Visiems, laukiantiems susitikimo su šiuo įvairiais talentais apdovanotu rašytoju – interviu su Sjónu.
Pastarąjį sykį Lietuvoje, Vilniaus knygų mugėje lankėtės 2005-aisiais, papasakokite apie savo kūrybinius darbus, nuveiktus per pastaruosius ketverius metus?
Praėjus kelioms savaitėms po mano viešnagės Vilniaus knygų mugėje gavau Šiaurės Tarybos literatūrinę premiją, ir tai pakeitė viską. Šis apdovanojimas tapo gerai žinomas leidėjų pasaulyje, tad teisės į mano knygos “The Blue Fox” leidybą buvo parduotos 20-yje šalių. Kita vertus, tai reiškė, kad knygos autoriui teks daug keliauti. Tačiau, kai supratau, kad keliaudamas po literatūros festivalius ir muges (vien Norvegijoje mane pakvietė į 7 renginius!) galiu praleisti visus metus, aš nusprendžiau, kad bus geriausia, jei parašysiu dar vieną knygą. Taigi, viskam pasakiau "ne", sėdau ir parašiau dar vieną romaną, kuris buvo išspausdintas tą pačią dieną, kai įvyko premijos įteikimo ceremonija - 2005-ųjų rudenį. Taigi per pastaruosius keletą metų aš parašiau šią knygą, taip pat knygą “The Splinter from Argo”, lankiau įvairias šalis, taip pat parašiau libretą pagal H.C. Anderseno kūrinį "Šešėlis", išleidau poezijos rinkinį, o po to ir dar viena romaną "“The Twilight of Marvels”, taip pat parašiau tekstus Björk albumui “Volta”.
Ar jūsų neerzina, kad kai kurie žmonės galbūt Jus geriau pažįsta kaip Björk dainų tekstų autorių, o ne savarankišką rašytoją?
Mes sugrįšime prie savo knygų bei muzikos, ir grįšime protingesni ir emociškai stabilesni, įsitikinęs rašytojas.Tokia žmonių nuomonė nekelia nuostabos, turint omenyje, kokia žinoma yra Björk. Be to, man patinka, kad tokia nuostabi menininkė kaip ji perduoda mano žodžius milijonams. Vienintelis atvejis, kai aš dėl to susierzinu būna tada, kai duodu interviu bendrai apie savo kūrybą ar apie kurią nors savo knygą, o žurnalistai vis klausinėja apie mano bendradarbiavimą su Björk. Kai taip nutinka, pradedu šnekėti apie islandų virtuvę. Tačiau taip, kaip Jėzus Kristus paprastai yra vaizduojamas kryžiaus šešėlyje, taip pat ir aš – su tokiu pat kuklumu - priimu vienos seniausių ir geriausių savo draugių - Björk - šešėlį.
Pasaulis 2008-iais patyrė ypatingų ekonominių sukrėtimų, Islandija buvo ypač stipriai supurtyta. Kaip jūs pats vertinate situaciją savo šalyje?
Man rodos, tikra tragedija, kad godumas, neatsargumas ir provinciali megalomanija pridarė tokios žalos kultūrai ir humanistiniams idealams. Tačiau mes sugrįšime prie savo knygų bei muzikos, ir grįšime protingesni ir emociškai stabilesni.
Gal galite pasidalinti įspūdžiais apie knygas, kurios Jums paliko įspūdį 2008-aisiais?
Labiausiai man patiko Junot Díaz knyga “The Brief Wondrous Life of Oscar Wao”. Tai graži ir įžvalgi istorija, papasakota su pavydėtinu meistriškumu ir šiluma. Aš taip pat perskaičiau autoriaus iš Farerų salų William Heinesen knygą “The Lost Musicians” – mane ir toliau stebina, kaip jis paverčia savo mažą miestelį Torshavn scena universaliam pasakojimui apie amžiną prakeiksmą (ir retas pergales) mūsų dangiškųjų ir žemiškųjų kūnų, atsidūrusių visuomenės, labiau vertinančios siauraprotišką moralę ir panieką džiaugsmui, spąstuose.
Ar palaikėte kokius nors ryšius su Lietuva per šį laikotarpį nuo 2005-ųjų?
Man pasisekė sutikti savo leidėjus iš Lietuvos ir kitus bičiulius lietuvius knygų mugėse Geteborge ir Londone. Tikiuosi, kad ir toliau juos sutiksiu ir turėsiu galimybę kartu dirbti ties kitais projektais. Taip pat viliuosi, kad jie atvyks į Islandiją ir aš galėsiu taip pat svetingai ir šiltai sutikti juos čia, kaip jie mane sutiko Lietuvoje.
Ačiū už pokalbį!
Susitikimai su Sjónu:
Sjóno knygos „Baldras, Šešėlio sūnus“ pristatymas.
Vieta: "Litexpo", Konferencijų salė 5.1
Data: vasario 15 d., 12 val
Pokalbis tema "Menininko padėtis. Mažos šalies rašytojas šiandien"
Vieta: baras „In Vino“, Aušros Vartų g. 7
Data: vasario 15 d., 19 val.
Renginys anglų kalba