Vokietijoje restauruotas ir pašventintas lietuvių pabėgėlių kryžius

ugsburgo mieste, Bavarijoje, Vokietijoje, pašventintas iš pagrindų restauruotas unikalus Lietuvos kryždirbystės ir istorijos paminklas Vokietijoje – prieš 70 metų Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių iš Lietuvos pastatytas ąžuolo kryžius.
Restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge
Restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge / URM nuotr.

„Šis paminklas primena karo baisumus ir žmonių, kurie per karo neramumus neteko savo tėvynės ir laisvės, tragišką likimą“, – Užsienio ministerijos pranešime cituojami per iškilmingą ceremoniją Lietuvos ambasadorius Vokietijoje Deivido Matulionio sakyti žodžiai.

Baigiantis karui, amerikiečių karinė administracija Augsburgo priemiesčiuose, Haunštetene ir Hochfelde, įkūrė stovyklas pabėgėliams iš Baltijos šalių. Viena iš jų buvo pavadinta „Camp Baltic Hochfeld“. Jose buvo įkurdinti keli tūkstančiai lietuvių. Tarp jų buvo daug išsilavinusių ir kultūros žmonių, todėl Augsburgas tuo metu buvo tapęs vienu iš svarbiausių lietuvių kultūrinio gyvenimo centrų.

URM nuotr./Restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge
URM nuotr./Restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge

1945 metais pabėgėliai iš Lietuvos pastatė puošnų kryžių, kurio korpuse lietuvių, vokiečių, anglų ir prancūzų kalbomis užrašė: „Augsburgo išeiviai lietuviai, maldaudami Dievo palaimos, gerbdami savo žuvusius ir dėkodami savo geradariams, stato šį lietuvišką kryžių, idant jis bylotų, kad čia karo audrų atblokšti lietuviai ilgėjosi savo tėvynės ir troško jai laisvės.“

Kryžiaus autorius – architektas Jonas Mulokas, kuris vėliau išgarsėjo JAV.

„Esu įsitikinęs, kad šis išskirtinis ąžuolo kryžius saugos bendrą lietuvių ir vokiečių atminimą ir įkūnys abiejų tautų artumą bei pasiryžimą kurti taikią Europos ateitį“, – teigė D.Matulionis.

URM nuotr./Restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge
URM nuotr./Restauruotas lietuvių pabėgėlių kryžius Augsburge

Į kryžiaus pašventinimą atvykęs paminklo autoriaus sūnus architektas Rimas Mulokas sakė, kad jo tėvas norėjo sukurti paminklą, priminsiantį pasauliui apie lietuvius, kurie brangino laisvę.

„Šis kryžius yra laisvės simbolis ir paminklas tiems, kurie kovojo, kentėjo ir žuvo kare“, – teigė R.Mulokas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis