Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Europos Žaliasis susitarimas: įžanga į naują pasaulinį (prekybos) karą?

Nusivylusieji, kad Lietuva V.Sinkevičiaus asmenyje gavo antraeilį postą Europos Komisijoje, turi puikią progą apsigalvoti – EK pirmininkė klimato kaitos mažinimą ne tik paskelbė savo prioritetu, bet ir trečiadienį pristatė 49 politikos priemones, kurios iki 2050 m. turėtų užtikrinti, kad 2050 m. ES nebeskatintų pasaulinio atšilimo. Visgi, Europos Parlamente išsakyti kiti Komisijos pirmininkės teiginiai leidžia manyti, jog ši iniciatyva turės kur kas didesnes ekonomines ir politines pasekmes, ypač santykiuose su kitomis didžiausiomis pasaulio ekonomikomis.
Europos sąjunga
Europos sąjunga / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Jau pirmas žvilgsnis į pasiūlymą dėl „Europos žaliuoju susitarimu“ siūlomą vadinti briuselinės naujakalbės terminą „European Green Deal“ kelia dvejopas mintis. Viena vertus, džiugina, jog pagaliau ir politiniame lygmenyje atsirado valios kažką daryti tam, kad neišsipildytų mokslininkų prognozės dėl puikių sąlygų bananams auginti susiformavimo pakilusios jūros neapsemtose Lietuvos teritorijose šio amžiaus pabaigoje. Kita vertus, visos siūlomos priemonės, įskaitant 100 mlrd. eurų vertės „teisingo perėjimo mechanizmą“ iškastinį kurą deginančioms šalims, apsiriboja Europos Sąjungos fizine ir teisine teritorija.

Visgi klimatas, kaip ir vandenynų judėjimas, negerbia žmonių nubraižytų sienų ir todėl iš pirmo žvilgsnio Europos žaliasis susitarimas atrodo patvirtinantis teiginius, jog Europos Komisija ne tik sėdi užsidariusi „dramblio kaulo bokšte“, bet ir nemato toliau jo (šiuo atveju – ES) ribų.

Pavyzdžiui, iš kasmet į atmosferą dėl žmogaus veiklos išmetamų apie 40 mlrd. tonų (GT) anglies dvideginio Europos Sąjungos generuojama tarša nesiekia 4 GT ir yra tik dvigubai didesnė nei keturis kartus mažiau gyventojų turinčios Rusijos. Tuo tarpu Kinijos metinis „indėlis“ į klimato atšilimą siekia 10 GT, JAV – apie 5 GT. Perskaičiavus šią taršą vienam gyventojui, gaunama, jog nors vidutinis statistinis europietis prie klimato kaitos „prisideda“ dvigubai labiau nei vidutinis Žemės gyventojas, visgi šis ES rodiklis yra tik truputį didesnis nei Kinijos ir tesudaro pusę Rusijos ar trečdalį JAV rodiklio.

Asmeninio albumo nuotr./Arūnas Gražulis
Asmeninio albumo nuotr./Arūnas Gražulis

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų