„Kadangi paskelbus galutinius Seimo rinkimų rezultatus gauta daug skundų dėl jų teisėtumo ir galimų Seimo rinkimų įstatymo pažeidimų, taip pat gauta daug prašymų kreiptis išaiškinimo į Konstitucinį Teismą, ar nepažeistas rinkimų įstatymas daugiamandatėje rinkimų apygardoje, taip pat keliose vienmandatėse, tai prezidentė rytoj kreipsis į Konstitucinį Teismą išvados“, – antradienį sakė valstybės vadovės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.
J.Žilys 15min.lt teigė, kad prezidentei, kaip žadama, trečiadienį kreipusis į KT ir Teismui priėmus nagrinėti kreipimąsi, prasidės nustatytas 72 valandų terminas, per kurį KT privalės pateikti savo išvadą.
Tai reiškia, kad sprendimą KT turėtų paskelbti šeštadienį.
„Po to šį klausimą turės svarstyti Seimas, atsižvelgdamas į KT išvadą. Seimas turės pritarti Teismo išvadai arba ne. Jeigu nepritars, Seimo rinkimų rezultatai liks galioti, ir KT išvada liks galioti“, – aiškino buvęs KT teisėjas.
Vilniaus universiteto profesorius, akademikas ir teisininkas Vytautas Nekrošius portalui delfi.lt sakė, kad KT nusprendus pripažinti negaliojančiais rinkimų daugiamandatėje apygardoje rezultatus, valstybės valdymą kuriam laikui perimtų D.Grybauskaitė, nes tuomet rinkimai daugiamandatėje turėtų būti skelbiami iš naujo, o seno Seimo kadencija būtų pasibaigusi.
15min.lt kalbintas J.Žilys įsitikinęs, kad taip neįvyks.
„Nematau jokių prielaidų tam. Be abejo, klausimą spręs kadenciją baigiantis Seimas“, – sakė jis.
D.Grybauskaitė apie sprendimą kreiptis į KT paskelbė tik po to, kai naująją daugumą buriančių „darbiečių“, socialdemokratų ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijų vadovai pasidalijo ministerijas. Prezidentė priešinasi Darbo partijos dalyvavimui valdžioje.
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) rinkimų į Seimą rezultatus patvirtino sekmadienį.
J.Žilys teigė negalintis komentuoti, kodėl prezidentė kurį laiką delsė kreiptis į KT. „Nėra pagrindo man komentuoti prezidentės veiksmų“, – pabrėžė jis.
Konstitucinės teisės ekspertas sakė, jog įstatymuose nėra numatyto griežto termino, per kurį prezidentas gali kreiptis į KT dėl rinkimų rezultatų.
„Tokia galimybė yra nustatyta įstatymuose ir KT įstatyme nurodyta, kokiu būdu tokio pobūdžio kreipimaisi nagrinėjami. Terminų nėra, bet lieka išmintingumo kriterijai“, – sakė J.Žilys.