„Los Angeles Times“ skelbia, kad Bahya Mansour Al Hamad neslėpė emocijų pasirodžiusi 10 metrų šaudymo rungtyje. Maža jauna moteris veidą apsigobusi juoda skara šnabždėjo, o jai iš akių liejosi ašaros kalbant apie dalyvavimą Londono olimpinėse žaidynėse. „Taip. Tai mano svajonės išsipildymas.“ – prisipažino musulmonė.
20-metė šaulė buvo kątik baigusi savo pasirodymą ir verkė tikrai ne dėl pelnyto medalio – sportininkė liko 17 vietoje. Viską paaiškina valstybė prie jos vardo – Kataras. Šalis, kuri niekada prieš tai neleido moterų į savo olimpinę rinktinę.
Bahya niekada ir nesitikėjo būti pioniere, kuri pasirodys Londono olimpinėse žaidynėse. Vos prieš 15 metų pasaulyje buvo nemažai šalių, kurių delegacijose moterys buvo nepageidaujamos. Londonas tapo precedentu – šią vasarą visų olimpinių žaidynių šalių sąrašuose yra bent viena moteris.
Paskutinės trys šalys, kurios tam priešinosi – Kataras ir dvi kitos islamo valstybės Saudo Arabija ir Brunėjus buvo įtikintos tarptautinio olimpinio komiteto pagaliau įsileisti ir moteris.
„Tai didžiulis postūmis lyčių lygybei“ – konstatavo komiteto prezidentas Jacques Rogge‘as atidarymo ceremonijos metu.
„Tai didžiulis postūmis lyčių lygybei“ – konstatavo komiteto prezidentas Jacques Rogge‘as atidarymo ceremonijos metu.
Kataras, kuris išreiškė norą surengti olimpines žaidynes, be Al Hamad taip pat į Londoną atsivežė plaukikę Nadą Mohammed WS Arakji, sprinterę Noorą Hussain Al-Malki ir stalo teniso žaidėją Aia Mohamed.
Brunėjų atstovaus bėgikė Maziah Mahusin, Saudo Arabiją – dziudo imtynininkė Wojdan Shaherkani ir bėgikė Sarah Attar. Sarah džiaugėsi suteikta galimybe: „Tai didžiulis įkvėpimas dalyvauti olimpinėse žaidynėse ir būti viena iš pirmųjų moterų iš Saudo Arabijos. Tikiuosi, kad tai bus paskatinimas moterims šalyje įsitraukti į sportą.“
Saudo Arabijos atstovai patys nusprendė, kad Sarah Attar bėgs 800 metrų distancijoje ir paprašė vilkėti kuo uždaresnį kostiumą. Ji greičiausiai pasirodys palaidine ilgomis rankovėmis, kelnėmis ir skara, apvyniota aplink galvą.
Nepaisant 7 moterų iš islamo šalių dalyvavimo olimpinėse žaidynėse, kritikai abejoja, kad tai sukels giluminius pokyčius. Triskart olimpinė plaukimo čempionė ir lyčių lygybės advokatė Nancy Hogshead-Makar mano, kad teks palaukti ir pažiūrėti, ar tai atneš pokyčių.
Sporto sociologė Mary Jo Kane tikisi, kad Londonas simbolizuoja pirmąjį žingsnį. Jos nuomone, būtent toks globalus renginys kaip olimpinės žaidynės gali paskatinti permainas. Kataro, Brunėjaus ir Saudo Arabijos moterys pasirodys prieš visą pasaulį. „Jos gali tapti pavyzdžiu daugeliui mergaičių visame pasaulyje.“ – pabrėžė Nancy Hogshead-Makar.
„Jos gali tapti pavyzdžiu daugeliui mergaičių visame pasaulyje.“ – pabrėžė Nancy Hogshead-Makar.
Šaulės Bahya‘os Mansour Al Hamad varžovės taip pat suprato, koks svarbus jai dalyvavimas olimpinėse žaidynėse. „Galbūt delegacijos vadovams atsivers akys ir jie pradės tikėti. Vyrai turi jėgos, bet moterys yra ištvermingos.“ – sakė į Londoną 8 mėnesius nėščia atvykusi Nur Suryani Mohd Taibi iš Malaizijos.