„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Buvusios motokroso čempionės planus sugriovė užklupusi migrena: pagalbos ieškojo metus

Buvusi motokroso čempionė Lina Stanevičiūtė, kuri savo laiku sėkmingai varžėsi ir su vyrais, turėjo atsisakyti savo aistros, kai vieną dieną ją netikėtai užklupo migrena. Jaunai moteriai su nuolatiniais galvos skausmais teko gyventi metus, kol pavyko sužinoti diagnozę ir gauti adekvatų gydymą. Šiandien ji, tapusi Migrena sergančiųjų asociacijos vadove, pati kovoja už migrenos kamuojamų žmonių teisę į diagnozę, gydymą ir aplinkinių, ypač darbdavių, toleranciją. Pasak jos, informacijos apie migreną vis dar trūksta tiek pacientams, tiek gydytojams, bet yra ir gerų žinių.
Lina Stanevičiūtė
Lina Stanevičiūtė / R.Grubinskaitės ir 15min nuotrauka

Skausmai be paliovos kamavo metus

Lina pasakojo, kad galvos skausmai maždaug prieš ketverius metus jai prasidėjo, galima sakyti, staiga ir nuo tada nesiliovė. Iki tol galvą jai skaudėdavo labai retai. Kai netikėtai prasidėjęs skausmas nepraėjo dvi savaites, ji kreipėsi į gydytojus, tačiau iš jų gavo tik lašinių su nuskausminamaisiais.

„Būdavo, kad tai stipresni, tai silpnesni skausmai tęsdavosi net tris mėnesius, o visiškai liaudavosi tik labai trumpam. Vaikščiojau pas įvairius neurologus, tačiau jokio atsakymo, kas man yra, negavau. Taip su galvos skausmu išgyvenau apie septynis mėnesius. Jie prasidėjo žiemą, galiausiai praėjo ir vasara.

Po kelių nesėkmingų bandymų gauti pagalbą pas gydytojus vaikščioti nustojau, nes jau buvau netekusi vilties, kad kažkas man padės. Vieną dieną neapsikentusi nusprendžiau parašyti pagalbos prašymą ant savo feisbuko sienos: „Draugai, man skauda galvą beveik nuolatos ilgą laiką. Gal žinote, kas galėtų padėti?“

Pasipylė komentarai ir tarp jų labai dažnai buvo minima gydytoja neurologė Kristina Ryliškienė. Na, gerai, pagalvojau, jeigu jau taip dažnai ją mini, pabandysiu.

Vizito teko laukti ilgai, nes pas ją labai ilgos laukimo eilės. Kai pagaliau pakliuvau, nuo skausmų pradžios buvo praėję metai. Deja, su pirmu apsilankymu jokio tikslaus atsakymo negavau.

Gydytoja man paaiškino, kad po dviejų mėnesių turėčiau ateiti su kalendoriumi, kuriame būtų sužymėtos mano skausmo dienos su komentarais, kaip skauda ir kokius vaistus vartoju. Kitaip tariant, rimtai pasiruošusi vizitui.

Asmeninio albumo nuotr./Lina Stanevičiūtė
Asmeninio albumo nuotr./Lina Stanevičiūtė

Kadangi dėjau labai daug vilčių, kad šį kartą pagysiu čia ir dabar, vėl labai nusivyliau. Tačiau gydytoja patikino, kad kito kelio nėra. Esą jeigu man skauda metus, tie du mėnesiai nieko nepakeis. Po dviejų mėnesių grįžau pas ją su kalendoriumi ir pagal priepuolių dažnį, pobūdį ir simptomus man buvo diagnozuota migrena. Ir ne šiaip migrena, o lėtinė, kadangi turėjau 18 skausmo dienų per mėnesį, t. y. galvą dažniau skaudėdavo nei neskaudėdavo.

Beje, mes savo asociacijos tinklapyje „Sergu migrena“, skiltyje „Pažink savo migreną“ skelbiame migrenos vertinimo kalendorių ir atmintinę, kaip reikėtų pasiruošti vizitui pas gydytoją. Šios žinios man būtų sutaupiusios du mėnesius“, – pasakojo moteris.

Diagnozė Linai buvo staigmena. Nors ji buvo pasidomėjusi migrenos požymiais, bet manė, kad prieš priepuolį būtinai turi mirgėti akyse (tai vadinamoji aura, signalizuojanti apie artėjantį priepuolį), o skausmas turi būti toks, kad beveik miršti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs