„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Pirmoji periodinė spauda Lietuvoje – XVIII a. Apie ką buvo rašoma?

Nors kiekvienas dar mokykloje išmoksta, kad pirmasis laikraštis lietuvių kalba pasirodė XIX a. antroje pusėje, o jį išleido ne kas kitas, kaip pats Jonas Basanavičius su bendražygiais, veikiausiai retas žino, jog periodinės spaudos Lietuvoje pradžia derėtų laikyti XVIII amžių, o pavarčius ano meto laikraščius akivaizdu, kad periodikos skaitytojus jaudino panašios temos, kaip ir mus šiandien.
„Gazety Wileńskie“ pirmo puslapio fragmentas.
„Gazety Wileńskie“ pirmo puslapio fragmentas.

Periodinės spaudos susiklostymas Europoje

Periodinės spaudos raida yra neatsiejama Ankstyvųjų naujųjų laikų istorijos dalis. XV amžiuje Johannui Gutenbergui išradus spaudos presą prasidėjo naujas rašyto žodžio gyvavimo etapas. Palengvintas leidybos procesas lėmė išaugusį žmonių raštingumą ir atvėrė galimybes eksperimentuoti su spaudos formatais, kas savo ruožtu lėmė tai, kad greitai nuo spausdintų knygų buvo pereita prie pamfletų bei periodinės spaudos.

Laikraščių ir periodinės spaudos prototipu galima laikyti Italijoje XVI amžiuje platintus ranka rašytus naujienlaiškius (it. Avvisi), tačiau pirmieji spausdinti periodiniai leidiniai pasirodė Šventosios Romos imperijoje, valstybėje, kurioje tuo metu dar tvyrojo konfesinės įtampos.

Visuotiniu Pasaulio laikraščių ir leidėjų asociacijos (WAN-IFRA) sutarimu pirmuoju spausdintu periodinės žiniasklaidos egzemplioriumi laikomos anuomet laisvuoju imperiniu miestu buvusiame Strasbūre XVII a. pradžioje Johanno Carolus spausdintos „Relation aller Fürnemmen und gedenckwürdigen Historien“ („Reliacijos apie visas svarbias ir įsimintinas istorijas“). Pirmosios „Reliacijos“ buvo išspausdintos 1605 metais.

Greitai po pirmųjų Johanno Carolus „Reliacijų“ netruko pasirodyti ir kiti panašūs leidiniai. 1609 metais pasirodė antrasis periodinis leidinys, Saksonijoje esančiame Volfenbiutelio mieste pasirodė Lucaso Schulte „Avisa Relation oder Zeitung“ („Avisa reliacijos arba laikraštis“). Periodinė spauda pirmiausiai paplito Šventosios Romos imperijoje, o Abiejų Tautų Respublikos erdvėje pirmasis toks leidinys pasirodė jau 1618 metais. Tiesa, laikraštis buvo leidžiamas vokiečių kalba, o Gdanskas, nors ir būdamas Abiejų Tautų Respublikos teritorijoje, turėjo specialų statusą. Pirmasis lenkų kalba rašytas laikraštis 1661 metais pradėtas Leisti Krokuvoje, tačiau tais pačiais metais baigėsi jo leidyba.

Pagrindinė laikraščių leidimo banga Abiejų Tautų Respublikoje galima laikyti XVIII amžių. Būtent XVIII amžiuje pasirodė ir pirmoji periodinė spauda Lietuvoje, Vilniuje.

Vilniuje spauda – lenkakalbė, du leidiniai

Periodinė spauda Vilnių pasiekė XVIII amžiaus antroje pusėje. 1760 metais mieste pradėtas leisti „Kurjer Litewski“ („Lietuvos kurjeris“), o po metų, 1761 metais pasirodė „Gazety Wileńskie“ („Vilniaus laikraščiai“). „Kurjer Litewski“ nuo pasirodymo leistas su pertraukomis, o „Gazety Wileńskie“ buvo publikuojamas iki 1792 metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs