2012 11 06 /13:38

Socialdemokratai, „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ pasirašė koalicijos sutartį, Vidaus reikalų ministerija atiduota „Tvarkai ir teisingumui“, o Energetikos – Darbo partijai

Valdančiąją koaliciją buriantys socialdemokratai, „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ toliau demonstruoja, kad prezidentės Dalios Grybauskaitės įspėjimai, kad ji prie valdžios neprileis sukčiavimu įtariamos Darbo partijos, bei pareiškimas, kad kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Seimo rinkimų teisėtumo, jų planams neturi reikšmės. Antradienį Lietuvos socialdemokratų partija, Darbo partija ir „Tvarka ir teisingumas“ pasirašė koalicijos sutartį.
Socialdemokratai, „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ pasirašė koalicijos sutartį.
Socialdemokratai, „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ pasirašė koalicijos sutartį. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Tiesa, koalicijos sutartis pasirašyta be priedo, kuriame pasidalintos ministerijos. Tačiau antradienį, jau po susitikimo  su prezidente, pasak A.Butkevičiaus, dėl postų pasidalijimo Vyriausybėje galutinai sutarta.

Nors dar pirmadienį buvo tartasi, kad vidaus reikalų ministro postas atiteks „darbiečiams“, antradienį trumpam susibėgę partijų pirmininkai nusprendė, kad vis dėlto policiją ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą (FNTT) kuruojanti ministerija bus valdoma ne sukčiavimu kaltinamos Darbo partijos atstovo, o „Tvarkos ir teisingumo“ nario. Už Vidaus reikalų ministeriją „tvarkiečiai“ Darbo partijai atidavė Energetikos ministeriją.

„Vidaus reikalų ministerijos „Tvarkai ir teisingumui“ reikia pagal pavadinimą", – paaiškino, kodėl sutiko atiduoti Vidaus reikalų ministeriją, Darbo partijos pirmininkas V.Uspaskichas. Be to, jo teigimu, Vidaus reikalų ministerija buvo vertinama 1 balu, o Energetikos – 1,5 balo.

R.Paksas sakė, kad toks sprendimas pasiektas labai lengvai ir greitai.

Vidaus reikalų ministerijos „Tvarkai ir teisingumui“ reikia pagal pavadinimą, – pareiškė V.Uspaskichas.

Koalicijos sutartį trijų partijų pirmininkai Algirdas Butkevičius, Viktoras Uspaskichas ir Rolandas Paksas, stebint visam būriui partiečių, pasirašė Seimo Konstitucijos salėje.

Pasiteiravus, koks jausmas pasirašyti tokios koalicijos, kuriai nepritaria prezidentė, sutartį A.Butkevičius atsakė, kad „jausmas labai geras".

„Jaučiam atsakomybę prieš valstybę, norim, kad būtų kuo greičiau paruošta vyriausybės programa, kurioje būtų numatyti konkretūs uždaviniai, kurie bus artimiausiu metu įgyvendinti“, – pridūrė A. Butkevičius.

Antradienį prezidentė Dalia Grybauskaitė pranešė, kad jau trečiadienį kreipsis į Konstitucinį Teismą prašydama įvertinti Seimo rinkimų teisėtumą. Iki tol prezidentė neketina vertinti jokių sudaromų valdančiųjų koalicijų.

Su Seimo rinkimus laimėjusios Socialdemokratų partijos pirmininku prezidentė buvo susitikusi praėjusios savaitės pradžioje. Tuomet ji A.Butkevičiui pareiškė, kad jam tapti premjeru siūlys tik tokiu atveju, jei koalicijoje nebus finansinėmis machinacijomis įtariamos Darbo partijos.

Tačiau socialdemokratai prezidentės spaudimui nepasidavė ir toliau tęsė derybas dėl naujos valdančiosios koalicijos formavimo su Darbo partija ir „Tvarka ir teisingumu“. A.Butkevičius leidosi tik į vieną kompromisą – jo reikalavimu sukčiavimu kaltinami Darbo partijos lyderiai Viktoras Uspaskichas ir Vytautas Gapšys neužims aukščiausių postų. V.Uspaskichas pareiškė būsiąs tik Darbo frakcijos seniūnu Seime, o V.Gapšys ketina užimti pirmojo Seimo vicepirmininko postą.

Antradienį socialdemokratų, Darbo ir „Tvarkos ir teisingumo“ partijos ketina pasirašyti koalicijos sutartį. Pirmadienio vakarą joms pavyko susitarti, kad socialdemokratams tenka 7, Darbo partijai – 5, „Tvarkai ir teisingumui“ – 2 ministerijos.

Socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius taps premjeru, Darbo partijos atstovas – Seimo pirmininku.

Koalicijos partneriai pirmadienį suderėjo, kad socialdemokratai savo atstovus deleguos į šias ministerijas: Finansų, Susisiekimo, Ūkio, Krašto apsaugos, Sveikatos apsaugos, Užsienio reikalų ir Teisingumo. „Darbiečiams“ buvo atiduotos šios ministerijos: Žemės ūkio, Vidaus reikalų, Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo bei Kultūros. „Tvarkiečiai“ savo atstovus turėjo deleguoti į Aplinkos ir Energetikos ministerijas.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijai (LLRA) koalicijos partneriai nepaliko nė vieno laisvo ministro posto, nors lenkai pirmadienį sakė, jog prie koalicijos prisijungs tik tokiu atveju, jeigu jiems bus pasiūlyta tiek pat ministerijų, kiek ir „tvarkiečiams“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų