Į kovą tarp šių dviejų Klaipėdoje iškilių politikų įsiterps ir socialdemokratas Aloyzas Každailevičius, vadovavęs ir Klaipėdos savivaldybės administracijai.
Prieš ketverius metus šioje apygardoje aštriausia kova dėl Seimo nario mandato užvirė tarp Liberalų sąjūdžio nario Vytauto Grubliausko ir konservatoriaus Nerijaus Čapo. Pirmasis, surinkęs 49,5 proc. balsų, buvo išrinktas į Seimą. Tiesa, 2011-ųjų pavasarį vietą Seime jis iškeitė į Klaipėdos mero kėdę. Į Seimą nepatekęs Nerijus Čapas politiko karjerą pratęsė Klaipėdos taryboje.
Praėjusių metų vasarą itin vangiu rinkėjų aktyvumu pasižymėjusiuose rinkimuose kelią į Seimą išsikovojo konservatorius Naglis Puteikis, už nugaros palikęs socialdemokratą A.Každailevičių. Tvirtu charakteriu ir griežta pozicija pasižymėjusiam N.Puteikiui išvykus į sostinę, Klaipėdos savivaldybėje atsikvėpė ne vienas valdininkas.
Susikirs oponentai
Klaipėdos universiteto Politologijos katedros vedėjas doc. dr. Saulius Šiliauskas, atidžiai studijuojantis rinkimus ir sekantis visas žinias, neabejoja, kad šioje apygardoje didžiausia kova užvirs būtent tarp konservatoriaus Naglio Puteikio ir Rimanto Taraškevičiaus, priklausančio Liberalų ir centro sąjungai.
"15min" nuotr. /R.Taraškevičius bandys tapti Seimo nariu. |
Dešimt metų Klaipėdai vadovavęs R.Taraškevičius, matyt, nepasitenkino darbu taryboje ir grįžimu į verslą. Jis vienas pirmųjų uostamiesčio politikų, pareiškęs, kad kelsis kandidatūrą Seimo rinkimuose. Vienas pirmųjų ėmė reklamuotis mieste.
Neabejojama, kad buvęs meras ir taps vienu pagrindinių oponentų N.Puteikiui. Abu šie politikai vienas kitą puikiai pažįsta. Opozicijoje dirbęs N.Puteikis ne kartą kritikavo R.Taraškevičių. Šiam vis tekdavo atremti aštrių pasisakymų dozę.
R.Taraškevičius, anot S.Šiliausko, klaipėdiečiams puikiai žinomas. Jo vadovavimo miestui metų dar niekas nespėjo pamiršti. Tačiau, kaip politikui, daugiau žinomam uostamiestyje, sektųsi Seime – nežinia.
Spalvinga biografija
N.Puteikis greičiausiai pasiruošęs, kad politiniai oponentai artėjant rinkimams būtinai dar kartą pabaksnos pirštu į fotografiją, kur jis tupi už grotų. Itin spalvingos biografijos politikas po parodos, beje to paties R.Taraškevičiaus fotografijų, padauginęs alkoholio pateko į areštinę. Smarkiai padauginęs politikas šlaistėsi gatvėse, bandė patekti į svetimą automobilį, galop areštinėje šokdino policijos pareigūnus.
Egidijaus Jankausko/15min.lt nuotr./Naglis Puteikis |
Istoriko išsilavinimą turintis N.Puteikis, garsiai gynė Klaipėdos senamiestį, nuo, kaip pats sakė, stikloidų. Savo poziciją jis uoliai gynė ir teisme. Aktyviai pildęs tinklaraštį bei savo puslapį socialinių tinklų svetainėse, kuriuose negailėjo kritikos nei valdininkams, nei teisėsaugininkams, nei pačiai teismų sistemai.
Tai politikas praėjusioje Klaipėdos taryboje gebėjęs susikivirčyti su kolegomis iš savo partijos, vėliau juos nustūmęs už borto. Patekęs į Seimą jis taip pat greitai pelnė „blogiuko“ įvaizdį partijos narių gretose. Kritikos negailėjo ir partijos grietinėlei, kaip Rasai Juknevičienei, neslėpė savo pozicijos Drąsiaus Kedžio istorijoje ir už tai buvo savotiškai nubaustas – Tėvynės sąjungos sąraše jis atsidūrė tik trečiajame dešimtuke. Prielankumą Neringai Venckienei demonstravęs politikas šiuose Seimo rinkimuose užima dvejopą poziciją. Jo kandidatūra ir konservatorių sąraše, tačiau vienmandatėje Danės apygardoje jo kandidatūra pažymėta kaip pretendentas, t.y. vietos Seime siekia savarankiškai.
Į Seimą – ir perbėgėliai
Šioje apygardoje „Drąsos kelias“ iškėlė Vytauto Kuklio kandidatūrą. Tačiau, kas šis kandidatas – informacijos nedaug. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, šis kandidatas turi nedaug sąsajų su Klaipėda. „Nežinia, kiek klaipėdiečius palietė Neringos Venckienės istorija, kad jie balsuotų už menkai kam žinomą asmenį. Argi Klaipėdoje nėra ryškių pasekėjų, kad jiems reikia kviesti ir komandiruoti variagus“, - kalbėjo S.Šiliauskas.
15min.lt/Egidijaus Jankausko nuotr./Benas Šimkus |
Menkai žinoma ir Respublikonų partijos kandidatė Inesa Adomkevičiūtė ar Tvarkos ir teisingumo partijos kandidatė Lina Šukytė.
Ryškesnis buvęs Klaipėdos vicemeras, ne kartą kritikuotas opozicijos už nekompetenciją ir neveiklumą, Benas Šimkus. Politiko kelią pradėjęs Naujojoje Sąjungoje, netrukus jis atsidūrė tarp R.Pakso pasekėjų, dabar jis – Darbo partijos sąraše.
Į Seimą nori ir Liberalų sąjūdžio narys Audrius Vaišvila, šiuo metu atstovaujantis rinkėjams Klaipėdos taryboje. Jau antrą kadenciją taryboje dirbančiam politikui dar nebuvo patikėtas joks rimtesnis postas.
15min.lt nuotr./Aloyzas Každailevičius |
Stipresnis iššūkis N.Puteikio ir R.Taraškevičiaus tendemui – socialdemokratų kandidatas A.Každailevičius. Praėjusią vasarą vykusiuose Seimo rinkimuose šis politikas buvo stipriausias konkurentas N.Puteikiui ir vertė suabejoti ar konservatorius iš tiesų turi tokį palaikymą, kaip demonstravo piketuose ar teismo salėse.
Danės apygardos statistika
Danės apygardoje prieš ketverius metus rinkti Seimo atėjo 47,1 proc. rinkėjų, 5 proc. Rinkėjų biuletenius sugadino. Daugiausiai balsų šioje apygardoje tuomet surinko konservatoriai. Už juos balsavo kas penktas rinkėjas. Liberalų sąjūdis, kurio kandidatas vienmandatėje apygardoje V.Grubliauskas buvo išrinktas po antrojo turo, gavo 16,79 proc. Trečioje vietoje liko Tautos prisikėlimo partija (14,5 proc.), ketvirtoje – partija Tvarka ir teisingumas (12,47 proc.). Darbo partija šioje apygardoje gavo 7,33 proc.
Beje, tuo metu Klaipėdą valdžiusio mero Rimanto Taraškevičiaus Liberalų ir centro sąjunga Danės apygardos rinkėjų valia net nebūtų patekusi į Seimą. Už juos balsavo 4,46 proc. rinkėjų.