Kauno miesto taryboje daugiausia vietų laimėjo jau antrą kartą savivaldos rinkimuose dalyvaujantis rinkimų komitetas „Vieningas Kaunas“ – 16, TS-LKD – 13, Lietuvos socialdemokratai – 4, Lietuvos liberalų sąjūdis – 4, rinkimų komitetas „Kaunas – kitokia Lietuva“ – 3.
2011 m. po rinkimų Kauno taryboje buvo 8 frakcijos, paskui iš jų pasitraukus keliems nariams politinių darinių dar labiau pagausėjo.
Jau žada proveržį
„Vieningo Kauno“ lyderis V.Matijošaitis mero rinkimuose gavęs 36,85 proc. balsų tiki pergale ir antrajame ture. Jis žadėjo, kad miestas bus tvarkomas ūkiškiau, racionaliau ir skaidriau.
„Kauniečiai nori gyventi gražesniame, gerai tvarkomame mieste. Tęsime 2011 m. mūsų pradėtą, bet nespėtą įgyvendinti pertvarką savivaldybės administracijoje, kur norime, kad tarnautojai dirbtų efektyviai. Taip pat peržiūrėsime savivaldybės įmonių veiklą“, – žadėjo V.Matijošaitis.
K.Pūkas džiaugėsi aplenkęs dideles partijas. „Vadinasi, žmonės mumis patikėjo, tai džiugina. Miestui reikia gerų permainų ir tikiu, kad jos bus“, – sakė televizijos ir radijo stotis Kaune valdantis verslininkas.
Baigėsi tik pirmas kėlinys?
Konservatorius A.Kupčinskas pirmame mero rinkimų ture gavęs 24,58 proc. balsų teigė nesijaučiąs nei nusivylęs, nei pralaimėjęs.
„Taip, pirmą kėlinį pralaimėjome, bet mes esame finale ir laukia kovos tęsinys. Turėjome tikslą taryboje gauti ne mažiau balsų nei 2011 m., kai laimėjome 12 vietų, dabar jų turime netgi daugiau. Sėkmingai sugebėjome atsilaikyti prieš gausiai finansuotą oponentų reklaminę rinkimų kampaniją“, – kalbėjo dabartinis meras.
Kauno taryboje yra 41 vieta, vadinasi reikia turėti 21 balsą norint valdyti miestą savo sprendimais. „Vieningam Kaunui“ iki to trūksta 5, TS-LKD – 8 balsų.
Jis sakė, kad tikėjosi antrojo turo mero rinkimuose, bet nustebo, kai į tarybą nepateko kelios partijos, anksčiau visada gaudavusios ten vietų.
„Matyt, rinkėjai juos nubaudė už populizmą. Buvo tokių, kurie mūsų darbus pristatinėjo kaip savus. Antra vertus, vis dar likę tikėjimo, kad ateis koks nors mesijas ir padarys stebuklą“, – mano A.Kupčinskas.
Vienvaldžių nėra
Kauno taryboje yra 41 vieta, vadinasi reikia turėti 21 balsą norint valdyti miestą savo sprendimais. „Vieningam Kaunui“ šiuo metu trūksta 5, TS-LKD – 8 balsų. Vadinasi, tiek vieniems, tiek kitiems reikės burti koaliciją su kitomis frakcijomis.
V.Matijošaitis teigė, kad „Vieningas Kaunas“ pasirengęs dirbti su visomis į miesto tarybą patekusiomis politinėmis jėgomis. „Neturime politinių ambicijų, norėtume, kad taryboje visi dirbtų būdami pozicijoje, be politinių intrigų, tik nežinau, ar tai Kaune realu“, – kalbėjo jis.
Mažesnių frakcijų atstovai neskubėjo atskleisti, prie kurių nugalėtojų šlietųsi – „Vieningo Kauno“ ar konservatorių, jei šie nesusitartų tarpusavyje ir nuspręstų būti oponentais kaip praėjusioje kadencijoje.
„Atėjęs į svečius ir matydamas dar nepadengtą stalą, drąsiai sakau, kad negeriu, nes dar nėra iš ko rinktis. Taigi mes dar palauksime“, – sakė K.Pūkas.
Kaune lengvai gali susiklostyti tokia situacija, kad rinkėjams išrinkus miesto vadovą šis negalės nieko rimto nuveikti.
Liberalų sąjūdžio atstovas Rimantas Mikaitis irgi neprognozavo kaip klostysis tolesni įvykiai taryboje. „Neturime išankstinių nuostatų, su kuo dirbtume, o su kuo ne“, – tvirtino jis.
Merui lengva surišti rankas
A.Kupčinskas pastebi galimą grėsmę būsimam merui. Kaune lengvai gali susiklostyti tokia situacija, kad rinkėjams išrinkus miesto vadovą šis negalės nieko rimto nuveikti. Taip atsitiktų, jei miesto taryboje susiformuotų jam oponuojanti dauguma. Ji gali paskirti ir merui neparankų savivaldybės administracijos direktorių.
„Seimas priėmęs tiesioginių mero rinkimų įstatymą neturėjo politinės valios suteikti jam ir įgaliojimus. Meras turėtų būti vykdomosios valdžios atstovas, o ne kaip ir anksčiau būti priklausomas nuo tarybos. Man dvi kadencijas teko sudėtingai laviruoti, nuolat buvo grėsmė, kad valdanti dauguma iširs. Dabar skirtumas tik toks, kad taryba jau negalės nušalinti miesto vadovo. Bet žmonių lūkesčiai gal būti ir nepateisinti“, – pastebi Kauno meras.