„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

15min.lt konferencijoje R.Šimašius susikibo su A.Zuoku: „Man būtų gėda taip meluoti“

Penktadienį tiesioginėje 15min.lt vaizdo konferencijoje dalyvavo ir į skaitytojų klausimus atsakinėjo kandidatai į Vilniaus miesto merus – Liberalų sąjūdžio atstovas Seimo narys Remigijus Šimašius ir dabartinis sostinės meras, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) vadovas Artūras Zuokas. Kandidatų nuomonės radikaliai skyrėsi daugeliu klausimų – pradedant „Air Lituanicos“ egzistavimu ir baigiant Žaliojo tilto skulptūromis.
Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas
Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
VIDEO: 15min.lt debatuose – kandidatai į Vilniaus merus Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas

R.Šimašius nedirbtų vienoje komandoje su A.Zuoku

– Pone A.Zuokai, jūs dėl mero posto kaunatės taip, lyg tai būtų jūsų paskutinis šiaudas. Kam jums tas mero postas, jei savivaldybės taryboje neturite šansų suformuoti daugumos?

A.Z: Su niekuo gyvenime nesikaunu. Šiandien dirbame koalicijoje su penkiomis partijomis, tai nelengva. Palyginimui, anksčiau pasikeitė bent trys vadovai. Tikrai turime daug projektų, kurie pradėti ir norisi juos tęsti. Turiu žmonių pasitikėjimą, jie darbus vertina. Puikiai pažįstu Vilnių, išmanau jo problemas. Kaip tai nėra daugumos? Kai bus išrinktas meras, jis turės iniciatyvos teisę formuoti daugumą.

– Pone R.Šimašiau, jūs liksite Vilniaus taryboje ir atsisakysite Seimo nario mandato, jei pralaimėsite mero rinkimus?

R.Š.: Tokie planai nesvarstomi. 

A.Z.: Aš kviesčiau į vicemero pareigas, išaugintume gal neblogą merą. 

R.Š.: Jūs mane jau kvietėte, o dabar nematau galimybės dirbti vienoje komandoje.

– Pone R.Šimašiau, šios kadencijos taryboje liberalai neturėjo nieko, dabar – net 15 narių, jei jus išrinks meru, net šešiolika balsų. Galite turėti viską. Prašau pranešti, kas bus jūsų komanda: ką siūlysite į vicemerus, komitetų vadovų postus, kas taps savivaldybės administracijos direktoriumi, kuris valdys pinigus?

R.Š.: Noriu padėkoti, kad sulaukėme palaikymo. Sau dar prieš metus suformulavome tikslą laimėti mero rinkimus ir turėti didžiausią frakciją. Akivaizdu, kad esame didžiausia partija, duodanti toną koalicijos formavimui, turėsime koaliciją su mažiausiai 3 nariais, bet gal ir 5 partneriais.

Sunku pasakyti, kas bus administracijos vadovas, reikia keisti jo skyrimo principus, kad jis būtų taip pat atsakingai renkamas, kaip didelės įmonės vadovas. Balandžio 25 dieną turi būti pirmas posėdis, tam laikui bus viskas sudėliota. Pokalbiai dėl koalicijos prasidėję, jie baigsis po rinkimų. 

R.Šimašius priėmė A.Zuokienės atsiprašymą

– Pone A.Zuokai, Rusijoje dingo V.Putinas, o iš „Facebook“ po pasisakymų apie „sumaišytus“ vaikus prapuolė jūsų žmona Agnė. Ar jūs, kaip socialiai atsakingas liberalas, uždarėte ją į virtualų kalėjimą, kad negadintų jūsų rinkimų kampanijos?

A.Z.: Sakyčiau, žemo lygio klausimas ir į jį neatsakysiu. Lyginti ir gretinti tokius asmenis – ne šitos auditorijos lygis turėtų būti.

Auginame tris vaikus, visus mylime vienodai, ir labai norėtume, kad nebūtų tokių incidentų apie sumaišytus vaikus, – sakė R.Šimašius.

– Pone R.Šimašiau, apie A.Zuoką vilniečiai žino viską, net tai, kad jo vaikystės draugas, valdantis Vilniaus šilumos ūkį, turi sodybą, kurioje prieš mero rinkimus galėdavo pailsėti tarybos nariai. O apie jus vilniečiai, pasak A.Zuoko rinkimų laikraščio, klausinėja, kas jūs toks? Papasakokit, kokia jūsų šeima, ar turite žmoną, kiek turite grynakraujų, o kiek „sumaišytų“ vaikų, kur gyvenate?

R.Š.: Manau, kad vilniečiai apie mane žino labai daug ir tiek, kiek apie politikus reikia žinoti. Ne vieta eskaluoti apie šeimą, bet manau, kad ne iš piktos valios buvo leptelėjimai, aš priėmiau A.Zuokienės atsiprašymą. Auginame tris vaikus, visus mylime vienodai, ir labai norėtume, kad nebūtų tokių incidentų apie sumaišytus vaikus. Pagal kilmę... aš esu gimęs Tauragėje, Vilnių įsimylėjau iškart, čia jau esu 24 metus.

A.Zuokui politinės paramos nereikia

– Pone A.Zuokai, jūs visuomet didžiuojatės, kad mokat dirbti komandoje, burti koalicijas. Tačiau per šiuos rinkimus dabartiniai koalicijos partneriai jūsų gėdijasi. Jūsų neremia nei socdemai, nei lenkai, kurių lyderis V.Tomaševskis net siekė, kad iš 15min.lt būtų išimta per jo 50-metį daryta bendra jūsų nuotrauka. Darbo partija remia R.Šimašių. Šiandien net LiCS partiją jums atidavęs A.Melianas pareiškė buvęs jūsų apgautas. Pone A.Zuokai, gal jūs gyvenate kitoje realybėje?

A.Z.: Nereiktų maišyti interpretacijų su realybe. Aš dirbu koalicijoje su penkiomis partijomis ir dirbu sėkmingai. 

Man reikia vilniečių paramos, kurie žino, mato, kas yra padaryta. Politinės paramos man nereikia – man reikia vilniečių pasitikėjimo, neskirstant jų pagal tautybę ar pažiūras.

– Pone R.Šimašiau, jūsų turto deklaracija rodo, kad turite mažiau įvertinto nekilnojamojo turto (357 tūks. Lt) nei paimta paskola (572 tūkst. Lt), tik 15 tūkst. Lt santaupų ir nulį vertybinių popierių ir akcijų. Jums jau 41-eri, o gyvenate ne kaip liberalas, tik iš algos. Šiuo atveju A.Zuokas už jus daug labiau finansiškai nepriklausomas. Jūs nemokate tvarkytis? Ar išgyvensit, jei tapsit daug mažiau apmokamu Vilniaus meru?

R.Š.: Noriu patikslinti – mūsų turtas bendras su žmona, čia tik mano dalis, tokia pat dalis priklauso žmonai, ėmiau paskolą savo vardu. Turiu nemažą paskolą, labai gerą butą už ją, galiu pragyventi. Pajuokaujam su žmona, kad karjera aukštyn, o alga mažyn. Mano poreikiai nelabai dideli, galima gyventi, sodybą turime, esu patenkintas savo gyvenimu.

Kodėl dujų kainai mažėjant nepinga šildymas?

– Pone A.Zuokai, kodėl „Vilniaus energiją“ prižiūri ir tramdo Prezidentūra, Vyriausybė, FNTT, STT, Generalinė prokuratūra, bet tik ne jai sostinės šilumos ūkį išnuomoję Vilniaus šilumos tinklai. Ar jums negėda dėl Vilniaus šilumos tinklų direktoriaus A.Keserausko darbo? O gal jo užduotys visai kitos?

A.Z. Na, jei tiek tramdytojų ir tokių galingų, tai gal nėra ko tramdyti. Gal tai tik povyzos. Kiekvienas turi dirbti savo darbą. Šilumos tinklus neabejotinai prižiūrėjo taip pat. Dabar „Šilumos tinklai“ pasirengę perimti darbus iš „Vilniaus energijos“, taip pat III TEC perimti. Visą tą projektą įgyvendinus, šilumos kaina turi mažėti iki 18 centų pagal dabartines sąlygas.

Tiesa, sprendimą dėl to turėtų priimti ministerija. Čia ir nesutarimas, nes šiandien vilniečiams perkant dujas tenka dengti suskystintų dujų terminalo išlaikymą. Mes remiame terminalą, bet našta yra paskirstyta neteisingai. Jei ji būtų tolygi, kaina mažesnė būtų jau dabar 8 centais. 

Pagal 2002 m. užduotis, kai reikėjo savivaldybei laiduoti, kad būtų už ką pirkti kurą, tai dabar turime šiuolaikišką įmonę. Per nuomos laikotarpį savivaldybė gavo apie 100 mln. litų nuomos ir turto mokesčio, kurio Šilumos tinklai nemokėjo. Geresnio sutarties pavyzdžio nemačiau – jei pamatyčiau, mokyčiausi. Įmonės pelną apriboja įstatymai. Valstybinė kainų ir energetikos komisija objektyviai įvertino viso šilumos ūkio veikimą. 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas

R.Š.: Pirma, šilumos kainos padidėjo, nors dujų kaina mažėjo visus ketverius metus. Noriu paklausti: yra sutarties priežiūros komisija Vilniuje, prieš dvi savaites susirinkusi ji nustatė, kad kaina didėjo dėl terminalo, o kaip dažnai ta komisija rinkosi anksčiau?

A.Z.: Komisija dirba pagal grafiką. Renkasi kartą per ketvirtį. O pastaruosius dvejus metus renkasi ypač dažnai, nes sutartis rengiama. Posėdžiai vyksta po 2–3 kartus per mėnesį, gal sausį dėl rinkimų kampanijos rečiau.

Vilniaus biudžeto baubas

– Prašau įvardinti konkrečius pavyzdžius (skaičiai, priemonės), kaip 35 mln. eurų (kaip žadėjote kituose televizijos debatuose) sumažinsite šiandien esantį 70 mln. eur. deficitą Vilniaus miesto biudžete. Atsakymas, kad savivaldybės įmonės bus valdomos skaidriau, netinka, nebent įvardintumėte konkrečiai, kas yra neskaidru ir kaip jų valdymą skaidrinsite. 

Jūs viskam pasirengęs, ir gatvių nevalyti, ir autobusus uždaryti, bet kam jūs pasiruošę... o „Air Lithuanicos“ nepaminėjote, – sakė R.Šimašius.

R.Š.: Pradėti reikėtų nuo to, kas nutylima. Šių metų biudžetas patvirtintas, tai reiškia, kad savivaldybei reikės 70 mln. eurų skolintis – kol kas nemačiau nei vieno žingsnio, kad savivaldybė tai darytų. Ši problema teks naujai valdžiai. Iš to deficito apie pusę galima rasti iš vidinių rezervų, efektyviai tvarkantis įmonėse. Praeityje buvo švaistoma. Šarūnas Gustainis suskaičiavo rašomojo popieriaus kainą savivaldybėje ir kanceliarinių prekių parduotuvėje – 1 mln. eurų galima sutaupyti. Pernai ir užpernai buvo galima neiššvaistyti lėšų, aš žinau tuos skaičius. 

A.Z.: Biudžetas deficitinis nuo 2009 metų, nes miestas turi vykdyti tam tikras funkcijas, privalomas pagal įstatymus. 60 mln. Lt šiemet bus minusas, kalbant apie ūkio išlaidas. Jis padidėjo beveik dvigubai, artėjama prie linijos, kad išlaidos ir pajamos sutaptų.

R.Šimašius yra sakęs apie gyvenimą pagal pajamas – norint sutaupyti 170 mln. Lt reikėtų panaikinti kompensacijas pensininkams, mokantiems pusę bilieto kainos, lengvatinius bilietus aštuoniasdešimtmečiams, autobusus ir troleibusus į pakraščius, miestą valytume kartą per mėnesį, nebūtų kalbos apie darželių plėtrą, nes kiekviena papildoma vieta 4,8 tūkst. Lt per metus. Taip atrodytų gyvenimas pagal pajamas, kurias nustato Seimas. 

R.Š.: Jūs susikūrėte baubą, bet nieko bendra neturi su realia diskusija. Jūs viskam pasirengęs, ir gatvių nevalyti, ir autobusus uždaryti, bet kam jūs pasiruošę... o „Air Lituanicos“ nepaminėjote – ar jūs tam ir toliau pasirengęs skirti lėšas? Valymams, darželiams 30 proc. reiks skolintis, bet kalbėdamas apie avialinijas, nieko nesakote, kad ketinama taupyti.

„Vilnius veža“ bus parduota, „Air Lituanicos“ ateitis – neaiški

– Pone R.Šimašiau, jei laimėsite, ką darysite su naujausiais Vilniaus savivaldybės projektais – „Vilnius veža“, „Air Lithuanica“, Liepkalnio pramogų centru, Tautos namais ant Tauro kalno? Naikinsit, parduosit, plėtosit?

R.Š.: Su „Vilnius veža“ viskas aišku – pasakyta, kad savivaldybė negali užsiimti tokia veikla. Taksi verslą reikia tvarkyti kitaip. Įmonė bus parduota. 

A.Z.: Mes visada sakėme, kad tai tik laikinas projektas.

Kai kažkas subankrotina „FlyLal“, taip ir atsitinka, kad turi pats miestas spręsti tokias problemas, – sakė A.Zuokas.

R.Š.: Tuomet apie „Air Lituanica“. Jai ieškosime investuotojo. Bus siūloma perimti Vyriausybei arba privačioms kompanijoms, jei Vyriausybė nesutiks. Turizmui dabar skiriama kur kas mažiau nei vienai kompanijai ir tai nenormalu. Kitų visokių projektų palikti pilni stalčiai. Didžioji dalis jų bus įgyvendinta.  

A.Z.: „Air Lituanica“ sukuria dižiulę pridėtinę vertę Vilniui. Jei norime, kad Vilnius būtų pasiekiamas, jei norime investicijų, turime turėti avialinijas. 13 tūkst. naujų vietų sukurta, bet svarbiausias klausimas – susisiekimas. Jei nebus jo, mes prarasime investicijas, darbo vietas, mokesčius. Jau turime derybas su vienu investuotoju. Kai kažkas subankrotina „FlyLal“, taip ir atsitinka, kad turi pats miestas spręsti tokias problemas.

R.Š.: Neturiu abejonės, kad Vilnius bus geriau pasiekiamas. „Air Lituanica“ kai kurias bėdas tikrai išsprendė, bet tai tik 3 proc. keleivių. Tai nėra lūžis. 

A.Z.: Nežinote, tai nekomentuokite. Pigių skrydžių bendrovės aptarnauja 8 proc. srauto. Pagal verslo planą po kelerių metų veš milijoną keleivių ir turės aštuonis orlaivius. Tik tokie pasikeitimai, tokios kalbos niekam nepadeda. Verslas jautrus tokiems dalykams. Bet negali šalis su tokia aviacijos istorija, su pilotų mokyklomis, neturėti savo bendrovės. Šiandien 15 mln. kainuoja, kad „Ryanair“ ir „Wizzair“ išvis skraidytų į Lietuvą. Gi ne man reikia vežėjo, o Lietuvai ir Vilniui, bet kai vienas daro, o kitas tik kaišo pagalius, sėkmės tikėtis sudėtinga ir reikia daug užsispyrimo, kad visko nemestum ir kad mes nebūtume tik filialų šalimi.

A.Zuokas teisinosi dėl susitikimo A.Janukoniu

– Gerbiamas mere, vasario pradžioje kilo skandalas, kad „Vilniaus energija“ nenori pirkti pigesnių dujų ir dėl to vilniečiams nepinga šiluma. Vasario 11 d. vėlų vakarą pas jus atvažiavo jūsų vaikystės draugas, Vilniaus šilumos ūkį valdančio koncerno „Icor“ vadovas A.Janukonis. Neva apie dovanotus vėliavų stiebus pranešti. O vasario 12 d. „Vilniaus energija“ jau pasirašė pigesnių dujų pirkimo sutartį su „Lietuvos dujų tiekimu“. Liepėt A.Janukoniui negadinti jums rinkimų kampanijos?

Reikia labai sugedusio žmogaus fantaziją turėti, kad sugalvotum tokius dalykus, – sakė A.Zuokas.

A.Z.: Reikia labai sugedusio žmogaus fantaziją turėti, kad sugalvotum tokius dalykus. Reikia klausti, kodėl „Lietuvos dujų tiekimas“ Vilniui nepasiūlė tokios kainos, kokią kitiems miestams. Kai įsikišo „Vilniaus energija“, pradėjusi skambinti varpais, po visų veiksmų – dėkoju ir energetikos ministrui – „Lietuvos dujų tiekimas“ pasiūlė sumažinti kainą. Panašiai, kaip pasiūlė Šiauliams ir Panevėžiui. Buvo absurdas pirkti dujas tokia kaina. Kodėl tokie žaidimai vyksta, aš nežinau. Kodėl buvo pateiktas toks, reikia klausti valstybinės įmonės vadovo. Viešumo dėka siūlymas buvo pakeistas.

Kas tinka Kauno darželiams, netinka Vilniaus?

– Pasakykite, kaip padidinsite trūkstamų vietų skaičių Vilniaus darželiuose? Ar jūs esate šalininkas minties, kad lankantiems privačius darželius vaikams savivaldybė mokės 100 eurų per mėnesį? Ar žinote, kiek tokių vaikų yra? Kiek tai kainuotų Vilniaus miestui? 

R.Š.: Mes turime visus skaičius. Šiandien trūksta 1,5 tūkst. vietų. Yra dvi alternatyvos – statyti patiems arba padėti susimokėti už privatų. Valdiškos statybos kainuoja vienai vietai 20 tūkst. eurų. 100 eurų yra geriausias būdas visiems. Vienam vaikui savivaldybė išleistų perpus mažiau nei statydama pati. Problemą spręsti yra būtina, nors tai ir brangu, bet privačius remti yra pigiau nei statyti. 

Labai gerai supratome, kad Artūrui patinka valdiškos statybos, – sakė R.Šimašius.

A.Z.: Tai neišmanymas. 2011 m. svarstėme šį pasiūlymą, bet įvertinome, kad idėja neapsimoka. 100 eurų problemos neišspręs. Nėra tiek vietų ir privačiuose darželiuose. Naujų vietų nuo 100 eurų neatsiras.

Kauno rajonui šis sprendimas tinka, bet ne Vilniui. Čia poreikis ilgalaikis. Gyventojų skaičius auga. Gimstamumas didėja, todėl reikia ilgalaikių priemonių. Dar šiemet bus trys nauji darželiai: vienas Žirmūnuose, kitas Viršuliškėse, trečias Antakalnyje. Visoriuose statysime naują. Reikės dar vieną projektuoti Pilaitėje, Justiniškėse, Perkūnkiemyje. Leistume ir ant savivaldybės statyti pusiau privačius Antakalnyje, Balsiuose, Justiniškėse ir netoli oro uosto. R.Šimašius maišo dienos centrus ir darželius. Privačiuose dažnai nebūna, kur pabūti lauke, pasivaikščioti, žaidimų aikštelių.  

R.Š.: Labai gerai supratome, kad Artūrui patinka valdiškos statybos. Dar šiandien iš jo girdėjome, kad tėvai savanaudžiai, nes nori vesti vaikus ten, kur jiems patinka, o ne kur liepa savivaldybė. Statistika kita, nei jūs sakėte. Po metų dvejų reikės mažiau darželių, nes dabar šešiamečių yra daugiau nei keturmečių vaikų. Savivaldybė neturi statyti monolitų, kurių paskui nebus kur dėti, kai vaikų sumažės. Reikia tiesiog žiūrėti dvejus metus į priekį. Darželį galima per pusę metų įrengti privatų. 

A.Z.: Jūs nesuprantate, kaip kuriamas verslas. Vaikų centrus galima įkurti greitai, jie neturi virtuvės, ne daugiau kaip 50 vaikų, bet ne normalius darželius.

R.Šimašius nutrauktų sutartį su „Dalkia“

– Greitai baigsis nuomos sutartis su „Dalkia“. Ką jūs planuojate daryti toliau su „Vilniaus energija“? „Vilniaus energiją“ valdys savivaldybė ar privatus kapitalas? Jei privatus kapitalas – tai kokia įmonė („Dalkia“ ar ieškosite naujo partnerio)? 

A.Z.: Šiuo metu mes pradėjome parengiamuosius darbus dėl turto perėmimo, dalį tikimės perimti anksčiau, kai turėsime bendrą projektą su „Vilniaus energija“ dėl biokuro. Tai yra šiuolaikiška įmonė, šiandien savivaldybė ją gali valdyti. O bendras projektas su VE būtų svarbus, kad galėtume gaminti elektrą, šilumą mažomis kainomis. 

R.Š.: Nusiteikęs užbaigti sutartį su „Dalkia“, savivaldybė turi valdyti pačius tinklus. Ką matome Vilniuje iki šiol – biurokratinės kliūtys kitiems šilumos tiekėjams, tas kliūtis panaikinsime, o konkurencija išspręstų neskaidrius dalykus. Pavyzdžiui, tokius, kai biokuras perkamas labai brangiai.

Tikslas – kad viešasis transportas taptų madingas

– Sakote, kad viešojo transporto reforma yra bloga. Kas konkrečiai? Kada pats pastarąjį kartą naudojotės miesto transportu?

R.Š.: Gyvenu Centre, tai vakar ar užvakar važiavau. Patogu Centre, bet kai reikia iš pakraščių važiuoti, situacija blogėja. Važiavau prieš porą savaičių ir tai tikrai nėra patogu. Reikia dažno, patikimo – nevėluojančio ir patrauklaus transporto. Dalis vilniečių mano, kad ne prestižas važiuoti viešuoju transportu. Mano tikslas – kad tai būtų madinga. Reikia efektyviau tvarkytis skelbiant skaidrius konkursus ir aiškius, kad dalyvautų ir privatūs vežėjai.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Naujieji Vilniaus autobusai „Castrosua“
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Naujieji Vilniaus autobusai „Castrosua“

A.Z.: Tobulinsime sistemą. Sistemą pertvarkyti – tai ne vienas-du. Mes jau išgelbėjome viešąjį transportą nuo bankroto, kai Seimas padidino PVM. Sujungėme transportą, matome pokyčius. Diegiame autobusų juostas. Taryboje labai daug kas keikia transportą, bet jie dažniausiai nesinaudoja juo. Konkursas privačiam vežėjui bus. Bus apie 100 naujų autobusų.

Eismo reguliavimo sistemą pakeisime, kad nestovėtų spūstyse viešasis transportas. Pagal tvarką, privatininkams reikia skelbti prieš metus. Tai neatrodo logiška, bet tai įstatymas. Skola šiuo metu tebėra 120–130 mln. litų. Bankrotas nelabai toli atsitraukė, bet skolų grąžinimo grafikas penkeriems metams yra. Tai leidžia teikti paslaugas. 

R.Šimašius: Man būtų gėda taip meluoti.

R.Š.: Finansų galima pritraukti naujų keleivių pritraukiant, geriau valdant bendrovę ir kovą su zuikiais padaryti žmogišką, civilizuotą, bet veiksmingą. Dabar valdoma netinkamai. Pusės metų konkursus skelbiant niekas tikrai neateis.

A.Z.: Jūs man panašus į studentą, kuris gavo vieną frazę ir ją skalambija. Trumpalaikius konkursus skelbiame, nes ruošiamės ilgalaikiui konkursui. „Susisiekimo paslaugos“ kitur pasaulyje neprižiūri eismo valdymo sistemos, Vilniuje ji tai daro, todėl ir kaštai didesni. 

R.Š.: Jei jos atlieka paslaugas, nesusijusias su viešuoju transportu, tai blogai. Dėl vilniečio kortelės tinkamo neįdiegimo irgi apmaudu, kad reikės grąžinti 1,5 mln. eurų. Tai ir išpučia kaštus. 

A.Z.: 2009–2010 m. pradžioje kortelė buvo palaiminta kaip veikianti, nors neveikė. Tada jūsų kolegos buvo už šią sritį atsakingi. Mes dirbome, kad šį mazgą išpainiotume. Turėjome už pažeidimus grąžinti lėšas. Geriau atsiprašykite, kad jūsų kolegos buvo neatidūs, panaikino departamentą, atleido žmones, o dar drįstate mus kaltinti. 

R.Š.: Man būtų gėda taip meluoti.

Kas kalti dėl nulūžusios registracijos į vaikų darželius?

– Pone mere, vaikų tėvams pranešėte, kad šįkart registracija į vaikų darželius vėl pradės veikti kovo 25 d.  8 val. Iki šiol registracija vis užlūždavo. Ar jau išsiaiškinote, kas gi ten nutinka? Kiek savivaldybei jau kainavo ši sistema?

Ar šios problemos nesusijusios su tuo, kad Vilniaus miesto biudžeto lėšos atitekdavo buvusio Vilniaus savivaldybės Informacinių technologijų plėtros skyriaus vadovo G.Rakausko įmonėms, kurioms itin sekdavosi viešuosiuose IT paslaugų pirkimų konkursuose. 

A.Z.: Pirmiausia nereikėtų prie klausimo pridėti potekstės. Ji užlūžo tik pirmą kartą, pernai sistema veikė puikiai, buvo užregistruoti 7 tūkst. vaikų, buvo atvejų, kai žmonės nesugebėjo atlikti registracijos, su jais teko dirbti atskirai. Dabartinė sistema, patikrinta IT kompanijos, buvo nustatyta, kad buvo IT ataka. Dabar mes nušalinome įmones. 

– Gal tai Vilniaus savivaldybės Informacinių technologijų plėtros skyriaus vadovo G.Rakausko įmonė? 

A.Z.: Nesakysiu pavadinimo, negaliu prisiminti, kurios darė sistemą. Ir nusamdytos kitos kompanijos, jos baigė testus šią savaitę, davė išvadą kovo 10 dieną, kad galima paleisti sistemą. Nuo 25 dienos informuosime tėvelius, jie galės registruotis ir turės vietą. 

Kiek sumokėjome įmonei? Nežinau, reikia paklausti, čia gal 100 tūkst. Lt. – sumos nėra didelės. Mes patys neadministruojame, nes neturime tokių pajėgumų. 

R.Š.: Nenorėčiau visų šunų sukarti ant savivaldybės IT specialistų. Švietimo departamentas yra pradžia ir dėl darželių trūkumo, ir pats algoritmas, kaip priimami vaikai, yra problema, ir komunikacijos nebuvimas. IT specialistams problema užkrauta ant galvų ir jie su ja nesusitvarkė.

A.Zuokas: dėl vėluojančių algų kalta ne savivaldybė

– Jei laimėsite rinkimus, kaip elgsitės su dabartiniais savivaldybės darbuotojais, užimančiais vadovaujančius postus? Kurie departamentų direktoriai, įmonių vadovai jums atrodo keistini? 

R.Š.: Bus tvarkomasi pagal kompetenciją ir profesionalumą. Įmonių valdybose bus du trečdaliai profesionalų. Tai nebus lojalių žmonių grupelės. Dalį žinau ir dabar, pavyzdžiui, Švietimo skyrius, kur vadovavimo stilius netinkamas. Bet yra daug ir labai gerai dirbančių žmonių.

– Pone A.Zuokai, viena labiausiai akis badančių jūsų kadencijos bėdų buvo vėluojančios algos kiemsargiams. Kodėl algos labiausiai vėlavo tiems žmonėms, kurie gyvena vargingiausiai? Gal jie kokie antrarūšiai? Ar tokia turi būti socialinė miesto valdžios atsakomybė?

A.Z.: Reikėtų pasakyti, kad praeitoje kadencijoje radome, kad algos vėlavo net 6 mėnesius. Šiandien, jei ir yra vėlavimų, kurie nuo mūsų priklauso, tai mėnesį, pusantro. Gal ir buvo atvejų, kai vėlavo du mėnesius. Dabar tokių problemų neturime, tačiau Vilniaus miestui Seimas tvirtina biudžetą, kuris neadekvatus. 

– Savivaldybė pasirenka prioritetus.

A.Z.: Praeitoje kadencijoje buvo pradėtas išjunginėti apšvietimas, ką praradome? Turistus. Kuo baigėsi? Draudimo atstovai atėjo su popieriais, reikalaudami apmokėti už įvykius, nutikusius tamsoje. Mes nemokame kiemsargiams atlyginimų, mes mokame įmonėms, kaip jos moka, mes negalime reguliuoti.

Apie įžeidžiančias Žaliojo tilto skulptūras 

– Liberalo A.Zuoko požiūrį į skulptūras ant Žaliojo tilto žinome – jas reikia palikti. Ką mano apie jas kitas liberalas R.Šimašius? 

A.Z. Tai sako įstatymas, o ne Zuokas. Aš tam neprieštarauju, bet meras nesprendžia.

Aš nesu tikras, ar A.Zuokas yra liberalas, bet čia kita tema, – sakė R.Šimašius.

R.Š. Aš nesu tikras, ar A.Zuokas yra liberalas, bet čia kita tema. Manau, kad skulptūros įžeidžia dalį žmonių. Man jos taip pat nepatinka.

Bet svarbesnis dalykas yra tas, kad tos skulptūros yra nesaugios. Jos gali nukristi ant praeivių ar transporto. Reikia jas nukelti restauruoti. Ar jos turi grįžti atgal, aš nežinau. Nepykčiau, jei negrįžtų. 

– Konkursas remontuoti buvo paskelbtas, bet nėra įvykęs. 

– Aš žinau, kad nenukėlus remontuoti kainuoja kur kas brangiau. Tai koks konkursas paskelbtas – remontuoti nukėlus ar vietoje?

Kol kas siūlymo neturime nė vieno. Restauratoriai patys siūlys ar vietoje taisyti, ar nukelti.

Taboro problemos buldozeriais neišspręsime

– Kaip abu kandidatai į Vilniaus merus planuoja ar neplanuoja spręsti taboro problemą? 

A.Z.: Taboras, lyginant su tuo, kas buvo prieš dešimt metų, pasikeitė. Jis traukiasi, yra teismų sprendimai dėl pastatų nugriovimo. Reikia pagirti pareigūnus, jie skiria didelį dėmesį, kontroliuoja, vykdomi reidai. Yra galimybė gauti ES lėšas, ruošiame projektą „Gyvenvietė pagal tradicinį romų gyvensenos būdą“, tik nežinome dar vietos – jei viskas bus gerai, bus įkurta gyvenvietė, atitinkanti romų papročius. O kas nenorės keistis, su jais bus dirbama, kad tokio dalyko, kaip taboras, Kirtimuose, neliktų. 

R.Š.: Taboras yra ne pastatai, o gyventojai – romų tautybės žmonės, kurie turi tam tikrą gyvenimo būdą. Policija dirba, problema sumažėjusi, o dabar matome, kad narkotikų prekyba keliasi į kitus rajonus. Buldozeriai kartais reikalingi, bet perkėlimais į socialinius būstus problemos neišspręsime, reikia socialinės integracijos.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas

Pirmajame tiesioginių mero rinkimų ture Vilniaus mieste didesnės rinkėjų paramos sulaukė R.Šimašius. Jis pelnė 33,95 proc. rinkėjų balsų.

Tuo tarpu dabartiniam Vilniaus merui A.Zuokui skaičiuojant balsus teko gerokai pasinervinti, mat tik paryčiais paaiškėjo, kad jam pavyko aplenkti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininką Valdemarą Tomaševskį ir, surinkus 18,05 proc. rinkėjų balsų, patekti į antrą rinkimų turą.

Kas ateinančius ketverius metus vadovaus Vilniui, sostinės gyventojai nuspręs kovo 15 dieną, sekmadienį.

Kandidatų į Kauno miesto merus debatus galite žiūrėti čia.

Kandidatų į Klaipėdos miesto merus dvikovą rasite čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“