 40 – 50 litrų talpos kuprinės. Jei išvykos metu nusimato ilgas žygis pėsčiomis, būtų idealu, jei kuprinė nugaros srityje turėtų rėmą, kuris palengvintų nugarai tenkantį krūvį. Pakuodami daiktus, būtinai įvertinkite jų svorį: sunkesni daiktai turėtų atsidurti kuprinės apačioje, o lengvesni – viršuje. Be to, kuprinės viršuje rekomenduojama sudėti tuos daiktus, kurių gali prireikti anksčiausiai, pavyzdžiui, geriamojo vandens talpos.
Keliaujant į gamtą visam savaitgaliui, su savimi reiktų turėti: miegmaišį, kilimėlį, žiebtuvėlį arba degtukus, sudėtus į plastikinį maišelį, gertuvę, nedūžtančių ir karščiui atsparių indų ir įrankių rinkinį, katiliuką, higienos priemones, žibintuvėlį ir atsargines baterijas, peilį arba nedidelį kirvuką. Žinoma, jei keliaujate ne venas, galite su savo kompanionais susitarti, kas ką ima. Taip bus lengviau nešti daiktus ir turėsite viską, ko gali prireikti.
Likusią kuprinės dalį turėtų sudaryti drabužiai ir maistas. Drabužius paprastai kiekvienas keliautojas renkasi pagal savo individualius poreikius, tačiau reiktų turėti bent tris drabužių komplektus, skirtus šiltam, karštam ir lietingam orui. Papildoma pora kojinių ir apatinio trikotažo taip pat nepakenktų. Be to, labai svarbu nepamiršti apdangalo galvai. Lygiai tokia pats situacija ir su batais – bent viena pora avalynės turėtų būti skirta lietingam orui. Į kuprinę reiktų įsimesti rankšluostį, dantų šepetėlį ir dantų pastą, drėgnas servetėlės, muilą, kremą nuo saulės ir apsaugines priemones nuo uodų ir kitų parazitų.
Galiausiai kuprinėje turėtų atsirasti vieta maistui. Nesiimkite su savimi maisto produktų stiklinėse pakuotėse, jos gali ne tik sudužti, bet ir prideda papildomo svorio. Be to, maisto produktai neturėtų būti greitai gendantys. Nepamirškite ir šiukšlių maišų, jūs juk ne vieninteliai stovyklautojai, kurie nori džiaugtis grynu oru ir švaria aplinka.
Koks turizmas be palapinės?
Jeigu dar neturite palapinės ir tik planuojate ją įsigyti, Pigu.lt specialistai rekomenduoja rinktis drėgmei atsparią palapinę su erdviu prieangiu, kuriame galėtumėte susidėti visus savo daiktus. Žinoma, palapinės miegojimo zona taip pat turėtų būti pakankamai erdvi, kad galėtumėte patogiai išsimiegoti ir netrikdytumėte šalia esančio žmogaus poilsio. Tuo atveju, jei palapinę jau turite, tačiau ji nėra itin kokybiška, pasirūpinkite jos apsauga nuo lietaus – į kuprinę įsidėkite tentą arba plėvelę.
Palapinę statykite lygioje vietoje ir būtinai įvertinkite, iš kurios pusės ryte kils saulė. Juk tikrai labai nemalonu ryte prabusti įkaitusioje palapinėje. Tiesa, statyti palapinę po medžiais taip pat nėra pats geriausias pasirinkimas, nes paprastai tose vietose būna didžiausi spiečiai uodų.
Kokį miegmaišį pasirinkti?
Išties miegmaišio pasirinkimas labai individualus dalykas. Pigu.lt specialistai pastebi, kad dailiosios lyties atstovės dažniau renkasi šiltus, žiemai skirtus miegmaišius, o vyrams pakanka ir vasarinių. Taigi, būtina įvertinti, kaip toleruojate šaltį, kokie jūsų miegojimo įpročiai. Kokybiški miegmaišiai turi miego komforto įvertiną: stovyklaujant pavasarį labai svarbu, kad miegmaišis apsaugotų mažiausiai nuo -5 laipsnių šalčio, o vasarą – 0 laipsnių. Be to, pirkdami naują miegmaišį, atkreipkite dėmesį į visas miegmaišio detales: ar ties kaklu yra papildoma apsauga nuo šalčio, ar miegmaišio vieta ties galva turi užtraukimo virveles ir pan. Klaidinga manyti, jog į miegmaišį galima prikvėpuoti šilto oro, kad būtų maloniau miegoti. Oras – tai paprasčiausi garai, kurie galiausiai virsta drėgme ir miegoti tampa tik dar šalčiau. Kokybiškas miegmaišis įšyla nuo jūsų kūno temperatūros.
Miegant miegmaišyje taip pat nereiktų persistengti su apranga: jei prisirengsite per daug, miegmaišis neatliks savo tiesioginės funkcijos, jei per mažai – sušalsite. Tad reiktų pasirūpinti nakčiai skirtais medvilniniais drabužiais ir vilnonėmis kojinėmis, kad nešaltų kojos. Miegoti bus žymiai patogiau ir šilčiau, jei po miegmaišiu paklosite kilimėlį.