Marijampolės savivaldybės Varnupių kaimo bendruomenės organizuojamas dviejų dienų renginys prasidės šeštadienį 12 val. VIII-X amžių amatų, gyvenimo būdo, kulinarinio paveldo, senovės ginklų ir kovos menų demonstravimu. Čia dalyvaus eksperimentinės archeologijos, senovės baltų amatų, ginklų ir kovos menų klubai iš Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos. Demonstravimas vyks visą dieną, o programą paįvairins meno kolektyvai, klojimo teatro „Gegnė“ spektaklis (Jurgio Smalskio „Nutrūko...“). 13 val. istorikas Juozas Šeimys skaitys paskaitą „Ką kalba runos“. Vakare 18 val. programą užbaigs archajinės muzikos koncertas „Sen Svaja“ ir parodomoji kova (dienos renginių pabaiga numatoma 20 val.).
Sekmadienį nuo 10 val. iki 16 val. tęsis senovės amatų, gyvenimo būdo, kulinarinio paveldo pristatymai. 12 val. bus vyks parodomoji kova, bus renkamas stipriausias karys. 13 val. archajinės muzikos koncertą dovanos kolektyvas „Obelija“.
Kaip pasakojo vienas pagrindinių organizatorių Saulius Stanynas, šeši jau įvykę Kirvakalnio festivaliai įrodė, jog toks gyvas edukacinio pobūdžio renginys turi išskirtinį poveikį ne tik žingeidiems žiūrovams, bet ir skeptiškai nusiteikusiems istorijos ir archeologijos atžvilgiu. Visi kviečiami atvykti pasigrožėti Kirvakalnio piliakalniu, susipažinti su Varnupių kaimo apylinkėmis bei senąja krašto istorija.
Varnupių piliakalnis - vienas iš įspūdingiausių Sūduvos piliakalnių. Jo teritorijoje žmonės gyveno jau akmens amžiuje. Piliakalnį išvysite važiuodami iš Daukšių į Padovinį. Privažiavus Varnupių kaimą nuo Daukšių pusės, dešinėje kelio pusėje, pievoje, išvysite dunksantį didelį kupstą.
Pasak archeologų, pylimo statybai naudota daug medžio. Manoma, kad pilies kalnas supiltas žmonių rankomis ant paties Amalvo ežero kranto. Tyrinėtoje piliakalnio teritorijoje rasta nemažai archeologinių radinių, priskiriamų jotvingių kultūrai.
Iš viso Marijampolės savivaldybės teritorijoje priskaičiuojama 10 piliakalnių. Savivaldybės administracijos vyr. paminklotvarkininko Gedemino Kuncaičio teigimu, du iš jų smarkiai plaunami Šešupės – tai Kumelionių (kitaip Kimenavos) ir Meškučių piliakalniai. Geriausios būklės yra Šakališkių, Varnupių ir Padovinio piliakalniai. Pats didžiausias ir įspūdingiausias, anot G. Kuncaičio, - Lakinskų piliakalnis. Piliakalnio aikštelės viduryje guli mitologinis, vadinamas Padkavinis akmuo. Teigiama, kad šį gamtos stebuklą mėgęs dr. Jonas Basanavičius. Deja, prie šio ir kitų panašių kultūros paminklų nėra gero priėjimo, tad savivaldybė planuoja iš Europos Sąjungos 2014 – 2020 m. programos įrengti priėjimo takus ir laiptus ant Šakališkių, Padovinio ir Lakinskų piliakalnių.