Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Voveraitė – populiariausias vidurvasario grybas

Gal vidurvasario lietūs ir nežavi šilumos išsiilgusių atostogautojų, tačiau grybams tai – tikras rojus. Nors tikrasis kepurėtųjų miško gėrybių sezonas dar neįsibėgėjo, nuo vasaros vidurio pušynų paunksmėse jau galima aptikti pulkus geltonuojančių voveraičių.
Voveraites geriausia rinkti ankstyvą rytą po lietaus.
Voveraites geriausia rinkti ankstyvą rytą po lietaus. / 123rf.com nuotr.
Temos: 2 Grybai Voveraitės

Geltongalvės beveik nekirmija

„Voveruškomis“ arba „lepeškomis“ dar vadinami grybai yra bene gausiausiai renkami ir parduodami Lietuvoje. Tokio populiarumo jie sulaukia ne veltui – šie grybai beveik nekirmija. Birželio mėnesio pabaigoje pasirodžiusios ankstyvosios voveraitės grybautojus džiugina maždaug iki spalio pabaigos. Mėsingosios voveraitės dažniausiai auga grupėmis, įsitaisiusios šviesiose bei žaliose beržynų, eglynų arba pušynų samanose. Piltuvėlį primenančio grybo kepurėlės skersmuo kartais siekia net iki 7–10 cm. Jei voveraites mėgstate ne tik valgyti, bet ir rinkti, nepamirškite, kad idealiausias metas jų paieškoms – vėsus ankstyvas rytas po lietaus. Nors geltongalves miško gyventojas su kitais grybais supainioti išties sunku, pasitaiko atvejų, kai jos yra sumaišomos su gelsvosiomis musmirėmis, tad išvykę grybauti, būkite atidūs.

Ne tik skanios, bet ir naudingos

Voveraitė turi nemažai naudingųjų medžiagų: tai vitaminas B, B1, cinkas, kalis, varis, natris bei fosforas. Įdomu tai, kad vitamino D šiuose grybuose yra lygiai tiek pat, kiek ir geros kokybės svieste, be kurio neapsieina nė viena voveraičių patiekalą ruošianti šeimininkė.

Voveraites galima vartoti tiek šviežias, tiek šaldytas, tiek džiovintas. Tačiau nėra nieko skaniau nei keptuvėje pačirškintos kvapnios voveraitės su bulvėmis ir grietine.

Ir būtinai prisiminkite, kad ypatingo skonio siekiantis kulinaras:

a) nekeps voveraičių aliejuje – tam jis naudos sviestą;

b) prieš kepimą voveraičių neapvirs.

Beje, šie grybai, lygiai taip pat kaip ir daugelis kitų, yra gana sunkiai virškinami, todėl prieš mesdami voveraites į keptuvę, nepatingėkite jas smulkiai supjaustyti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?