Aukštaitijos-Žiemgalos autokroso metiniuose apdovanojimuose – prizininkai iš trijų valstybių

Praėjusį šeštadienį Kupiškio rajone esančiame Adomo Petrausko muziejuje surengti 2019-ųjų metų Aukštaitijos-Žiemgalos regionų autokroso taurės metiniai apdovanojimai. Juose pasveikinti greičiausi šio sezono lenktynininkai, įteiktos taurės bei nominacijos.
Renginio akimirka
Renginio akimirka / Tomo Pošiūno nuotr.

2019-ųjų metų Aukštaitijos-Žiemgalos autokroso sezone iš viso įvyko keturi etapai. Po sykį dalyviai varžėsi Latvijoje esančioje Aknystos trasoje, Biržuose, Ramygaloje ir Kupiškio rajono Uoginių autosporto komplekse.

Nors sezono pradžioje buvo numatyta ir daugiau etapų, tačiau pasikeitus kalendoriui liko ketverios lenktynės, kuriose kiekvienas iškovotas taškas buvo aukso vertės.

Tomo Pošiūno nuotr./Renginio akimirka

Apie kiekvieno taško vertę galima kalbėti drąsiai, mat galutinėje metų rikiuotėje pasitaikė atvejų, kai du dalyviai surinko vienodą taškų skaičių ir tuomet nugalėtoją teko tituluoti remiantis reglamentu.

Būtent tokia situacija susiklostė klasėje D-1600. Čia du dalyviai – Dalius Landauskas ir Sigitas Augustinas surinko vienodą taškų skaičių. Tačiau po 55 taškus surinkusių sportininkų gretose nugalėtoju buvo pripažintas Dalius Landauskas.

Pagal taisykles, esant lygiam taškų skaičiui, aukščiau klasifikuojamas tas, kuris geriau pasirodė paskutiniame etape. Būtent tai ir atnešė pergalę Daliui Landauskui, o Sigitui Augustinui teko į viršų kelti antrosios vietos taurę. Daliui Landauskui toks laimėjimas garantavo ir nominaciją „Metų triumfas“. Trečiąją vietą šioje įskaitoje užėmė Vytautas Tumasas, surinkęs 52 taškus.

Klasėje D-1600 J, kur varžėsi jauniai ir moterys, nugalėtoja tapo Joana Aukštikalnytė, pergalę išplėšusi vos vienu tašku. Ji surinko 47 taškus ir už savęs paliko 46 balus sukaupusią Mildą Zabielienę.

Už tokią pergalę minimalia persvara Joanai Aukštikalnytei įteikta „Metų lenktynininkės“ nominacija. 30 taškų per keturis etapus surinko ir trečiosios vietos taurę užsitikrino Latvijos atstovė Dace Rozenštama.

Klasėje D-2000 sezono nugalėtoju tapo Latvijos lenktynininkas Dairis Platovs. Jis šį titulą iškovojo nepalikdamas varžovams nė menkiausios vilties. Laimėjęs visus keturis etapus jis surinko maksimalų taškų skaičių ir pelnė „Geriausio rezultato“ nominaciją.

Antras šioje įskaitoje metus baigė Rytis Rutkauskas, iškovojęs 60 taškų. Trečiąją vietą laimėjo Nerijus Baikauskas. Jis per visą sezoną nė karto nežengė ant prizininkų pakylos, tačiau stabilus dalyvavimas varžybose ir surinkti 45 taškai jam garantavo trečiosios vietos taurę ir nominaciją „Metų podiumas“.

D-2000 Super įskaitoje sezono geriausiuoju tituluotas Baltarusijos lenktynininkas Aleksandras Stefanovičius.

Tik šiemet šioje autokroso taurėje debiutavęs sportininkas per keturis etapus iškovojo 67 taškus, taip laimėdamas pirmąją vietą ir nominaciją „Metų debiutas“. Lyderiui keturiais taškais nusileido Justinas Mikalauskas, o trečiąją vietą iškovojo latvis Elvijs Plikšs, kuris sukaupė 56 taškus.

OPEN įskaitoje aukščiausios prabos taurę į viršų kėlė latvis Andrejs Lajevskis. Jo sąskaitoje – 72 taškai. Be to, Latvijos lenktynininkas pelnė nominaciją „Metų sugrįžimas“, kadangi praleidęs ankstesnįjį sezoną, šiemet jis grįžo ir apie save priminė visa jėga.

Antrosios vietos prizininku čia tituluotas Arnas Grabauskas, iškovojęs 54 taškus. Trečiosios vietos taurė įteikta Modestui Baneliui, kuriam per keturis etapus pavyko surinkti 42 taškus.

2000 RWD klasėje lyderystę išlaikė ir vėl nugalėtoju tapo pernai jau šį titulą laimėjęs, o šiemet jį apgynęs latvis Maris Riekstinš. Už tokį pasiekimą jam įteikta „Metų stabilumas“ nominacija.

14 taškų mažiau surinko ir antrąją vietą sezone laimėjo Dainius Dambrauskas. Trečios vietos taurė ir nominacija „Kitų metų perspektyva“ bus perduota į apdovanojimus neatvykusiam latviui Arniui Sarkanui.

Komandinėje įskaitoje šiemet vėl triumfavo „Ekroso“ komanda. Jie artimiausius varžovus aplenkė 16 taškų. Be to, „Ekrosas“ susižėrė ir tris nominacijas.

Jie laimėjo „Metų sporto klubo“ titulą, o klubo prižiūrima Ramygalos trasa apdovanota „Metų posūkio“ nominacija, kadangi viename iš trasos posūkių per varžybas virto net keturi dalyviai.

Be įvertinimo neliko ir „Ekroso“ komandos vadovas Egidijus Česnelis. Gausų būrį sportininkų aplink save subūręs buvęs autokroso lenktynininkas dabar rūpinasi ne tik administraciniais klubo reikalais, bet ir varžyboms ruošia komandos narių automobilius.

Antrąją vietą komandų rikiuotėje iškovojo Biržų ASK, kurie surinko 183 taškus.

Biržiečiai trečioje vietoje paliko devyniais taškais jiems nusileidusią Kupiškio „Auto-moto sporto“ rinktinę, kurios vadovui Sauliui Valiukui už glaudžius ryšius su užsienio sportininkais, iniciatyvą koordinuoti šią autokroso taurę bei organizuoti vieną iš jos etapų Uoginiuose, įteikta „Metų organizatoriaus“ nominacija.

Renginio metu iš viso buvo išdalintos net 23 nominacijos. Be jau paminėtų sportininkų nominacijos taip pat įteiktos ir kitiems, atokiau nuo prizininkų podiumo šiemet likusiems dalyviams. „Kitų metų perspektyvos“ nominaciją taip pat gavo ir Gražvydas Kiela, kuris tempą demonstruoti pradėjo tik antroje sezono pusėje ir šiemet liko ketvirtas, tačiau metė rimtą paraišką kovai kitąmet.

„Metų ryžtas“ nominacija įteikta Indrei Zatorskytei. Mergina šį sezoną nusprendė lenktyniauti ne jungtinėje moterų ir jaunių klasėje, bet D-1600 įskaitoje, kur jos laukė itin stiprūs oponentai. Jų gretose mergina liko devinta iš penkiolikos sportininkų, tačiau sykį iškovojo trečiosios vietos taurę.

„Metų šuolio“ nominacijos laimėtoju buvo tituluotas Lukas Kovera, kuris pademonstravo aukščiausią ir toliausią šuolį per trampliną vienintelėje tokį trasos elementą turinčioje Aknystos trasoje.

„Metų netikėtumo“ įvertinimas atiteko Ramūnui Zabielai. Patyręs ir greitas sportininkas šiemet lenktyniavo net dviejose klasėje, tačiau nė vienoje iš jų taip ir nesužibėjo, o tai buvo pakankamai netikėtas scenarijus.

„Metų buksyro“ nominacija bus perduota į renginį neatvykusiam Arūnui Matuliui. Jam ši ironiška nominacija skirta dėl to, jog šį sezoną jo „Renault Clio“ nuolat kamavo gedimai. Dėl jų sportininką gana dažnai tekdavo partempti iš trasos.

„Metų užsispyrimo“ nominaciją laimėjo biržietis Erikas Narbutas. Jam šis įvertinimas skirtas už pastangas neiškristi iš varžybų Biržuose. Dienos pradžioje smarkiai sulaužęs automobilį sportininkas suskubo jį krauti ant priekabos ir išgabeno remontuoti į Biržus. Remontas pavyko, o kiek mažiau nei pusę važiavimų tądien praleidęs Erikas Narbutas galiausiai pasirodė finale ir ten iškovojo antrąją vietą.

„Metų kaskadininko“ nominaciją laimėjo Eividas Braška. Autokroso naujokas šį sezoną vis keitė automobilius, ieškojo sau tinkančio, bet beveik visi jo bandyti automobiliai per varžybas priguldavo ant stogo.

„Metų automobilio“ nominacija paskirta Rolandui Valaičiui, kuris šiemet trasose pasirodė su UAZ automobiliu. Nors jis šiemet startavo OPEN klasėje ir nebuvo itin konkurencingas, tačiau ateities vizijoje organizatoriai yra numatę atskirą UAZ klasę, kurioj startuotų keletas lietuvių ir latvių.

„Metų oficialiu asmeniu“ tapo keturiuose etapuose varžybų vadovo pareigas atlikęs Pakruojo ASK klubo vedlys Audrius Kliminskas. Jis įvertintas už nešališkus ir teisingus sprendimus, sprendžiant ginčus dėl trasoje įvykusių situacijų.

„Metų objektyvo“ nominacija apdovanota fotografė Rūta Nedzelskienė, kuri šių metų sezone dalyvius aprūpindavo gausiomis nuotraukų galerijomis, kuriose užfiksuoti įsimintiniausi varžybų momentai.

Kitų metų sezono viziją Aukštaitijos-Žiemgalos regionų autokroso taurės organizatoriai dar dėlioja, tačiau jau dabar kalbama apie tai, kad bus didinamas etapų skaičius. Veikiausiai į kalendorių grįš viena, anksčiau naudota trasa, o galbūt atsiras ir naujų trasų, kuriose šios autokroso serijos dalyviams anksčiau varžytis neteko.