Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šalies vandens telkiniuose pagausės ungurių

Į šalies vandens telkinius išleista 440 tūkstančių upinių ungurių jauniklių. Tai padės gerokai pagausinti šių vertingų žuvų išteklius, praneša Aplinkos ministerija.
Prekyboje ne itin dažna žuvis ungurys Jūros šventėje kainavo 120 Lt.
Unguriai žuvies mėgėjų vadinami delikatesu. / Ginos Kubiliūtės/15min.lt nuotr.

Unguriai – viena vertingiausių žuvų ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių vandenyse. Pastaraisiais metais jie labai sparčiai nyksta. Tarptautinės jūrų tyrimo tarybos duomenimis, ungurių ištekliai jau atsidūrė už biologiniu požiūriu saugios ribos. Todėl 2007 m. priimtas Europos Tarybos reglamentas nustatė priemones šių žuvų ištekliams atkurti. Jis įpareigojo ES šalis parengti nacionalinius ungurių išteklių atkūrimo planus ir nedelsiant imtis priemonių, kad mažiausiai 40 proc. migruojančių ungurių pasiektų jūrą. 2009 m. pabaigoje Europos Komisija patvirtino ungurių išteklių valdymo Lietuvoje planą. Viena iš jame numatytų priemonių – ungurių įveisimas.

Tokiu tikslu prieš pusantros savaitės Vilniaus rajone šių žuvų jaunikliai buvo išleisti pirmą kartą po Nepriklausomybės atkūrimo. Aplinkos ministerijos Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai, pasak jo direktoriaus Rolando Masilevičiaus, kartu su Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos darbuotojais praturtino Balsio, Gulbino, Karvio, Žalesos, Kazimieriškių ir Riešės ežerus 8 tūkstančiais ungurių jauniklių. Jie į Vilniaus rajoną buvo atgabenti iš Danijos. Viename iš Danijos žuvininkystės ūkių išauginti ungurių jaunikliai atkeliavo ir į Rokiškio rajono vandens telkinius. Sartų, Čedaso, Jūžinto, Salinio, Skaistės ir Vazajo ežeruose išleista daugiau kaip 28 tūkst. šių žuvų.

Labai svarbi sąlyga siekiant gausesnių ungurių išteklių – kad jų migracijos kelyje nebūtų hidroelektrinių, kurių turbinos pražudo labai daug migruojančių žuvų. Suaugę unguriai išplaukia į Baltiją, o jų nerštas vyksta tolimojoje Sargaso jūroje.

Kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Gamtos išteklių skyriaus vedėjas Vilmantas Graičiūnas, ministerija jau prieš ketverius metus ėmėsi pirmųjų prevencijos priemonių ungurių ištekliams apsaugoti. 40 proc. buvo sumažintas upelių, kuriuose leidžiama žvejoti migruojančius ungurius, skaičius, taip pat uždrausta ungurių žvejyba ungurinėmis gaudyklėmis ežeruose ir vandens talpyklose. Prieš dvejus metus 15 dienų buvo sutrumpintas laikotarpis, kai leidžiama žvejoti migruojančius ungurius pavasarį, o rudenį migruojančių ungurių žvejyba apskritai uždrausta.

Siekiant, kad nebūtų gaudomi neverslinio dydžio unguriai, neleidžiama žvejoti ūdomis masalui naudojant sliekus. Taip pat žvejams mėgėjams per parą leidžiama sugauti mažiau šių žuvų– nebe penkias, o tik tris. Geresnei visų migruojančių žuvų apsaugai užtikrinti aplinkos ministras uždraudė verslinę žvejybą trijuose žvejybos baruose, esančiuose arčiausiai Klaipėdos sąsiaurio Kuršių mariose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?