15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Propeleriai ant iešmo

Turbūt ne vienas spiningautojas, žuvis gaudantis Neryje ar Nemune stambokais masalais, meškeriojimo įrankių parduotuvėje matydamas liaunus spiningus, kuriais svaidomi 1-5 g masalai, yra pagalvojęs, kad tokie „žaisliniai“ įrankiai – dekoratyvinis interjero elementas, o ne meškerykotis rimtai žūklei, tačiau dar egzotiškiau atrodo masalai, kurie tokiais spiningais užmetami.
Propelerių keliami virpesiai imituoja vandenin įpuolusio vabzdžio sparnelių plazdėjimą, kuris vilioja visas žuvis
Propelerių keliami virpesiai imituoja vandenin įpuolusio vabzdžio sparnelių plazdėjimą, kuris vilioja visas žuvis

Žūklės laimikis „Facebook“ tinkle

Originali konstrukcija

Lengviausios klasės visaverčiai masalai, kurių masė prasideda nuo 0,5 g, o dydis – nuo 1 centimetro ir kurių konstrukcijos svarbiausias elementas – mikropropeleris, vadinami „turbolight“. Tokių mažylių propelerių minimalus iškleistų sparnų plotis – 0,4, o maksimalus – apie 2 cm. Masalas montuojamas panašiai kaip sukrė – ant stangrios vielos ašies suveriami svarelis (dažniausiai jų funkciją atlieka metaliniai arba stikliniai karoliukai), nedidelis karoliukas, sumažinantis propelerio ir svarelio trintį, propeleris ir dar vienas mažytis karoliukas. Ašies galuose sumezgamos kilpelės – priekyje masalui prie valo prisegti, gale – vienšakiui arba trišakiui kabliukui tvirtinti.

Kol neturėta liaunų ir šmaikščių meškerykočių, spiningininkai, žinantys „turbolight“ masalų veiksmingumą, prie valo tvirtindavo šratelio formos švininius svarelius, kurių masė dažnai viršydavo masalo svorį kelis kartus.

Vilioja įvairias žuvis

Karlsono propelerį primenančiais masalais galima gaudyti praktiškai visų žuvų rūšis –aukšles, kuojas, raudes, strepečius, šapalus, meknes, ešerius, lydekas, salačius, grundalus, kiršlius, upėtakius ir netgi tokias, regis, agresyvumu nepsižyminčias žuvis, kaip gružliai ir karosai. Skirtingų rūšių žuvims gaudyti naudojami skirtingos konstrukcijos ir skirtingo dydžio „turbolight“  masalai. Patys mažiausi Karlsono propeleriai naudojami gaudyti aukšles ir gružlius. Tokių masalų propelerio plotis – 0,4 cm, o ilgis 1-1,2 cm. Svarelis – vienas 0,5 cm arba du 0,3 cm skersmens karoliukai iš stiklo, plastiko arba metalo. Svarelių ir karoliukų, suvertų ant ašies, ilgis – maždaug 0,7-0,8 cm.

Toks masalas imituoja musę, įpuolusią vandenin, o šie vabzdžiai – mėgstamas aukšlės užkandis. Pašėlusiai besisukantis propeleris sukelia virpesius, kurių dažnis, matyt, primena musės sparnelių keliamus virpesius, kai ji, iš paskutiniųjų dūgzdama, bando pakilti nuo vandens paviršiaus. Aukšlės kibimas – labai staigus ir nenuspėjamas, todėl kabliukas turi būti labai aštrus ir atitikti aukšlės žiomenų parametrus – 14 numerio. Kadangi propeleriai, gaudant aukšles, plukdomi netoli vandens paviršiaus, retai naudojami sunkesni, kaip 2 g masalai. Tokio dydžio propeleriai naudojami gružlių ir grundalų bei karosų viliojimui, tačiau jų masė gali siekti tris gramus, nes masalus reikia plukdyti priedugnėje.

Solidūs laimikiai

Sekantį „turbolight“ masalų klasifikacijos laiptelį užima – strepečių, šapalų ir meknių viliojimo propeleriai. Jų kalibras didesnis – propelerio matmenys siekia 0,5x1,5 cm, svarelio ilgis – 1 cm. Tokie masalai – siekia „vapsvos“ ūgį. Jie ne visada montuojami su trišakiais. Strepečiams labai apetiškas atrodo vienšakis, ant kurio užverti spalvoti karoliukai. Dažniausiai raudoni, auksaspalviai ir balti. Šapalams karoliukai neatrodo ypač patrauklūs, tačiau juos ir meknes ypač vilioja properiai, prie kurių prisegti 12-10 numerio kabliukai, dekoruoti muselėmis.

Didelėse upėse naudojami tokio pat dydžio propeleriai, kurie pavadėliu sujungiami su stamboka musele. Ji gali būti sukomponuota vien iš baltų arba vien iš juodų plunksnų arba marabu pūkų. Tokie propeleriai – salačių gaudymo masalas. Ešeriams gaudyti naudojami propeleriai, kurių trišakiai užmaskuoti raudonų plunksnų šluotele. Upėtakiai ir kiršliai mieliau renkasi propelerius, suporuotus su klasikinėmis muselėmis. Na, o lydekos atakuoja visus propelerius iš eilės ir jų kibimas visiškai nenuspėjamas, tačiau jis dažniausiai baigiasi nuostoliais, nes lydeka vienu žabtų čiaukštelėjimu nukerpa ploną valą.

Plona gija

Norint sėkmingai plukdyti „turbolight“ masalus, reikia naudoti ploną valą. Šiam reikalui ypač tinka dabar pasirodę rinkoje 0,06-0,10 mm skermens naujos kartos pinti valai, suvyti iš mikrogijų. Jais galima toliau užmesti menkutį masalą ir sėkmingai ištraukti užkibusį laimikį, nes pinti valai atlaiko dideles apkrovas, o svarbiausia tai, kad „kietas“ kontaktas tarp spiningo ir masalo užtikrina geresnį žuvies pakirtimą.  Tačiau propeleriai turi vieną esminį trūkumą, jie, labai susuka valą. Todėl, nepaisant to, kad toks montažo elementas gerokai keičia masalo išorę, naudokite pačius mažiausius sukučius su segtukais..

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais