„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Masalai, judantys palei dugną (4)

Dabar vis populiaresni tampa unikalūs poledinės žūklės masalai-švytuoklės, tačiau ne kiekvienas meškeriotojas turi šiai žūklei tinkamą meškerę, o svarbiausia, kad labai sunku parinkti tinkamą sargelį.
Jei spiningo poledinei žūklei viršūnėlė liauna, papildomas sargelis – nereikalingas
Jei spiningo poledinei žūklei viršūnėlė liauna, papildomas sargelis – nereikalingas

Tradicinės žieminukės minusai

Jei sumanysite meškerioti inovatyviais masalais – švytuoklėmis, teks peržiūrėti ir žieminių meškerėlių arsenalą. Daugelis meškeriotojų polediniam blizgiavimui naudoja tradicines žieminukes su inercinėmis ritėmis, kurių valo būgneliai – gana platūs, nes jos spėriai vynioja valą. Tokia žieminukė meškeriojimui švytuoklėmis iš bėdos tinka, tačiau geriau rinktis naujoviškesnį įrankį – vadinamąjį žieminį spiningą.

Žieminiais spiningais dabar vadinamos meškerėlės poledinei žūklei, kurių svarbiausia dalis – neinercinė ritė. Tokia meškerėle galima meškerioti dideliame gylyje, nes galima greitai nugramzdinti masalą ir greitai jį suvynioti be jokio pavojaus, kad susipainios valas. Meškeriojant tradicinėmis meškerėlėmis valas paprastai klojamas ant ledo arba vyniojamas specialiu būdu ant verpsčių arba ištiestų rankų. Vėjeliui pūstelėjus, rinkės susipina, o palyginti plono valo lauko sąlygomis paprastai išpainioti nepavyksta. Jei meškerė yra su neinercine rite, tai valas vyniojamas ant būgnelio ir beveik niekada nesusipainioja.

Speciali konstrukcija

Poledinėje žūklėje neinercines rites galima panaudoti tik su specialios konstrukcijos meškerėlėmis. Jos primena 40-70 cm ilgio spiningus su 3-5 valo žiedeliais. Patartina rinktis tokias meškerėles, kurių valo žiedeliai – atsparūs trinčiai ir tinka žūklei pintu valu. Ar naujo tipo žieminiam spiningui meškerioti švytuoklėmis reikalingas sargelis?

Ir taip, ir ne. Švytuokles paprastai griebia stambios žuvys, kurių kibimas puikiai juntamas. Kartais reikia tvirtai laikyti įrankį, kad jo iš rankų neišplėštų. Tad galima išsiversti ir be sargelio, tačiau yra vienas niuansas: svarbu yra matyti tam tikrus ženklus, pagal kuriuos galima spėti apie masalą eigą ir spręsti ar ji tinkama, ar tinkamame gylyje juda masalas?  Jei naudojamas meškerykotis iš anglies pluošto su labai liauna viršūnėle, sargelis ir šiuo atveju nereikalingas, nes toks meškerykotis puikiai perteikia visus masalo kontaktus su gruntu ir kliūtimis, o taip pat nevaržo valo judėjimo. Tad nesunku sekti jo judėjimą eketėje – jei valas brėžia trajektoriją nuo vieno eketės krašto prie kito, vadinasi, masalas gelmėje švytuoja arba brėžia aštuoniukes. Tokia švytuoklės eiga – ideali.

Jei meškerėlės viršūnėlė stangroka ar stora, sekti švytuoklės eigos niuansus – sunkiau, todėl pravers sargelis. Dar visai neseniai vadinamojo žieminio spiningo meškeriotojams prireikdavo meškeriojant „velniu“ arba plukdant vertikalios eigos blizges didelėje gelmėje. Tam reikalui naudojamas maždaug tokio stangrumo sargelis, koks naudojamas meškerioti stintas. Meškerioti švytuoklėmis tinkamesnis kiek trumpesnis, vidutinio stangrumo sargelis, atitinkantis naudojamų masalų masę.

Autoriaus nuotr. Jei spiningo poledinei žūklei viršūnėlė liauna, papildomas sargelis – nereikalingas
Autoriaus nuotr. Jei spiningo poledinei žūklei viršūnėlė liauna, papildomas sargelis – nereikalingas

Sargelio tvirtinimas

Paprastai sargeliai prie meškerėlių tvirtinami visam laikui, nes dažniausiai kiekviena meškerėlė naudojama kažkurios rūšies žuvims gaudyti tam tikrais masalais. Žieminis spiningas – universali meškerė poledinei žūklei, tad geriausia prie jo tvirtinti specialų laikiklį, kuris tinka įvairiausiems sargeliams.

Sargelių laikiklis daromas iš spyruokliuojančios vielos, iš kurios išlenkiamas liežuvėlis su kojele (2-3 cm) kojelė priklijuojama prie meškerėlės viršūnėlės, o ant jos užmaunamas minkšto plastiko vamzdelis. Toks pat vamzdelis, kurio skersmuo lygus laikiklio liežuvėlio skersmeniui, užmaunamas ant sargelio drūtgalio. Manau, ir be komentarų aišku, kad tokį sargelį puikiai galima užmauti ant laikiklio liežuvėlio.

Turint tokį laikiklį, visada galima keisti sargelius pagal aplinkybes, t.y pagal masalų, kuriais žvejojama, svorį ir dydį. Tiesa, visus sargelius reikia šiek tiek pritaikyti prie meškerėlės konstrukcijos. Kadangi žieminio spiningo viršūnėlė užsibaigia gana didelio skersmens valo žiedeliu, pro kurį gija puikiai slysta nuo neinercinės ritės būgnelio, tai mažo skersmens žiedelis ant sargelio galo valą gerokai stabdys. Valo žiedelis ant sargelio turi būti gerokai platesnis nei meškeriojant tradicinėmis meškerėmis, tačiau dar geriau, kad ant sargelio būtų pritaisyti du arba trys valo žiedeliai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs