Praėjusį savaitgalį sukvietęs minias žmonių Klaipėdoje, Budistinių relikvijų turas šį savaitgalį tęsė savo kelionę Vilniuje. Į atidarymo vakarą penktadienį Forum Palace salėje vos sutilpo apie pusę tūkstančio žmonių, panorėjusių pasveikinti relikvijų atvykimą į sostinę. Šeštadienį bei sekmadienį paroda buvo atvira visiems, nenutrūkstamu srautu traukiantiems pamatyti relikvijas. Norintys galėjo gauti ir asmeninius palaiminimus Budos relikvijomis bei pažiūrėti tankhų (budistinių paveikslų) parodą. “
Parodos atidaryme relikvijų sergėtojos, keliaujančios drauge su relikvijomis po visą pasaulį, Corinna Henderson ir Erika Banszky papasakojo turo atsiradimo istoriją. Jų pasakojimu, projektą inicijuoti Lamą Ješė (Lama Yeshe) paskatino vizija apie iki tol neįsivaizduojamą relikvijų parodą, atvirą visam pasauliui, visų tikėjimų ir tautybių žmonėms, ir jis su mokiniu Lama Zopa Rimpoče (Lama Zopa Rimpoche) ėmėsi šią idėją realizuoti. 2001 metais, pirmojo renginio metu, buvo eksponuojamas tik vienas relikvijų stendas, tąkart manoma, jog pirmoji paroda Taivanyje bus ir vienintelė. Tačiau paaiškėjo, kad šis projektas labai reikalingas pasauliui, relikvijas iš savo kolekcijų ėmė dovanoti vienuolynai bei atskiri žmonės (taip pat ir Dalai Lama XIV) ir štai šiuo metu kolekcijoje yra apie 3000 relikvijų, kurios dviem srautais keliauja per pasaulį. Per tuos 13 metų Turas aplankė 70 šalių, šią parodą pamatė jau 2,3 mln. žmonių.
Budistinės relikvijos yra kelių rūšių: kūno dalys, daiktai, pelenai ir „ringsel“. Pastarosios yra pačios ypatingiausios. Tai kremavimo pelenuose randami perlus primenantys kristalai, išlaikantys esmines mokytojo savybes, todėl sakoma, kad priartėti prie relikvijų yra tas pat, kaip ir susitikti su mokytoju. Dėl to relikvijos ir keliauja po visą pasaulį, skleisdamos meilę, taiką ir gerumą, o jų turas vadinasi Maitrėjos meilės ir gerumo turu.
N. G. Wolmer, Maitrėjos meilės ir gerumo turo Lietuvoje iniciatorė, dvasinio ugdymo centro ,,Udumbara“ vadovė, papasakojo, kaip kilo sumanymas pakviesti Turą į Lietuvą: ,,Sunku įvertinti kultūrinę ir dvasinę šios parodos vertę. Jeigu žinotume, kad galime matyti relikvijas filosofo, kuris gyveno prieš du su puse tūkstančių metų, tai vertintume kaip puikią progą. Tačiau Buda yra ne tik filosofas – tai ir nušvitęs dvasinis praktikas. Matydami budos relikvijas, turime galimybę prisiliesti prie aukštų šio nušvitusio filosofo, mokytojo sąmonės vibracijų… Turint omenyje, jog šioje parodoje demonstruojamos ne tik budos Šakjamunio, bet ir jo artimiausių mokinių, nuolat minimų esminėse sūtrose, taip pat didžiųjų mahasidhų, filosofų Nanagrdžunos, Atišos, Milarepos, vėlesnių laikų mokytojų relikvijos, galime suprasti, kokia ypatinga yra ši paroda… Kai sužinojau apie relikvijų parodą, ji jau buvo apkeliavusi daugelį pasaulio šalių. Suvokiau, kaip svarbu yra ją atvežti į Lietuvą…“
Lietuvos-Indijos forumo prezidentas, Vilniaus universiteto sanskritologas Vytis Vidūnas pasidžiaugė, kad Lietuva atsiveria Rytų kultūroms: „Šiuo metu pasaulis yra keblioje situacijoje, ir mes visi žinome, kad turime stoti prieš prievartą, kuri gali viską sugriauti. Šiame kontekste mus nušvies čia esančių didžiųjų mokytojų šviesa ir tai padės mums ugdyti savyje tikrąsias vertybes – meilę, gerumą, atjautą. Šis turas prisidės prie meilės ir taikos visame pasaulyje.”
Filosofas, menotyrininkas, Vilniaus dailės akademijos kultūrologijos profesorius, Orientalistų asociacijos prezidentas Antanas Andriejauskas pabrėžė neįtikėtiną Rytų kultūros vertę ir įvairovę, platų požiūrį ir toleranciją, bei pasidžiaugė tuo, kad lietuviai yra atviri tokioms kultūroms, nes tai šiuolaikiško žmogaus žvilgsnis: “Tokie šviesūs Lietuvos vyrai, kaip M. K. Čiurlionis, A. Galdikas, S. Šalkauskis, vienaip ar kitaip žvelgė į Rytų pasaulį. Daugybė mūsų kultūros veikėjų kreipė žvilgsnius į Rytus todėl, kad tas pasaulis labai dažnai mums buvo tarsi veidrodis, į kurį mes pažvelgdavome ir pamatydavome patys save.“
Vilniečiai šį savaitgalį, apžvelgę didžiųjų mokytojų relikvijas, turėjo progą pamatyti jose išsikristalizavusias bendražmogiškąsias vertybes – meilę, atjautą, taikumą – bei aptikti jas savo širdyse.
Daugiau informacijos:
Data:
2014 m. rugsėjo 5-7 d. Vilniuje.
RENGINYS NEMOKAMAS, ATVIRAS VISIEMS
Laikas:
Penktadienis, rugsėjo 5 d., 18:00-20:00, atidarymo ceremonija su galimybe po jos apžiūrėti relikvijas.
Šeštadienis, rugsėjo 6 d., 10:00-19:00
Sekmadienis, rugsėjo 7d., 10:00-17:00
Vieta:
Vilnius, Forum Palace, Konstitucijos prospektas 26
Organizatorius Lietuvoje – Všį „Trys brangenybės“
Kontaktai:
Vilniuje: daiva@udumbara.lt , tel. +370 612 96007
Maitrėjos meilės ir gerumo turo Lietuvoje organizatoriai, 2014 rugsėjo 7 d.