Perpelės – panašios į silkes, jų spalva – sidabrinė, kūnai suploti, tokios pat spalvos ir žuviena. Bet perpeles lengva atskirti nuo silkių, nes pirmųjų galva – didesnė, o palei šoninę liniją nutėkšta stambokų tamsių taškų serija. Smaližiai teigia, kad perpelių žuvienos skonis – subtilesnis, tačiau silkė mėsingesnė ir turi sąlyginai mažiau ašakų. Pagal senuosius pamario gyventojų rerceptus perpeles galima kepti lauže įvyniotas į storą popierių, o kad jos būtų skanesnės pilvas prikemšamas žalumynų ir lašinukų arba šoninės gabaliukų mišiniu. Perpelę kaip bet kurią šviežią, t.y. nesūdytą, silkę galima kepti elementariausioje keptuvėje, į kurią įpiltas valgomasis šaukštas druskos. Toks patiekalas nedaug kuo skiriasi nuo kuojos ar ešerio kepsnio, tačiau, kulinarų nuomone, gardžiausia – sūryme su prieskoniais marinuota perpelė.
Šį patiekalą nesunkiai galima pataisyti namų sąlygomis. Ko prireiks? Pirma, stiklainio arba uždengiamo indo, antra, šviežios perpelės kilogramo. Tiesa, žuvis turi būti išskrosta ir be galvų (jei sūdoma su galva, reikia išpjauti žiaunas, nes jos suteikia patiekalui karstelėjusį skonį). Supjaustytą gabalais žuvį reikia sudėti į stiklainį ir paruošti marinadą. Į katiliuką įpilama šilto virinto vandens, kuriame ištirpinama druska ir cukrus. Tada vanduo užvirinamas, palaukimama kol jis atauš ir šiuo marinade užpilama į stiklainį sudėta perpelė. Prieš pilant marinadą į stiklainį suberiami garstyčių milteliai ir prieskoniai. Kad perpelė įsisūrėtų, reikia stiklainį parą palaikyti vėsioje vietoje. Sūdyta perpelė valgoma su marinuotais ar žaliais svogūnais, duona ar virtomis šviežiomis bulvėmis.
Receptas
Marinatas: 1 l vandens, 2 valgomieji šaukštai druskos, 1 valgomasis šaukštas cukraus, 1 valgomasis šaukštas acto arb citrinos rūgšties.
Žuvis: perpelė – 1 kg.
Prieskoniai: 2-3 gvazdikėliai, 2-4 juodieji pipirai, garstyčių milteliai – 1 arbatinis šaukštelis, 2 lauro lapai.