Masalai, judantys palei dugną (2)

Blizgės-švytuoklės – unikalūs masalai, tačiau nereikia manyti, kad jos savaime gaudo žuvį. Svarbu yra pasirinkti masalą, atitinkantį meškeriojimo konkrečiame vandens telkinyje sąlygas.
Švytuoklės lydekoms gundyti maždaug tris kartus ilgesnės už tas, kuriomis viliojami ešeriai ar ežeriniai upėtakiai
Švytuoklės lydekoms gundyti maždaug tris kartus ilgesnės už tas, kuriomis viliojami ešeriai ar ežeriniai upėtakiai

Švytuoklių proporcijos

Jei gaudote ešerius, nebūtina naudoti 9 cm ilgio švytuoklę, kuri skirta vilioti lydekas ir sterkus. Ešeriai daug mieliau griebia 3-5 cm masalus. Šiek tiek didesnės 6 cm ir sunkesnės 2-3 gramais švytuoklės naudojamos gaudyti sykus, stintas (Kuršmarėse ir praėjusį, ir šį sezoną švytuoklėmis stintos gaudomos kartu su ešeriais), arktines šalves bei ežeruose ar tvenkiniuose gyvenančius upėtakius. Žinoma, ne marguosius, o vaivorykštinius upėtakius, kurie sėkmingai veisiami tvenkiniuose ir ežeruose. Šių žuvų poledinė žūklė tampa vis populiaresnė daugelyje Vidurio Europos šalių, tarp jų ir kaimyninėje Lenkijoje.

Anot užatlantės meškeriojimo ekspertų, švytuoklės – tikrai vienas geriausių  masalų vilioti vaivorykštinius ir ežerinius upėtakius bei amerikines šalves. Tiesa, pastarosios žuvys bei ežeriniai ir vaivorykštiniai upėtakiai ne tik Amerikos žemyne, bet ir Europoje, Alpių ežeruose gaudomi didelėje gelmėje (30-50 m), todėl tokiai žūklei naudojamos žymiai didesnės ir sunkesnės švytuoklės – nuo 8 iki 12 cm ilgio ir 25-45 g svorio. Šios gana ekstremalios žūklės mėgėjai ypač vertina „Nils Master“ švytuokles „Jigger-3“ ir „Jigger-4“, atitinkančias minėtus parametrus, bei stambias „Lucky John“ su skaičiai raudonomis uodegėlėmis iš lankstaus plastiko.

Nepamirškite, kad palyginti lengvos švytuoklės (nuo 6 iki 8 g) sykams vilioti daugiausia naudojamos tada, kai antroje žiemos pusėje jie pakyla į aukštesnius vandens sluoksnius. Žiemos pradžioje ir viduržiemy sykai medžioja palei duburių dugną 25-50 m gelmėje.. Norint veiksmingai žvejoti šias žuvis tokioje gelmėje reikia naudoti sunkesnius, tačiau ne didesnius masalus. Lietuvos ežeruose sykus vilioti ypač tinka „Jigging Shad“ tipo arba „LJ Soft Tail“ švytuoklės su uodegėlėmis iš stangrių kailio šerių. Tai 6-7 cm ilgio ir 16-28 g svorio sklendžiantys masalai.

Mūsų vandenyse švytuoklės sėkmingai naudojamos žvejoti lydekas. Be jokios abejonės, lydekas reikia vilioti stambiomis švytuoklėmis – nuo 9 iki 12 cm dydžio. Geriausia tokių masalų forma – ilgos ir laibos žuvelės imitacija, dekoruotos ešeriuko ar kuojytės apdaru. Laibos švytuoklės, nors ir ilgos, bet sveria mažiau nei masyviosios, o tai labai svarbu, nes lydekos po ledu gaudomos 2-5 m gelmėje. Retais atvejais – giliau. Masyvių masalų tokiomis sąlygomis panaudoti neįmanoma. Be to, nepamirškite, kad minimali gelmė, kurioje dar įmanomas, švytuoklių plukdymas – vienas metras.

Grandinėlė vietoj segtuko

Ne vienas poledinio meškeriojimo mėgėjas, naudojantis įvairaus tipo ir konstrukcijos žiemines blizges, o ypač švytuokles, žūklėje ne kartą praktiškai yra įsitikinęs vadinamojo „sklendžiančio kabliuko“ veiksmingumu. Paprastai tiek vienšakiai, tiek dvišakiai, tiek trišakiai kabliukai, jei nėra įlituoti į masalo korpusą, tvirtinami prie blizgės ar švytuoklės žiedeliais ir segtukais.

Suomių meškeriotojai jau anksčiau atskleidė, kad žieminės blizgės kabliuką patartina kabinti ant dviejų ar trijų žiedelių. Žuvys tada kimba geriau. Šiek tiek vėliau suomių meškeriotojai sugalvojo dar vieną patobulinimą – tai paslankus kabliuko tvirtinimas, vadinamoji „aštuoniukė“, kuri išlankstoma iš spyruokliuojančios vielos. Tokiu segtuku švytuoklių papilvėje dabar tvirtinamas trišakis kabliukas.

Suomijoje atsiradusi tradicija trišakį kabliuką prie švytuoklės tvirtinti grandinėle, paplito daugelyje šalių
Suomijoje atsiradusi tradicija trišakį kabliuką prie švytuoklės tvirtinti grandinėle, paplito daugelyje šalių

Žūklės ekspertai dabar siūlo dar vieną kabliuko tvirtinimo variantą – grandinėlę. Jos būna 2-3 cm ilgio ir gaminamos iš labai tvirtos vielos, kurios skersmuo 0,12-0,14 mm. Panaudojant naują technologiją tokios grandinėlės dabar taip pat gaminamos iš tuščiavidurių metalinių karoliukų, sujungtų tarpusavyje vielos ašimis.Tokia grandinėlė kartu ir sukutis.

Abiejų tipų grandinėlių galuose – plonos vielos segtukai, kurie sukonstruoti taip, kad net sugrubusiais pirštais per kelias sekundes galima pakeisti kabliuką arba atkabinti grandinėlę nuo blizgės. Grandinėlės ilgis parenkamas pagal švytuoklės dydį. Dar vienas grandinėlių pranašumas tas, kad jomis prie masalų galima tvirtinti ne tik kabliukus, bet ir museles, skirtas poledinei žūklei (šoniplaukų, apsiuvų, vėžiagyvių imitacijas).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų