A.Smetonos sutuoktuvių fotografijų nėra matę jokie kolekcininkai ir muziejininkai – šie kadrai tarsi pradingo skradžiai į žemę.
Ar gali būti, kad tokios nuotraukos egzistuoja ir yra saugomos privačiuose archyvuose? Būtent tokią viltį turi kaunietis Dainoras Lukas, prieš keletą metų pradėjęs kurti analogų neturintį projektą – pirmąjį pasaulyje Nacionalinį vestuvių nuotraukų banką.
TAIP PAT SKAITYKITE: Laikino emigranto Dainoro Luko idėja – pirmasis pasaulyje nacionalinis vestuvių nuotraukų bankas
„Siūlau 500 eurų už nors vieną A.Smetonos vestuvių nuotrauką. Ji labai reikalinga Nacionaliniam vestuvių nuotraukų albumui, kuriame kaupiamas šių nuotraukų bankas.
D.Lukas kalbėjosi su A.Smetonos brolio sūnumi Rimantu Smetona: „Jis mano, kad tokios fotografijos turėtų būti“.
Originalią nuotrauką padovanotume Istorinei Prezidentūrai Kaune. Jei kas žino apie A.Smetonos vestuvių nuotrauką, prašytume susisiekti šiuo adresu: info@amzinaitavo.lt“, – teigė D.Lukas, vylęsis, kad paskelbus apie premiją už tokią nuotrauką, kas nors atsilieptų ir praneštų ją turintis.
Jis kalbėjosi su A.Smetonos brolio sūnumi Rimantu Smetona: „Jis mano, kad tokios fotografijos turėtų būti“.
Tiesa, kitų prezidentinėse vestuvėse dalyvavusių asmenų palikuonys, su kuriais ieškodamas istorinių kadrų bendravo D.Lukas, nėra tokie tikri dėl nuotraukų.
„Kalbėjau su moterimi, kurios mama buvo viena iš Smetonų vestuvių dalyvių. Ji sakė nežinanti, ar Smetonos fotografavosi“, – sakė Nacionalinio vestuvių nuotraukų banko įkūrėjas.
Tokios nuotraukos greičiausiai nėra
Prezidento A.Smetonos ir jo šeimos istorijos faktais besidominti ir ne vieną knygą apie tai parašiusi Istorinės LR prezidentūros muziejininkė dr. Ingrida Jakubavičienė 15min sakė abejojanti, ar prezidento vestuvių nuotrauka apskritai egzistuoja.
„Vestuvinė fotografija tuo metu nebuvo madinga – fotoateljė būdavo daromi portretai, jais ir keisdavosi. O po sutuoktuvių niekas neidavo darytis nuotraukų, todėl tokios nuotraukos galėjo ir nebūti.
Nesu mačiusi net Sofijos Smetonienės sesers Jadvygos, kuri ištekėjo vėliau – 1920 metais – vestuvių nuotraukos“, – pastebėjo muziejininkė.
Istorinėje LR prezidentūroje galima apžiūrėti daug medžiagos, atskleidžiančios vieno žinomiausių Lietuvos prezidentų A.Smetonos gyvenimą ir veiklą. Tarp jų yra ir nemažai nuotraukų.
Pasak dr. I.Jakubavičienės, ypač daug jų yra iš prezidentinio laikotarpių – nuo 1919 m.
„Ir mes, Istorinė prezidentūra, ir Lietuvos centrinis valstybės archyvas turi jų šimtus. Tikrai nėra problemos rasti nuotrauką, kurioje būtų įamžintas prezidentas, sakantis kalbą ar kokiame nors viešame renginyje“, – tikino muziejininkė. Daug nuotraukų tuo metu buvo padaryta spaudos fotografų, fiksavusių beveik kiekvieną nepriklausomos Lietuvos vadovų žingsnį.
Kur kas mažiau Kaune esančioje Istorinėje prezidentūroje yra kadrų iš A.Smetonos jaunystės. Didžioji dalis šių nuotraukų saugoma Vilniuje, Nacionaliniame muziejuje.
„Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Vilniuje buvo labai populiaru daryti nuotraukas pas tokį fotografą Aleksandrą Jurašaitį. Sakoma, kad į jo fotoateljė periodiškai (kas pusmetį, kartą per metus) užsukdavo visi lietuvių politikos veikėjai, gyvenę Vilniuje. Yra duomenų, kad su šeima ir portretus ten darėsi ir A.Smetona, tačiau kol kas tokių nuotraukų mums nepavyko surasti“, – sakė muziejininkė.
Daug nuotraukų sunaikinta sovietmečiu
Ji neatmetė, jog tokie kadrai saugomi asmeniniuose archyvuose. O galbūt šios nuotraukos buvo sunaikintos.
Jei yra tokių nuotraukų, lai atneša į muziejų, – sakė Istorinės LR prezidentūros muziejininkė dr. I.Jakubavičienė.
„Netrukus pasirodys nauja knyga apie A.Smetonos šeimą, kurią aš parengiau. Surinkau daug medžiagos, bet šeimyninių nuotraukų, kur Smetonos būtų namuose, su vaikais, nepavyko rasti.
Greičiausiai todėl, kad 1940 m. šeima pasitraukė į Vakarus. Daug ką pasiėmė. O tai, kas liko, sovietmečiu buvo sunaikinta“, – kalbėjo dr. I.Jakubavičienė.
Pasak jos, A.Smetonos aplinkos žmonės (giminės, draugai) atsidūrė Sibire arba pasitraukė į Vakarus.
„O tie, kas liko, sakė, kad bijodami valdžios degino ir naikino nuotraukas, kad tik niekas negalėtų prikibti ir sakyti, jog jie kažkaip susiję (su A.Smetona ar lietuvybės sambūriais)“, – kalbėjo pašnekovė.
Tiesa, kategoriškai teigti, jog istorinių nuotraukų, kuriose būtų įamžinti Smetonos, neliko, ji negali – atvejai, kai atsitiktinai atrandami unikalūs kadrai jai žinomi ne tik iš knygų.
„Lapkritį lankiausi JAV, Klivlando dokumentavimo centre, kur didžiulėje šūsnyje nuotraukų atpažinau Sofiją Smetonienę jaunystėje. Ši nuotrauka ilgus metus gulėjo tarp neatpažintų žmonių nuotraukų.
Taigi, tikrai gali būti, kad tokių fotografijų yra ir daugiau. Jeigu kažkas jas parodytų man, esu tikra, kad atpažinčiau“, – įsitikinusi muziejininkė, ne vienerius metus praleidusi rinkdama ir tikrindama faktus apie A.Smetoną, jo šeimą bei veiklą.