Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kandidatai į Vilniaus rajono merus – ir milijonieriai, ir skurdžiai

Vilniaus rajono mero rinkimai žada būti įdomūs. Tiesa, vargu, ar čia vyks rimta konkurencinė kova su dabartine mere, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) atstove Marija Rekst, tačiau kandidatų sąrašas bent jau turtine prasme išties margas – nuo milijoninius turtus susikrovusių politikų iki visiškų vargšų, per metus uždirbančių vos 8 tūkst. Lt (2,3-3,18 tūkst. eurų). O viena kandidatė, uždirbdama vos 265 eurus per mėnesį, sugeba valdyti milijoninį turtą.
Piketas prie Vilniaus rajono savivaldybės
Vilniaus rajono savivaldybė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Laimėtoja aiški?

Artėjančiuose savivaldos rinkimuose pirmą kartą tiesiogiai renkant merus Vilniaus rajone dėl šio posto varžysis septyni kandidatai – 4 moterys ir 3 vyrai. Šalia LLRA atstovės M.Rekst rinkėjų palankumą bandys laimėti „darbietė“ Seimo narė Vilija Filipovičienė, socialdemokratas Stanislovas Giedraitis, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) ir Liberalų sąjūdžio (LS) iškeltas nepartinis Gintaras Karosas. Taip pat – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Aleksandra Minajeva, „tvarkietė“ Rima Petruškienė ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) narys Stanislavas Tarasevičius.

Mažai kas abejoja, kad vėl triumfuos LLRA ir jos merė M.Rekst. Dabar rajoną valdančioje taryboje partija, kuri kartu su Rusų aljansu sudaro Valdemaro Tomaševskio bloką, turi net 19 mandatų iš 27. Tad opozicija (2 „darbiečiai“, 3 Centro dešinės koalicijos atstovai, 2 socialdemokratai ir „tvarkietis“) jokios galios neturi.

Šįkart dėl tarybos narių kėdžių varžysis 7 partijos, iš viso į 31 vietas taikosi 190 kandidatų.

Turtingiausia – Seimo narė

Pretendentų į merus būrys pagal užgyventą turtą – margas.

Turtingiausia jame yra „darbietė“ Seimo narė Vilija Filipovičienė. Didžiosios Riešės kaime gyvenanti politikė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) interneto svetainėje pateiktoje turto ir pajamų deklaracijoje nurodo, kad jos (šeimos) privalomo registruoti turto vertė siekia daugiau nei 7,752 mln. Lt (per 2,245 mln. eurų).

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilija Filipovičienė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilija Filipovičienė

Ji dar turi 39 tūkst. Lt (11,3 tūkst. eurų) piniginių lėšų, yra suteikusi 43,5 tūkst. Lt (12,6 tūkst. eurų) paskolų ir gavusi 17,123 tūkst. Lt (beveik 5 tūks. eurų) paskolą. Per metus V.Filipovičienė uždirbo daugiau nei 122 tūkst. Lt (35,3 tūkst. eurų).

Beveik perpus mažesne suma savo turtą įvertino kitas kandidatas į Vilniaus rajono merus Gintaras Karosas. Jokiai partijai nepriklausantį „Europos parko“ vadovą iškėlė TS-LKD ir LS. VRK skelbiamoje deklaracijoje G.Karoso turtas įvertintas beveik 4 mln. Lt (1,15 mln. eurų), jis turi per 230 tūkst. Lt (66,6 tūkst. eurų) piniginių lėšų, metinės pajamos siekė 54,6 tūkst. Lt (15,8 tūkst. eurų).

„Tvarkietės“ turtas ir pajamos – lyg diena ir naktis

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Europos parko direktorius Gintaras Karosas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Europos parko direktorius Gintaras Karosas

Toliau turtingiausių kandidatų į Vilniaus rajono merus sąraše rikiuojasi „Tvarkos ir teisingumo“ partijos vyr. buhalterė Rima Petruškienė.

„Tvarkietės“ turtas įspūdingas – 1,35 mln. Lt (393,7 tūkst. eurų), tačiau metinės jos pajamos pernai siekė vos 11 tūkst. Lt (3,18 tūkst. eurų). Jos sukauptos lėšos yra 24,7 tūkst. Lt (7,15 tūkst. eurų), be to, pečius slegia beveik 200 tūkst. Lt (57,9 tūkst. eurų) paskola.

Pernai partiją supurčius skandalui, kai STT pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu stambiu mastu siekiant už atlygį daryti įtaką keletui praėjusiais metais Vidaus reikalų ministerijoje vykdytų viešųjų pirkimų, apklausta buvo ir R.Petruškienė. Tačiau kaip 15min.lt sakė „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininko pavaduotojas ir rinkimų štabo vadovas Kęstas Komskis, įtarimai jai nepareikšti.

R.Petruškienės vyras Algis Petruška taip pat pretenduoja į Vilniaus rajono tarybą – jis įrašytas paskutiniu, 18, numeriu „Tvarkos ir teisingumo“ sąraše.

Sulaukė kaltinimų dėl neteisingos informacijos

Socialdemokratų kandidatas, šios partijos Vilniaus rajono skyriaus pirmininkas Stanislovas Giedraitis deklaravo turto už 717 tūkst. Lt (207,6 tūkst. eurų), taip pat 5 tūkst. Lt (1,44 tūkst. eurų) piniginių lėšų ir turimą 350 tūkst. Lt (101,36 tūkst. eurų) paskolą. Metinės Europos geografinio centro vadovu dirbančio S.Giedraičio pajamos siekė 35 tūkst. Lt (10 tūkst. eurų).

Anketoje taip pat nenurodoma, kad LSDP kandidatas S.Giedraitis buvo okupacinio režimo partijos gretose iki pat 1991 m. sausio 13 d. kruvinų įvykių, kai LKP ant TSKP platformos aktyviai veikė prieš Lietuvos nepriklausomybę, – teigiama skunde.

Šį kandidatą kitas jo kolega rinkimuose iš Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) S.Tarasevičius įskundė VRK dėl „tikrovės neatinkančios informacijos, galinčios formuoti klaidingą rinkėjų nuomonę apie kandidatą“. Skunde buvo teigta, kad S.Giedraitis anketoje nenurodė, jog jis iki 1988 m. buvo Sovietų Sąjungos komunistų partijos (TSKP) Lietuvos padalinio – Lietuvos komunistų partijos (LKP) – narys. 

„Anketoje taip pat nenurodoma, kad LSDP kandidatas S.Giedraitis buvo okupacinio režimo partijos gretose iki pat 1991 m. sausio 13 d. kruvinų įvykių, kai LKP ant TSKP platformos aktyviai veikė prieš Lietuvos nepriklausomybę, už ką jos vadovai Mykolas Burokevičius, Juozas Kuolelis ir Juozas Jarmalavičius vėliau buvo nuteisti už antivalstybinę veiklą. Nors dabartiniam LSDP kandidatui į Vilniaus rajono Tarybos narius ‒ merus S.Giedraičiui nebuvo pateikti kaltinimai dėl antivalstybinės veiklos, tačiau yra duomenų, kad jis aktyviai dalyvavo Kremliaus „perversmininkų“ partijoje“, – teigiama skunde.

VRK skundo nagrinėti nesiėmė, o jos pirmininkas Zenonas Vaigauskas 15min.lt sakė, kad kandidatas šios informacijos neprivalėjo pateikti. Be to, S.Giedraitis yra buvęs ir Seimo nariu, o tuomet šie biografijos aspektai niekam neužkliuvo.

Merė – ne milijonierė

Pats Stanislavas Tarasevičius, VRK anketoje prisistatantis kaip viešosios įstaigos „Infopol“ direktorius, pernai per metus uždirbo tik apie 8 tūkst. Lt (2,3 tūkst. eurų). Privalomo registruoti turto vertė yra kiek daugiau nei 124 tūkst. Lt (36 tūkst. eurų), jis turi 8 tūkst. Lt (2,33 tūkst. eurų) piniginių lėšų bei 10,6 tūkst. Lt (3,06 tūkst. eurų) paskolą.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniaus rajono merė Marija Rekst
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vilniaus rajono merė Marija Rekst

Turtų nėra užgyvenusi ir dabartinė rajono merė Marija Rekst, Vilniaus rajonui vadovaujanti jau daugiau nei 10 metų (nuo 2004-ųjų).

LLRA narė deklaravo turto už 93 tūkst. Lt (27 tūkst. eurų), 40 tūkst. Lt (11,58 tūkst. eurų) piniginių lėšų ir 50 tūkst. Lt (14,48 tūkst. eurų) paskolą. Pernai metinės jos pajamos buvo 59,49 tūkst. Lt (17,2 tūkst. eurų).

Skurdžiausiai šiame sąraše atrodo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatė į Vilniaus rajono merus Aleksandra Minajeva. Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos lektore dirbanti moteris deklaravo turto už 8 tūkst. Lt (2,31 tūkst. eurų), 900 Lt (260 eurų) piniginių lėšų ir 20,77 tūkst. Lt (6 tūkst. eurų) pernai gautų pajamų.

Pirmieji tiesioginiai merų rinkimų vyks kovo 1 dieną, kartu bus renkami ir savivaldybių tarybų nariai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais