„Mirštamumas prognozuojamas 3 atvejai iš 100 tūkstančių populiacijos. Tai reiškia, kad Lietuvoje nuo šio pandeminio gripo turėtų mirti 90 žmonių“, – spaudos konferencijoje Kaune sakė R.Kėvalas, pristatydamas, jo teigimu, Europos infekcinių ligų kontrolės komiteto duomenis, paskelbtus praėjusią savaitę.
Anot R.Kėvalo, statistiniais skaičiavimais, Lietuvoje pandeminiu gripu gali susirgti apie 600 tūkst. žmonių, apie 6 tūkst. iš jų reikėtų stacionaraus gydymo, o intensyvios terapijos reikės 500 pacientų.
Lietuvoje pasigendu faktų ir skaičių. Nejaugi nėra rimtų infektologų ir virusologų, kurie paprastai paaiškintų, kas vyksta ir laukia mūsų. Teigė KMUK doc. R.Kėvalas
Tokie skaičiavimai padaryti remiantis prielaida, kad Lietuvoje gyvena 3 milijonai žmonių. Lietuvoje kol kas patvirtintas vienas mirties atvejis nuo vadinamojo kiaulių gripo sukeltų komplikacijų – Kaune šią savaitę mirė 13 metų moksleivis.
Anot R.Kėvalo, pandeminio gripo padarinių analizė rodo, kad gripas ypač paveikia jaunus žmones. „Išanalizavus visus pandeminio gripo padarinius, o ypač pandemiją JAV Kalifornijoje, kuri buvo šių metų balandžio–liepos mėnesiais, nustatyta, kad šis gripas ypač paliečia vaikus ir jaunus žmones (...). Kalifornijos pandemijos metu stacionarizuotų ir mirusių ligonių amžiaus vidurkis buvo 27 metai“, – sakė R.Kėvalas.
Papildyta 15.25 val.: KMUK Vaikų klinikos vadovas teigė pasigedęs konkrečiais faktais visuomenei pateiktos informacijos. „Man nepriimtina nei visiška ramybė, nei panikos kėlimas. Tačiau taip, kaip dabar yra daroma, negali būti. Pavyzdžiui, per televiziją pasigirsta teiginys, kad nuo pandeminio gripo Lietuvoje mirs keliasdešimt tūkstančių žmonių. Tai visiška nesąmonė. Tie žmonės, kurie atsakingi už sveikatos apsaugos organizavimą, turėtų atkreipti dėmesį pandeminį gripą neseniai atlaikiusių šalių duomenis ir viešinti juos. Dabar ne laikas kalbėti apie tai, kad reikia stiprinti imunitetą: valgyti česnakus ir gerti arbatą su medumi, – kalbėjo medikas.
Šiuo metu KMUK Vaikų klinikos reanimacijoje yra 6 gripu sergantys nepilnamečiai. Kituose skyriuose kasdien paguldoma po 10-14 naujų ligonių – vaikų ir paauglių, kuriems pasireiškę pandeminiam gripui būdingi simptomai. Gripo pakirstų ligonių pilnos ir likusios miesto ligoninės. Kai kurioms dalį pacientų teko perkelti į kitus skyrius, pavyzdžiui, odos ligų, nes virusinėmis ligomis sergantiems pacientams numatytų palatų nebeužtenka.
Remdamiesi kitų šalių ir įprasto sezoninio gripo plitimui būdingomis tendencijomis, medikai prognozuoja, kad gripo epidemijos atoslūgio lietuviai sulauks ne anksčiau nei po trijų savaičių – mėnesio. Todėl dar kartą atkreipė visuomenės dėmesį į tai, kada ir kokie pacientai turėtų skubėti į ligonines, kad jos nebūtų dirbtiniai perpildytos.
„Medikų apžiūra būtina rizikos grupėms priskiriamiems asmenims, kurie jaučia gripui būdingus simptomus (aukštą temperatūrą, kosulį, padažnėjusį ir apsunkusį kvėpavimą). Tai – vaikai, besilaukiančios moterys, asmenys, vyresni nei 65-erių, ligoniai, sergantys lėtinėmis ligomis (kraujotakos, onkologinėmis, po transplantacijų). Plūsti į ligonines ir nuo vaistinių lentynų, kaip iš kokių maximų, šluoti antivirusinius vaistus negalima“, – teigė doc. R.Kėvalas.
Medikai priminė, jog gripo epidemijos metu itin svarbu laikytis asmens higienos ir kitų rekomendacijų.