2008 07 17

Smulkieji – konkurencijos duobėje

Brangstanti energetika ir kylanti infliacija verčia smulkiuosius verslininkus belstis valstybės paramos ir branginti paslaugas. Tačiau ekspertai apgailestauja, jog smulkiam verslui teliks taupyti, nes Vyriausybė apie pažadus tik diskutuoja.
Smulkieji verslininkai
Smulkieji verslininkai / A.Ufarto/BFL nuotr.

Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos (LSVPA) garbės pirmininkas Eduardas Šablinskas sakė, jog pabrangus šilumai ir degalams, smulkieji ir vidutiniai verslininkai priversti kelti paslaugų kainas, o dėl to mažėja kientų.

„Nereikia net pablogėjusios ekonominės padėties – smulkusis ir vidutinis verslas Lietuvoje nuolat priverstas taupyti ir būti pasiruošęs sunkumams. Tačiau mes greičiau persiorientuojame, mokame gyventi ir išgyventi“, – pasakojo E.Šablinskas.

Anot jo, LSVPA ieško išeičių, kaip nesužlugti krizės metu. „Planuojame didelį smulkiųjų verslininkų sąskrydį – kartu tarsimės, diskutuosime ir ieškosime būdų, kaip išgyventi susidariusioje situacijoje. Deja, kol kas labai pasigendame Vyriausybės paramos“, - apgailestavo E.Šablinskas.

Nelygi kova

„Mus baigia užgožti stambieji verslinininkai. Kai didieji prekybos tinklai išplėtė asortimentą ir siūlo ne vien maisto, bet ir buities, laisvalaikio, technikos prekes, mes tiesiog nebegalime su jais konkuruoti. Kam lengviau atsivežti prekes – didžiulei įmonei su išplėtota logistikos sistema ar individualią veiklą vykdančiam verslininkui?“ - retoriškai klausė E.Šablinskas. Jo teigimu, Vyriausybė galėtų rasti priemonių stambiųjų prekybos tinklų monopoliui griauti. „Galėtų būti uždraustas didžiųjų prekybos tinklų darbas savaitgaliais. Vien tai mums būtų didžiulė paspirtis“, - įsitikinęs E.Šablinskas.

„Galėtų būti uždraustas didžiųjų prekybos tinklų darbas savaitgaliais. Vien tai mums būtų didžiulė paspirtis“. Sprendimą smulkiųjų naudai nelygioje konkurencinėje kovoje siūlė E.Šablinskas.

Finansų ekspertai pritaria, kad toks sprendimas būtų nebloga parama smulkiajam ir vidutiniam verslui.

„Tai logiška. Taip jau daroma visoje Europoje – savaitgaliais ir švenčių dienomis ribojamas didžiųjų prekybos centrų darbo laikas, be to, stipriai apribota jų plėtra miestų centruose. Būtų tikslinga to imtis ir Lietuvoje. Neabejoju, kad dauguma šalies gyventojų pritartų prekybos centrų plėtros apribojimui miesto centre, Senamiestyje“, - „15min“ sakė „Danske“ banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė.

Išeitis – taupyti

V.Klyvienės teigimu, tačiau kol kas apie tai daugiau kalbama, nei daroma.

„Smulkiajam ir vidutiniam verslui telieka taupyti – ypač energetikos srityje. Valstybė galėtų skatinti investicijas į energiją taupančias technologijas, taikyti mokestines nuolaidas, imtis būstų ir pastatų renovacijos. Tačiau šios priemonės tėra tik diskusijų plotmėje“, - teigė V.Klyvienė.

Smulkiesiems taupyti pataria ir „Snoro“ banko Mažmeninės bankininkystės departamento direktorė Deimantė Bareikienė.

„Kiekvieno verslo situacija yra skirtinga, tad tikrai neverta pulti atleidinėti darbuotojų ir mažinti išlaidų. Atsižvelgti į susidariusią situaciją būtina ir reikia realiai ją įvertinti“, - sakė D.Bareikienė. Bankininkė smulkiesiems patarė peržiūrėti veiklos perspektyvas, apsvarstyti, ar tokia veikla bus naudinga po penkerių ar daugiau metų, taip pat peržiūrėti partnerius, investicijų galimybes.

„Galbūt įmonei verta keistis, persiorientuoti, galbūt pertvarkyti veiklą – svarbu į viską pasižiūrėti strategiškai ir toliaregiškai. Tačiau, žinoma, verta ir pataupyti“, - neabejojo D.Bareikienė.

Anot jos, pagalbos galima kreiptis ir į paramos fondus, į bankus.

„Valstybė smulkiesiems taip pat galėtų palengvinti naštą mokestinėmis lengvatomis, finansavimu, informacine parama“, - sakė D.Bareikienė.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai