Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 06 09

Kino recenzija: „Kolibrio efektas“ – išskirtinis Jasono Stathamo pasirodymas

Žinomas scenaristas Stevenas Knightas, parašęs scenarijus tokioms puikioms juostoms kaip 2006 metų drama „Nuostabi malonė“ ir 2007 metais pasirodžiusi kriminalinė drama „Rytietiš...

Žinomas scenaristas Stevenas Knightas, parašęs scenarijus tokioms puikioms juostoms kaip 2006 metų drama „Nuostabi malonė“ ir 2007 metais pasirodžiusi kriminalinė drama „Rytietiški pažadai“, pristato plačiajai auditorijai savo debiutą režisieriaus kėdėje.

Naujai iškeptas režisierius pateikia visiškai netipinį veiksmo filmų aktoriaus Jasono Stathamo pasirodymą, artimą pirmiems jo darbams pas Guy‘ų Ritchie‘į. Kino kūrėjas kviečia pamatyti intriguojančią ir graudinančią žmogaus, kuris neteko visko, istoriją. Šio žmogaus likimas artimas daugeliui netekusiųjų vilties ir nematančių šviesos gyvenimo tunelyje.

Apie ką mes čia…

Buvęs karininkas Džois slepiasi nuo karinio tribunolo dėl dezertyravimo. Vyras randa prieglobstį pas benamius ir tampa vienu iš jų. Niekam nekenkdamas jis gyvena beprasmį ir neturintį ateities gyvenimą kol neįvyksta tragedija. Benamiai užpuolami, o mūsų herojaus draugė paimama į nelaisvę. Džois pradeda paieškas, kurios atveda jį į pačius tamsiausius miesto užkampius, kur karaliauja vien nusikaltėliai.

Kūrinio vidus

Jau pirmosios filmo minutės priverčia nusistebėti režisieriaus darbu – istorija pateikiama ne tik išlaikant intrigą, bet sukuriant įtampą. Vieno žmogaus tragedijoje atsispindi gyvenimo prasmės ieškojimai, visuomenės atvaizdas, žmogiškumas ir taip gaunama puiki drama.

Filmas kupinas metaforų, po kuriomis slypi ateities pasirinkimas, kiekvieno žingsnio, nesvarbu ar jis apgalvotas, ar impulsyvus, svarba, nulemsianti personažo ateitį. Kiekvienas esame gyvenimo kalviais, tą ir pabrėžia režisierius ir tokios įžvalgos yra tik maža ir intriguojanti viso pasakojimo dalis.

Veiksmas rutuliojasi ramiai, tačiau užtenka ir muštynių bei emocijomis perpildytų stiprių psichologinių scenų, dramos. Malonu, jog veiksmas rodomas tamsiausiose Londono užkampiuose. Juostoje dominuoja kriminalinis pasaulis, nelegalūs verslai, žmonių karikatūros ir humaniškumo stoka. Žiaurus ir tikroviškas pasaulis be jokių pagražinimų, kuriame žmonės ne gyvena, o egzistuoja.

Istorijos pamatą sudaro du labai panašūs personažai – vienuolė, kuri bėga nuo praeities ir buvęs kariškis, kurio likimas susiklostė nelabai sėkmingai. Panašūs ir artimi jie atranda tikros draugystės vertę. Draugystė – dar vienas šio pasakojimo momentas, kuriam neliekame abejingi. Du gyvenimai, kurie artimi daugeliui šiuolaikinių žmonių, neišklausius, neparodžius susidomėjimo taip ir gęsta savižudybių liūne.

Pasibaigus šiai juostai susidaro labai keistas jausmas, yra daug peno apmastymui apie tai, kaip vieno žmogaus pasirinkimai įtakoja ne tik paties gyvenimą, bet ir visuomenę. Režisieriaus debiutinis darbas maloniai nustebina, o svarbiausia yra tai, jog pagaliau rimtesnį vaidmenį gavo ir Jasonas Stathamas.

Techninė juostos pusė

Sunku prie ko nors prikibti. Techninė filmo dalis yra nuostabi. Garso takelis, kurį sukūrė kompozitorius Dario Marianelli yra žavingas. Muzikinė filmo palyda iškelia kiekvieną sceną, ją sustiprina, sukelia daug įvairiausių jausmų – nuo neapykantos, nerimo iki džiaugsmo ir vilties.

Operatorius meistriškai perteikia naktinio Londono grožį, staigiems momentams pasitelkiami efektingi kameros manevrai, o draminėms scenoms – lėtas priartinimas. Filmo montažas puikiai suderintas su pačia istorija. Nelieka abejonių, jog didelė dalis filmo stiprumo priklauso techninei pusei, kuri sukuria neįkainojamą dramatišką atmosferą įtraukiančią ir nebepaleidžiančią iki pat finalinių titrų.

Aktorių kolektyvinis darbas

Didžiausi sveikinimai Jasonui Stathamui pagaliau nusimetusiam klišinių vaidmenų. Aktorius gavo labai dramatišką vaidmenį, o svarbiausia, jis įrodė, jog turi didelį aktorinį potencialą, ką ir matėme jo pasirodymuose pas Guy‘ų Ritchie‘į. Įsimintinai, emocionaliai perteiktas veikėjas ir tai padaryta labai paprastai ir tikroviškai. Jasonas čia yra žmogus, o ne Chucko Norriso įpėdinis.

Kompaniją kietam britui sudarė lenkų kilmės aktorė Agata Buzek. Charizmatiška bei nuoširdi moteris įkūnijusi paklydusią gyvenime vienuolę džiugino akis visos juostos metu.

Antraplanių aktorių kolektyvas tik papildė scenas. Nieko išskirtinio, tačiau natūralus kiekvieno vaidinimas nepadarė jokios neigiamos įtakos bendram juostos vaizdui. Gerai suderinti aktoriai kuo puikiausiai iškelia ant pjedestalo pagrindinius veikėjus, kurie surengia žiūrovams įsimintiną dramatišką šou.

Verdiktas

„Kolibrio efektas“ – tai įsimintina ir puikiai papasakota istorija su mažyčiais trilerio pėdsakais laikanti įtampoje visos siužetinės linijos eigoje. Filmas leidžiantis atskleisti Jasonui Stathamui savo draminius sugebėjimus atitraukiant jį nuo beprasmių susišaudymų identiškuose vaidmenyse, o kartu ir maloniai nustebinantis savo nuoširdumu. Tai geriausias aktoriaus pasirodymas nuo 2007 metų juostos „Apiplėšimas Beikerio gatvėje“ ir vienas geriausių jo karjeros darbų.

Bendras vertinimas: 8/10

Dario Voitukevez

BuvauKine.Lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos