Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV nusikaltimų istorija fotožurnalisto akimis – ką pastebi juodaodžio fotografo objektyvas?

1957 metais žurnalas „Life“ išsiuntė vieną iš savo geriausių fotografų vykdyti labai didelės apimties užduoties – šešias savaites keturiuose didžiuosiuose Amerikos miestuose fiksuoti nusikaltimų scenų vaizdus.
Garsus JAV fotožurnalistas Gordonas Parksas Frankreiche
Garsus JAV fotožurnalistas Gordonas Parksas Frankreiche / „Scanpix“ nuotr.

Tas fotografas buvo Gordonas Parksas, 20 metų buvęs vieninteliu juodaodžiu „Life“ fotografu. Vėliau jis savo užduotį apibūdino taip: „Važinėjau su detektyvais po prastos reputacijos rajonus, lipdavau į namus pro gaisrinius įėjimus, kartu su pareigūnais dauždavau langus ir lauždavau duris. Brutalumas siautėjo. Nuo aušros iki aušros regėdavau smurtines mirtis.“

Žurnale pasirodęs pasakojimas, pavadintas „The Atmosphere of Crime“ (liet. „Nusikalstamumo atmosfera“), buvo ir kontekstualus, ir įžvalgus, o straipsnio tekstas sistemingai ir kritiškai analizavo abejotiną statistiką, skatinusią vis augantį baltųjų amerikiečių įsivaizdavimą, kad jiems graso didžiulė nusikalstamumo banga.

O kaipgi G.Parkso nuotraukos? Kinematografiškos, emocingos ir puikiai sukomponuotos jos iš esmės revoliucionavo „kriminalinės fotografijos“ sąvoką. Tačiau jos taip pat atskleidė problemas, kurios po daugelio metų paskatino masinius protestus: kone apčiuopiamą įtampą tarp rasės ir teisėsaugos, skurdo ir perpildytų kalėjimų ryšį, prarają tarp to, ką matome, ir to, ką tariamės matantys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų